Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o wielkim mistrzu

Dorota Sołdańska
W tym roku mija 155. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego. Z tej okazji na jutro zaplanowano konferencję poświęcona temu wybitnemu malarzowi.

W tym roku mija 155. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego. Z tej okazji na jutro zaplanowano konferencję poświęcona temu wybitnemu malarzowi.

Nasze miasto ma szczególne powody, by świętować rocznicę, bowiem imię Leona Wyczółkowskiego nosi miejscowe Muzeum Okręgowe, a w jego zbiorach znajduje się 690 prac artysty. Malarz, który należy do grona najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski początkowo tworzył pod wpływem W. Gersona i J. Matejki. Po pobycie w Paryżu w 1889 zmienił swe zainteresowania i wykorzystywał pewne rozwiązania impresjonizmu, malując pejzaże i sceny rodzajowe z silnymi efektami świetlnymi. Z czasem jednak twórczość graficzna zaczęła coraz bardziej wypierać malarstwo. Jego obrazy znajdują się we wszystkich większych polskich muzeach, zaś największy zbiór grafik posiada muzeum bydgoskie.

Żył i tworzył pod Bydgoszczą

<!** reklama right>70 lat temu zbiory i pamiątki po Leonie Wyczółkowskim przekazała Bydgoszczy jego żona. Jest to kolejna okazja do szczególnych uroczystych obchodów. Ostatnie lata swego życia ten znany artysta spędził w naszym regionie. Żył i tworzył w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Był wielkim przyjacielem naszego miasta i tutejszego muzeum. Chociaż umarł w Warszawie, jego grób znajduje się we Wtelnie. Z okazji rocznicy władze Bydgoszczy chcą umieścić na jego nagrobku pełne imię i nazwisko artysty oraz jego żony, profesor Franciszki Wyczółkowskiej.

Poznają historię

- Dzięki pani Franciszce otrzymaliśmy kolekcję jego dzieł. W zamian za to nasze miasto zobowiązało się po wieczne czasy do ochrony grobu Wyczółkowskiego. 11 kwietnia uczestnicy konferencji poznają historię przekazania dzieł Wyczółkowskiego oraz historię jego grobu. Dowiedzą się również, jakie jest znaczenie twórczości tego artysty na tle dziejów Bydgoszczy i regionu - opowiada Halina Piechocka-Lipka, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta.

Na 17 kwietnia zaplanowano także otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym. Zaprezentowane będą na niej m.in. pozyskane w ostatnim czasie prace Wyczółkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!