Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po fryzjerze... na badanie

Monika Żuchlińska
Wreszcie wzięliśmy się za siebie! Częściej niż rok temu korzystamy z badań profilaktycznych, choć i tak do końca roku z wszystkich nie skorzystamy.

Wreszcie wzięliśmy się za siebie! Częściej niż rok temu korzystamy z badań profilaktycznych, choć i tak do końca roku z wszystkich nie skorzystamy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 38340" sub="Najtrudniej do badań zachęcić palaczy. Wiesław Pankowski się odważył i oddał w ręce pielęgniarki Ewy Kilkowskiej z Centrum Pulmonologii, która wykonała badanie spirometryczne pozwalające ocenić wydolność odechową ">Rok temu na badania profilaktyczne dla pacjentów z naszego regionu przeznaczono blisko 5,5 miliona złotych. Z tej sumy nie wykorzystaliśmy miliona. By sytuacja się nie powtórzyła, urzędnicy NFZ i lekarze zadbali o promocję organizowanych przez różne placówki badań. Zadanie okazało się o tyle trudne, że pieniędzy na badania jest co najmniej jeszcze raz tyle - dokładnie 12,5 miliona złotych. Plakaty w autobusach, na tablicach ogłoszeń parafialnych, ulotki na poczcie, a nawet SMS-y i imienne zaproszenia - NFZ na różne sposoby stara się zachęcić panie i panów do udziału w badaniach. Czy walka o pacjentów okazała się skuteczna?

- Liczymy się z tym, że znów nie wykorzystamy wszystkich pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę. Ale na pewno nie zostanie ich tyle, co w ubiegłym roku - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. - Wykorzystujemy wszystkie możliwe formy promocji. Reklamy w radiu, telewizji i gazetach. Plakaty z adresami placówek, które wykonują badania za darmo, wiszą wszędzie tam, gdzie pojawia się sporo ludzi. Będziemy naklejać następne - w zakładach pracy, w salonach fryzjerskich i kosmetycznych oraz w klubach fitness. Już widzimy spory oddźwięk, choć marzy się nam, by zainteresowanie było jeszcze większe - podkreśla.

<!** reklama left>Liczba mieszkańców, którzy do października skorzystali z badań, jest imponująca. Na przykład, z mammografii skorzystało w tym roku ponad 17 tysięcy pań (5 tys. więcej niż rok temu), a z badań cytologicznych prawie 20 tys. (też o 5 tys. więcej). O swoje serce też zadbało 7 tysięcy osób więcej niż w 2005. Tylko z badań spirometrycznych, pomagających zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), korzystamy niechętnie - niewiele ponad tysiąc pacjentów więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!