Po Brdzie pozostały już tylko ruiny i zgliszcza

Po Brdzie pozostały już tylko ruiny i zgliszcza

Tekst i fot. Tadeusz Nadolski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Po Brdzie pozostały już tylko ruiny i zgliszcza
18 marca 1924 roku w Bydgoszczy powołano nowy klub sportowy, któremu nadano nazwę Brda. Pięć dni później ukonstytuował się pierwszy zarząd, a prezesem został Bernard Jaskólski.
Po Brdzie pozostały już tylko ruiny i zgliszcza

18 marca 1924 roku w Bydgoszczy powołano nowy klub sportowy, któremu nadano nazwę Brda. Pięć dni później ukonstytuował się pierwszy zarząd, a prezesem został Bernard Jaskólski.


Tak zaczęła się historia bardzo zasłużonego dla miasta klubu, po którym już wkrótce pozostaną jedynie wspomnienia.


Przełomową datą w historii Brdy był 27 czerwca 1949 roku, kiedy to uchwałą władz miasta otrzymała ponad 8-hektarowy teren przy ul. Powstańców Warszawy 4 w Bydgoszczy.


Niemal natychmiast ruszyła budowa obiektów. W pierwszym etapie - do roku 1952 - oddano do użytku stadion w trybunami obliczanymi na 10 tysięcy widzów i budynek administracyjny. W 1956 roku zakończono kolejną inwestycję - basen z szatniami i brodzikiem, a w roku 1974 - halę gimnastyczną. W ten sposób powstała baza, której sportowcy kolejowego klubu nie musieli się wstydzić.


Sukcesy bokserów


Brda w Bydgoszczy zawsze pozostawała w cieniu możniejszych i większych sąsiadów - Zawiszy i Polonii. Ale klubowe kroniki notuja wiele spektakularnych osiągnięć. W naszym mieście to właśnie drużyna kolejarzy jako pierwsza awansowała do piłkarskiej II ligi. Było to w 1949 roku. Sporo sukcesów mieli na swoim koncie bokserzy. Medalistami mistrzostw Polski byli Jerzy Planutis, Ryszard Kozber i Franciszek Kujawa, a zespół sporadycznie występował w II lidze.


Bokserem Brdy w latach 1977-1982 był Sławomir Ciara, obecnie współpracownik „Expressu Bydgoskiego”.


- Do Brdy trafiłem z Ruchu Grudziądz - wspomina. W tym czasie nie mieliśmy już takich wyników, jak nasi poprzednicy. Jako drużyna walczyliśmy w lidze wojewódzkiej, a naszymi rywalami były takie zespoły jak rezerwy Zawiszy i Gwardii Łódź, Sokoła Piła, Widzewa Łódź czy Astorii. Trenowaliśmy we własnej hali, a mecze rozgrywaliśmy na Zawiszy. Z tamtego okresu czołowymi pięściarzami, odnoszącymi także sukcesy w ramach rywalizacji w federacji Kolejarz, byli między innymi Jerzy Ziemlewicz, Marian Stoppel, Roman Kaczmarek, Jan Zubik i Zbigniew Pakuła. Jako ciekawostkę mogę przypomnieć, że wielu zawodników spoza Bydgoszczy zakwaterowanych był w motelu, zrobionym z wagonów kolejowych. Zlokalizowany był on za halą sportową.


Dodajmy, że motel ten przestał istnieć po pożarze w roku 1986.


Ponad 20 sekcji


W sumie w całej historii Brdy, jak ustalił red. Henryk Krajewski w broszurze wydanej z okazji 70-lecia klubu, działało ponad 20 sekcji. Młodsi kibice już nie pamiętają, że przy ul. Powstańców Warszawy uprawiano, między innymi, takie dyscypliny jaki siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, pływanie, hokej na lodzie, tenis, gimnastykę, hokej na trawie, brydż, kolarstwo, żeglarstwo i wioślarstwo.


Wraz ze zmianami ustrojowymi na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rozpoczął się powolny upadek klubu, związanego przez wszystkie lata powojenne w różniej formie z PKP. Kłopoty finansowe pogłębiały się. Kolejowy kurek z kasą został mocno przykręcony. Już w 1992 roku pozostała tylko jedna sekcja - piłki nożnej. Drużyna seniorów ostatni ligowy mecz (piszemy o tym obok) rozegrała na wiosnę 2002 roku. Potem jeszcze przez jakiś czas przy Powstańców Warszawy grały zespoły młodzieżowe oraz kobiety.


Od kilku lat obiekt systematycznie jest dewastowany. Na części terenu niedawno zaczęto wznosić bloki mieszkalne. Jest kwestią czasu, a Brda zniknie na zawsze z kraj- obrazu Bydgoszczy.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo