PGE angażuje się w pomoc bocianom i sokołom

Materiał informacyjny - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Ochrona ptakow - sokół - Archiwum PGE
Udostępnij:
Największa firma energetyczna w Polsce pomaga bocianom w budowie bezpiecznych gniazd i wspiera sokoły, które polubiły kominy elektrowni i elektrociepłowni PGE.

PGE, największa firma energetyczna w Polsce, od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otaczane są bociany białe i sokoły wędrowne.

Bocian biały to jeden z najczęściej spotykanych ptaków w Polsce. Ptaki te często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. Grupa PGE od ponad 30 lat buduje dla nich specjalne platformy ponad słupami energetycznymi. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Skala tego działania jest ogromna. Obszar dystrybucyjny PGE zajmuje ponad 40 proc. powierzchni Polski. Jest tam rozlokowanych ponad 290 tys. km sieci energetycznej. Na tym terenie zamontowano już ponad 30 tys. bocianich platform.

Zapewnianie bezpieczeństwa bocianom to nie tylko montaż nowych platform umieszczanych na słupach energetycznych, ale także ich przedsezonowy przegląd i naprawa. Bociany stale rozbudowują swoje gniazda, czego skutkiem mogą być zarówno uszkodzenia platform, na których są one ulokowane, jak i słupów energetycznych. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla ptaków, ale i okolicznych mieszkańców. Bocianie gniazda, zbudowane na słupach linii napowietrznej niskiego napięcia, pod wpływem swojej wagi mogą nawet wygiąć zamontowaną konstrukcję, co może doprowadzić do uszkodzenia linii energetycznych i wystąpienia awarii.

Uszkodzenia linii energetycznych, spowodowane spadającymi gniazdami bocianimi, czy też ich częściami, zdarzają się stosunkowo często. W takiej sytuacji, każdorazowo interweniują pracownicy PGE. Demontują oni uszkodzoną platformę, a następnie umieszczają nową, dzięki której bociany będą mogły rozpocząć budowę bezpiecznego schronienia.

Tylko w 2021 roku w PGE Dystrybucja podjęto prawie 1,2 tys. interwencji przy bocianich gniazdach, polegających m.in. na ich odciążaniu. Prace porządkowe prowadzone są po odlocie bocianów, w okresie zimowym.

PGE Dystrybucja współpracuje również z ornitologami i stowarzyszeniami, zajmującymi się ptakami. Przykładem takiej współpracy, jest sytuacja z maja br., kiedy to PGE została poinformowana o bocianie, który rozpoczął budowę gniazda na transformatorze na Lubelszczyźnie. PGE Dystrybucja wspólnie ze „Stowarzyszeniem Szansa dla Bociana” niezwłocznie podjęła działania zmierzające do przeniesienia bocianiego gniazda na pobliski słup, gdzie elektromonterzy umieścili potrzebną platformę. Na infrastrukturze zamontowano również odstraszacze - tzw. Krzyże św. Andrzeja, które będą skutecznie uniemożliwiać bocianom lądowanie na transformatorze.

Dodatkowo, w 2021 roku, działając z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym, przeprowadziła obrączkowanie 700 bocianów w południowej części Polski. Dzięki temu ornitolodzy i miłośnicy tych ptaków będą mogli poznać trasy migracji, długość życia, miejsca zimowania i lęgów. Tego typu informacje pozwolą ustalić obszary chronione dla bocianów, a także ograniczyć potencjalne zagrożenia ze strony infrastruktury energetycznej. Dzięki zaangażowaniu PGE można również obserwować ptaki na żywo w internecie.

Wyjątkowy gatunek

Sokół wędrowny to największy lęgowy gatunek sokoła zamieszkujący Polskę. Gatunek ten, aby przetrwać, musiał dostosowywać się do zmieniających się warunków. Jednym z takich przystosowań jest jego adaptacja do terenów zurbanizowanych, takich jak wieżowce czy też kominy zakładów przemysłowych.

Sokoły wędrowne od wielu lat darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra (wykluły się tam ostatnio trzy sokole samiczki) oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła.

Sokoły wędrowne na dobre zadomowiły się także w największej elektrowni w Polsce - Elektrowni Bełchatów. W tym roku sokoli rodzice doczekali się aż czterech piskląt, które niedawno zostały zaobrączkowane. To już czwarty lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów. Ten wyjątkowy gatunek ptaków jest obecny w bełchatowskiej elektrowni już od 2019 roku. Zamieszkuje na wysokości 75 metrów, na jednej z galerii nawęglania. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach nawęglania Elektrowni Bełchatów - w tym roku również pojawiły się w tym miejscu, pomimo że od dwóch lat na dachu jednego z bloków energetycznych czeka na nie wyjątkowy, jeszcze niezamieszkały sokoli domek z pięknym widokiem na okolicę.

