Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć medali na 650 lat Szubina

Iwona Matusiak
Tegoroczna piątka nagrodzonych Medalami im. ks. Jana Kleina w Szubińskim Domu Kultury
Tegoroczna piątka nagrodzonych Medalami im. ks. Jana Kleina w Szubińskim Domu Kultury Iwona Matusiak
Z okazji okrągłego jubileuszu naszego miasta kapituła postanowiła wyjątkowo przyznać aż pięć Medali im. ks. Jana Kleina.

Medal przyznawany jest tym osobom, które wyróżniają się w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta oraz gminy. Do tej pory tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano 26 osób i jedną organizację. W tym roku do tego grono dołączyło kolejnych pięć osób.
Wyróżniono: Irenę Hałas, Wandę Osińską, Marlenę Posadzy, Piotra Bembenka oraz Jana Makowieckiego - rzeźbiarza i członka zespołu Jesienny Kwiat.
- Jest to osoba, która działa na przekór i pomimo wszystko, bo ta działalność artystyczna jest wbrew wszelkim naszym ułomnościom i niedyspozycjom. Udowadnia, że nie ma bariery, której nie można przekroczyć - mówiła Alina Gordon, członek SZTK i dyrektor Szubińskiego Domu Kultury.
Ten wyjątkowy dzień zakończył się występem teatru Meandry pod kierownictwem Mariusza Zielińskiego, który tym razem zaprezentował piosenki z epoki PRL-u.
Przypomnijmy, że medal jest honorowym wyróżnieniem, nadawanym za dokonania kulturalne i społeczne przez specjalnie powołaną kapitułę, ustanowioną przez Kujawsko-Pałuckie Towarzystwo Kulturalne, a następnie podtrzymaną przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne.
- W listopadzie 1989 roku z inicjatywy mojego poprzednika powstała kapituła medalu. Ksiądz Jan Klein nieprzypadkowo jest patronem Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, ponieważ postać tę łączą z naszym miastem i kulturą dwa rodzaje więzi. Wielu z nas wie, że ksiądz był blisko związany z biblioteką, był również blisko muzealników. Przez kilkanaście lat żył w naszej gminie, prowadząc parafię w Chomętowie - mówił podczas uroczystości Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. - Ten człowiek swoim życiem dawał świadectwo swych ideałów. Nie zaprzeczył swojej polskości, mimo niemiecko brzmiącego nazwiska nie wyrzekł się obywatelstwa polskiego - dodał prezes Rzeszowski.

Osoby wyróżnione przez kapitułę
Irena Hałas - działaczka społeczna, od wielu lat związaną
z Kołem Diabetyków w Szubinie, organizatorka wielu spotkań, wyjazdów, a także cennych inicjatyw, jest jedną z głównych osób, walczących o szpital szubiński.
Wanda Osińska - wieloletnia działaczka społeczna i samorządowa sołectwa Szubin Wieś, która przez 16 lat sprawowała funkcję sołtysa, organizatorka życia kulturalnego, działająca na rzecz osób poszkodowanych oraz bezdomnych zwierząt, inicjatorka powstawania miejsc kultu w postaci przydrożych kapliczek,
a także placu zabaw w sołectwie.
Marlena Posadzy - nauczycielka, prezes Oddziału Akcji Katolickiej w Słupach i wszechstronna animatorka życia kulturalnego na wsi, autorka wielu projektów związanych z historią naszego regionu i lokalnym patriotyzmem.
Piotr Bembenek - kronikarza życia kulturalno-społecznego miasta, który współtworzył program lokalny „Szubiński Butik”, jest fotoreporterem gazet lokalnych i regionalnych, w tym legendarnego już „Pelikana”. Autor zdjęć i filmów w licznych publikacjach dotyczących Szubina i ważnych wydarzeń z nim związanych.
Jan Makowiecki - rzeźbiarz, członek Związku Artystów Plastyków Oddziału Krajeńskiego i zespołu Jesienny Kwiat, który na swoim koncie ma wiele nagród, autor wierszy i rymowanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!