Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijemy, bo lubimy, czy może musimy?

Jarosław Hejenkowski
Inowrocławianie piją coraz więcej alkoholu. Młodzi najchętniej sięgają po piwo, ewentualnie wino. Również starsi częściej wybierają „złoty trunek”.

Inowrocławianie piją coraz więcej alkoholu. Młodzi najchętniej sięgają po piwo, ewentualnie wino. Również starsi częściej wybierają „złoty trunek”.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku komisja zajmująca się problemami alkoholowymi rozpatrywała 150 spraw osób, wobec których zachodziło podejrzenia o uzależnienie od alkoholu.

<!** reklama left>Specjalistów szczególnie niepokoi jednak fakt, że dla coraz większej liczby młodych ludzi picie staje się normą.

- Większość badanych nie ma dużych trudności z dostępem do napojów alkoholowych mimo że, według naszego prawa, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych nieletnim jest zabroniona - oceniają fachowcy z Inowrocławia.

Zaczyna się w domu

Wszystko zaczyna się od rodziców. Z ankiety przeprowadzonej wśród młodych ludzi wynika, że w rodzinach tych osób, które już mają za sobą przygodę z alkoholem, co najmniej jeden z rodziców upił się w ostatnim tygodniu.

Za kujawskimi nastolatkami wakacje, a jak oceniają fachowcy, wielu z nich właśnie wtedy pierwszy raz sięga po piwo.

W Inowrocławiu monitorowane są sklepy oraz kluby. W tych pierwszych jest źle. Podczas prowadzonych prowokacji okazywało się przeważnie, że ekspedient bez problemu wydawał alkohol nieletniemu.

- Mamy patologie, rozboje, kradzieże i szalone powroty z dyskotek. Można powiedzieć krótko, to są skutki picia wódki! - komentował niedawno radny, Marek Bartkowicz, który opowiada się za surowymi karami dla tych, którym udowodni się złamanie prawa po spożyciu alkoholu.

Jest coraz gorzej...

Z przeprowadzonych rok temu badań wynika, że aż 39 procent nastolatków pierwszy raz spożywało alkohol w wieku 13-15 lat. Wielu przyznaje się, że podczas picia „urwał im się film”.

Co trzeci ocenia, że alkohol zawarty w piwie jest mniej szkodliwy, niż w wódce. Niepokojąco przedstawiają się wyniki ankiety w inowrocławskich sklepach. W 70 placówkach ekspedienci gotowi byli sprzedać alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Odmówiono tylko w 24.

Niezbyt budujące są także ostatnie wyniki badań wśród dorosłych. Co piąty przyznaje, że po kieliszek sięgał w ostatnim tygodniu.

Z ogólnopolskich badań wynika z kolei, że w ciągu trzech ostatnich lat, średnie spożycie alkoholu w kraju wzrosło o trzydzieści procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!