Codzienne życie sokolich rodzin, można obserwować na żywo, dzięki zamontowanym kamerom na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Chronimy ptaki żyjące w naszym sąsiedztwie

Rozmowa z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dlaczego PGE angażuje się w ochronę ptaków?

Większość osób kojarzy PGE z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła oraz ich dostarczaniem do klientów. Jednak oprócz działalności podstawowej dbamy także o potrzeby społeczne i środowiskowe w naszym otoczeniu. Elektrownie, wiatraki, czy linie dystrybucyjne na stale wpisały się w nasz krajobraz, a ptaki, będące częścią środowiska naturalnego, również żyją w bliskim sąsiedztwie infrastruktury energetycznej. Obserwując zachowania ptaków, dostosowaliśmy naszą działalność tak, aby miała na nie jak najmniejszy wpływ. Możemy więc powiedzieć, że to same ptaki wskazały nam kierunki naszego zaangażowania w ich ochronę.

Jakie to działania?

Jednym z gatunków ptaków żyjących najbliżej energetyki jest bocian biały, który często wybiera słupy energetyczne na miejsce gniazdowania. Ptaki te, ze względu na swój rozmiar oraz zakładanie gniazd w sąsiedztwie linii energetycznych, są szczególnie narażone na porażenie prądem. Dlatego właśnie energetycy szczególnie dbają o ten gatunek ptaków i montują specjalne platformy ponad przewodami, na których umieszczane są bocianie gniazda. Na obszarze działalności dystrybucyjnej Grupy PGE, która obejmuje 40 procent powierzchni Polski, w tym typowo bocianie regiony, jak Podlasie i Lubelszczyzna, zamontowaliśmy już blisko 30 tysięcy takich platform. Kolejnym gatunkiem ptaków pod szczególną opieką energetyków są sokoły wędrowne, które co roku lokują swoje gniazda na kominach naszych elektrowni w Bełchatowie czy Dolnej Odrze oraz elektrociepłowniach w Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu. Możemy powiedzieć, że to one wybrały nas, a my postawiliśmy sobie za cel zaangażować się w ich ochronę i odtworzenie tego gatunku w Polsce. Dzięki naszemu wsparciu udało się przywrócić gatunek sokoła wędrownego na polskie niebo. Od 2004 roku z gniazd umieszczonych na instalacjach Grupy PGE wyleciało 116 młodych sokołów, co stanowi ponad 20 procent wszystkich młodych sokołów wędrownych, które przyszły na świat w Polsce na terenach zurbanizowanych od 1999 roku. W tym roku dołożymy kolejną cegiełkę, bo w naszych gniazdach wykluło się tej wiosny 14 sokolich piskląt.

Czy te działania związane ze społeczną odpowiedzialnością PGE przynoszą także korzyści biznesowe?

Bociany są dobrym przykładem, żeby pokazać obopólne korzyści naszych działań. Gniazda tych ptaków mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, a ich spadające części czy też całe gniazda mogą uszkodzić linie energetyczne. Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpiecznych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej do naszych klientów. Wynosząc bocianie gniazda ponad linie energetyczne, zapewniamy bezpieczeństwo naszej infrastrukturze energetycznej i jednocześnie pomagamy ptakom utrzymać bezpieczne miejsca dobudowania gniazd. Wykorzystujemy też nowe technologie do ochrony ptaków. Przykładem jest innowacyjny system chroniący ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych, testowany na naszej największej farmie wiatrowej Lotnisko w województwie pomorskim. Inwestycja znajduje się na trasie przelotów migrujących ptaków. Do tej pory, aby chronić je przed kolizją z łopatami turbin, należało czasowo wyłączyć całą farmę. Wpływało to na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a ponowne uruchomienie wiatraków wiązało się z dodatkowymi kosztami. Aktualnie, dzięki testowanemu systemowi, wciągu kilku sekund możemy wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie podjąć adekwatne działanie – ostrzegawczy sygnał świetlny lub dźwiękowy albo całkowite zatrzymanie konkretnej turbiny. Wyniki dotychczasowych testów przeprowadzonych w2021 roku na naszej farmie wiatrowej są bardzo obiecujące. Wzrosła wykrywalność lecących żurawi i kani rudej w obrębie naszych turbin, a dzięki aktualizacji systemu wyniki te udało się jeszcze poprawić. To rozwiązanie pokazuje, że możemy prowadzić naszą działalność i jednocześnie dbać o bezpieczeństwo ptaków, żyjących w sąsiedztwie naszej infrastruktury energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie