Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac i bocianie gniazdo

Renata Napierkowska
W DPS-ie w Warzynie są miejsca dla 87 pensjonariuszy. W domu mieszkają sami mężczyźni. Oprócz pomieszczeń po dawnym dworku, mieszkańcy mają do dyspozycji „bocianie gniazdo”.

W DPS-ie w Warzynie są miejsca dla 87 pensjonariuszy. W domu mieszkają sami mężczyźni. Oprócz pomieszczeń po dawnym dworku, mieszkańcy mają do dyspozycji „bocianie gniazdo”.<!** Image 2 align=none alt="Image 207649" sub="W „bocianim gnieździe” - części zamieszkałej przez bardziej samodzielnych pensjonariuszy - znajdują się, między innymi, ogródki terapeutyczne i sala gimnastyczna / Fot. Renata Napierkowska">

Dom Pomocy Społecznej w Warzynie istnieje od 1958 roku. Początkowo mieszkały w nim dzieci, jednak po pożarze, który zniszczył starą, zabytkową część domu w 1988 roku, budynek przeznaczono dla mężczyzn przewlekle chorych psychicznie. Obok głównego budynku, który powstał na fundamentach i ocalałej przed spaleniem części XIX-wiecznego dworku, w pewnym oddaleniu znajduje się nowoczesny dom zwany przez mieszkańców „bocianim gniazdem”, w którym zamie<!** Image 3 align=none alt="Image 207650" sub="Fot. Renata Napierkowska">szkuje część bardziej samodzielnych pensjonariuszy.

- Początkowo miał to być zgodnie z projektem pawilon administracyjny, jednak przeznaczyliśmy ten gmach na potrzeby mieszkańców. Mieszczą się w nim pokoje, sala gimnastyczna, kuchnia. Mamy też ogródki terapeutyczne, gdzie mieszkańcy mogą oddawać się zajęciom fizycznym związanym z uprawą roślin i przebywają na świeżym powietrzu. Dla ludzi z takimi schorzeniami jest to bardzo dobra forma terapii - twierdzi dyrektor DPS-u, Stanisław Sobecki.

Podopieczni mogą brać udział w różnorodnych zajęciach, bowiem w domu są pracownie: malarska, krawiecka i rękodzieła. Od wielu lat działa w placówce zespół Świeżo malowani, który uświetnia nie tylko imprezy w placówce, ale także te o zasięgu gminnym czy powiatowym.

- Mamy też klub Ars poetica, drużynę piłkarską Tury i co roku bierzemy udział w zawodach sportowych. Mieszkańcy chętnie trenują także grę w tenisa stołowego - wylicza dyrektor Sobiecki.

Od 15 lat w placówce wydawane jest czasopismo „Nasza Gazetka”. Z okazji jubileuszu ukazał się jej 75 numer. Skład zespołu redagującego liczy od 12 do 15 osób, z czego niemal połowę stanowią pensjonariusze. W redagowaniu pisma uczestniczy grupa chętnych pracowników oraz mieszkańców. <!** Image 4 align=none alt="Image 207651" sub="W ubiegłym tygodniu z okazji 15-lecia wydawanego w DPS-ie czasopisma „Nasza Gazetka” odbyło się uroczyste spotkanie zespołu redakcyjnego i gości / Fot. Renata Napierkowska">

- Dla wielu podopiecznych praca nad powstaniem czasopisma stanowi nie tylko formę terapii zajęciowej, umożliwia także prezentację na szerszym forum własnych dokonań. Wśród pensjonariuszy nie brakuje bowiem osób obdarzonych nie tylko talentem plastycznym, ale i zdolnościami literackimi - podkreśla redaktor naczelny, Ryszard Owczar. <!** reklama>

W ubiegłym tygodniu z okazji obchodzonego jubileuszu odbyła się w DPS-ie uroczystość. Na łamach periodyku poruszane są zagadnienia dotyczące codziennego życia mieszkańców: porady medyczne i rehabilitacyjne, przepisy kulinarne i zagadnienia związane z terapią .

- „Nasza Gazetka” stanowi przede wszystkim wspaniałe archiwum wydarzeń z życia placówki i jej mieszkańców - podkreśla dyrektor DPS-u, Stanisław Sobecki.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Obecnie w Domu w Warzynie mieszka 87 osób przewlekle chorych psychicznie. Teren, który zajmuje DPS znajduje się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy i liczy 15 hektarów.

  • Dom w Warzynie decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego 27 października 2006 roku został wpisany na listę Domów spełniających usługi zgodnie z obowiązującymi standardami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!