Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owady mają być żywnością przyszłości. Czy jedzenie owadów jest szkodliwe? Oto, co mówią naukowcy

PAP
PAP
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Z początkiem 2023 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze, zezwalające na wprowadzenie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku spożywczego ze świerszcza domowego. W 2019 roku jedna z firm spożywczych (Cricket One) złożył do KE o to wniosek. Przez ten czas proszek poddano badaniom i ostatecznie EFSA (czyli Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności) uznał, że proszek ten może być spożywany przez ludzi i zezwolił na jego sprzedaż na terenie Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście ten produkt jest nieszkodliwy i co sądzą o nim naukowcy - o tym na kolejnych planszach naszej galerii ►►►
Z początkiem 2023 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze, zezwalające na wprowadzenie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku spożywczego ze świerszcza domowego. W 2019 roku jedna z firm spożywczych (Cricket One) złożył do KE o to wniosek. Przez ten czas proszek poddano badaniom i ostatecznie EFSA (czyli Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności) uznał, że proszek ten może być spożywany przez ludzi i zezwolił na jego sprzedaż na terenie Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście ten produkt jest nieszkodliwy i co sądzą o nim naukowcy - o tym na kolejnych planszach naszej galerii ►►► pixabay, zdj. ilustracyjne
Z początkiem 2023 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze, zezwalające na wprowadzenie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku spożywczego ze świerszcza domowego. W 2019 roku jedna z firm spożywczych (Cricket One) złożył do KE o to wniosek. Przez ten czas proszek poddano badaniom i ostatecznie EFSA (czyli Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności) uznał, że proszek ten może być spożywany przez ludzi i zezwolił na jego sprzedaż na terenie Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście ten produkt jest nieszkodliwy i co sądzą o nim naukowcy - o tym poniżej oraz w galerii artykułu.

Żywność z owadów jest już w Polsce

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności już w 2021 roku uznała suszone larwy mącznika młynarka za w pełni bezpieczne do spożycia. W czerwcu 2021 roku Komisja UE wydała rozporządzenie zezwalające na wprowadzenie na rynek suszonych larw mącznika młynarka, natomiast w listopadzie poszerzono listę o szarańczę wędrowną, a w lutym 2022 roku o świerszcza domowego. Żywność, którą wyprodukowano z tych owadów bez kłopotu można kupić w sklepach internetowych oraz niektórych stacjonarnych na terenie Polski.

Nie jest prawdą, to co możemy znaleźć w niektórych mediach, jakoby proszek ze świerszczy miałby być dodawany do produktów żywnościowych w sposób niekontrolowany. Otóż wręcz przeciwnie. Producent będzie musiał wyraźnie oznaczyć produkt, że w jego składzie znalazł się proszek z owadów.

Jakie są zalety i wady odtłuszczonego proszku z owadów i co o jedzeniu owadów mówią naukowcy - szczegóły w galerii?

Czy wiesz, że...

  • W niektórych krajach Unii Europejskiej już wcześniej można było kupić produkty żywieniowe w składzie których znajdowały się owady.
  • W Finlandii można kupić chleb wyprodukowany ze zmielonych suszonych świerszczy, mąki pszennej i nasion.
  • W Chorwacji w sklepach sieci Kaufland można kupić smażone na chrupiąco świerszcze z wybranymi przyprawami, proteinowe przekąski z owadów, burgery ze świerszczy czy różnego rodzaju wypieki z mąki z owadów, a nawet czekoladę ze świerszczami.

Owady zjadasz, choć nie masz o tym świadomości

Ludzie zjadają owady, nie mając o tym świadomości. - Człowiek rocznie zjada około 100 gram wciornastek (to owad do długości około 1,2 mm, wyglądem przypominającym małe, czarne kreseczki. Bywają tak małe, że nie są dostrzegalne gołym okiem - dop. red.). Mszyce są stale spotykane w mrożonych warzywach (50 osobników na 100g). W sokach znajdują się pozostałości muszek owocówek (5 osobników na 226g). Szkodniki kukurydziane powszechnie występują w konserwach. Owady znajdują się także w grzybach. Ilość much i innych owadów zjadanych przez nieświadomych konsumentów wynosi 1 kg/rok - mówi dr hab. Tadeusz Bakuła, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Informacje w artykule pochodzą z następujących źródeł:

  • biotech.geek/Instagram
  • PAP
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
  • Molecural Nutrition&Food Research
  • Food and Chemical Toxicology
  • Comprehensice Review in Food Science and Food Safety
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera