Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka. Bydgoszcz żegnała wybitnego aktora z honorami [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wideo
od 16 lat
Małżonka Wanda, rodzina, przyjaciele, władze Bydgoszczy oraz tłumy mieszkańców pożegnały we wtorek (7 lutego) Leonarda Pietraszaka, Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Zgodnie ze swoją wolą wybitny aktor i wielki przyjaciel naszego miasta spoczął na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Zobacz wideo: Leonard Pietraszak patronem bydgoskiego Teatru Kameralnego?

od 16 lat

Uroczystości pogrzebowe z udziałem wojskowej asysty honorowej rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w bydgoskiej katedrze. Po jej zakończeniu urna z prochami aktora została przewieziona na Cmentarz Starofarny, gdzie odbył się pochówek. Aktor, który zmarł 1 lutego br. w wieku 86 lat, został pochowany w grobie, gdzie spoczywa jego mama. Wolą zmarłego artysty było też, by podczas Jego pogrzebu zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Leonarda Pietraszaka z wielkim smutkiem żegnały władze miasta z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy na czele. W ratuszu, po śmierci Honorowego Obywatela Bydgoszczy, wystawiona została księga kondolencyjna, do której mogli wpisywać się bydgoszczanie. Wzruszający wpis zamieścił też prezydent Bydgoszczy: "Leonardzie, Wielki Bydgoszczaninie Twoje odejście było dla mnie ciężkim ciosem. Tak kochałeś ludzi, przyrodę i Twoją Bydgoszcz. Zostawiłeś tutaj wielu przyjaciół. Zawsze będziesz w moim sercu. Żegnaj" - napisał Rafał Bruski.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli też, m.in., przedstawiciele świata kultury i nauki. Zmarłemu aktorowi zagrała orkiestra z Eljazzu, m.in., w rytmie „Marsza nowoorleańskiego”. Była też salwa honorowa.

- Leonard Pietraszak był piękną postacią polskiej kultury - mówi Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. - Czujemy wielki smutek, bo odszedł wspaniały człowiek, który tak bardzo kochał Bydgoszcz. Jako dziecko często zaglądał do naszego muzeum i potem już w dorosłym życiu przy okazji wizyt w Bydgoszczy nas odwiedzał. To, że razem z żoną Wandą przekazał bydgoskiemu muzeum kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i uczniów świadczy, jak bardzo był związany z naszym miastem.

Swojego wybitnego absolwenta żegnała też liczna delegacja III LO w Bydgoszczy. Uczniowie nieśli sztandar szkoły. Obecni byli też nauczyciele i dyrekcja liceum.

- Pana Leonarda zapamiętamy jako człowieka otwartego, życzliwego, dzielącego się swoimi cennymi doświadczeniami i bardzo przyjaznego młodzieży - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - Mamy w szkole Galerię Gwiazd Absolwentów III LO. Jest w niej zdjęcie pana Leonarda, które sam wybrał. Po feriach, gdy młodzież wróci do szkoły, chcemy też przygotować okolicznościowy kącik poświęcony naszemu wspaniałemu absolwentowi.

Bydgoszcz zawsze nosił w sercu

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy i dorastał w mieście nad Brdą. Jako mały chłopiec mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W Bydgoszczy uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem ukończył właśnie III LO na Okolu, z którym do końca życia utrzymywał ożywione kontakty. W Bydgoszczy rozpoczynał również swoją przygodę z aktorstwem.

Popularność i sławę zdobył dzięki wybitnym rolom teatralnym, a także filmowym: doktora Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy", czy Gustawa Kramera w kultowych „Vabanku” i "Vabanku II". Publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej, ale też naszego miasta.

Jak dobrze znasz role Leonarda Pietraszaka. To nie tylko oficer z „Czarnych chmur”.
Rozwiąż QUIZ

Bydgoszcz zawsze nosił w sercu. - Gdziekolwiek przyszło mi mieszkać, to zawsze czułem się bydgoszczaninem - podkreślał wielokrotnie. W 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Leonard Pietraszak ma też swój dąb w Alei Dębów przy al. Ossolińskich.

Kolekcja obrazów w darze dla Bydgoszczy

W 2021 r. aktor wraz z żoną Wandą przekazali Bydgoszczy cenny dar - kolekcję 57 obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Małżonkowie zbierali te obrazy od kilku dekad. Do kolekcji dołączony został portret darczyńców Wandy i Leonarda Pietraszaków, namalowany przez ich przyjaciela, krakowskiego malarza Jana Szancenbacha. Kolekcję ofiarowaną Bydgoszczy przez państwa Pietraszaków można podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej w sali na I piętrze z widokiem na Klaryski.

- W pewnym momencie życia pomyślałem, że chciałbym zostawić jakąś pamiątkę po sobie Bydgoszczy - mówił nam jeszcze kilka lat temu Leonard Pietraszak. - Nas kiedyś zabraknie, a miasto będzie trwać wiecznie. Ta kolekcja to taki mój dowód wdzięczności i spłata Bydgoszczy za lata dziecięce i młodzieńcze.

Przypomnijmy, że po śmierci aktora z piękną inicjatywą wyszła red. Hanka Sowińska, dziennikarka "Gazety Pomorskiej" i zarazem laureatka Bydgoskich Autografów 2022, która zaproponowała, aby Teatrowi Kameralnemu w Bydgoszczy nadać imię Leonarda Pietraszaka. Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem bydgoszczan. Wielu spodobał się ten pomysł i go popiera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera