Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orionidy 2018. Deszcz meteorytów [październik]. Gdzie patrzeć? Kiedy, o której i jak obserwować na niebie? [21.10.2018 r.]

sier
Orionidy 2018. Deszcz meteorytów (październik) - jak obserwować, w który fragment nieba patrzeć, by zobaczyć "spadające gwiazdy"
Orionidy 2018. Deszcz meteorytów (październik) - jak obserwować, w który fragment nieba patrzeć, by zobaczyć "spadające gwiazdy" Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
ORIONIDY - październik 2018. Już niebawem będziemy mogli obserwować maksimum Orionidów. Zobaczymy do 30 "spadających gwiazd" na godzinę. Gdzie oglądać październikowy deszcz meteorytów, w jaki fragment nieba patrzeć? Kiedy spadną Orionidy? [Orionidy 2018. "spadające gwiazdy"; jak obserwować Orionidy] Przeczytaj:

Już niebawem miłośnicy astronomii będą mogli oglądać maksimum Orionidów 2018. Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Gdy w październiku przychodzi maksimum tego roju, można zaobserwować ponad 30 meteorów w ciągu godziny. Kiedy następuje maksimum Orionidów. Jak oglądać ten deszcz meteorytów, w jaki fragment nieba patrzeć? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć.

Orionidy. Deszcze meteorytów - październik 2018

Aktywność Orionidów obserwuje się każdego roku od 2 października do 7 listopada. Jednak największe ich nasilenie będziemy mogli oglądać w nocy z 21 października na 22 października (niedziela/poniedziałek) - wówczas nastąpi zjawisko określane potocznie deszczem meteorów. Prędkość roju wynosi 66 km/s, zaobserwować można ok. 30 meteorów na godzinę, ale...

Orionidy lubią być nieprzewidywalne. Jak obserwować deszcz meteorów?

Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt, więc będzie dość łatwy do odszukania. Obserwację najlepiej rozpocząć przed północą. Warto dodać, że Orionidy lubią być nieprzewidywalne. W poprzednich latach rejestrowano wyższą niż przeciętna aktywność meteorów, dochodzącą nawet do 50-70 na godzinę (w latach 2006 i 2007).

Przeczytaj: Zmiana czasu 2018 na ZIMOWY. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?

Całkiem prawdopodobne, że w związku z wpływem grawitacji Jowisza rój może wykazywać 12-letnią okresowość w swojej aktywności. Aktywność roju może więc znów wzrastać, aby osiągnąć kolejne wysokie maksimum w latach 2018-2020.

Zobacz również:

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Orionidy 2018. W jaki fragment nieba patrzeć?

Rój Orionidów osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października 2018 roku (z niedzieli na poniedziałek). Warto spoglądać w niebo, bo zaobserwować można naprawdę bardzo widowiskowe rzeczy.

Zobacz: Oto Orionidy zarejestrowane w 2011 r.:

Deszcz meteorów: Orionidy 2018. To warto wiedzieć

  • PF191013 był najjaśniejszym dotąd zarejestrowanym Orionidem nad Polską. Pojawił się w nocy z 18 na 19 października 2012 roku, rozbłysł bardzo wysoko - na 168 km.
  • Radiant - to niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej. Przecinają się w nim przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów. Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt.
Co stałoby się, gdyby na twoje miasto spadła bomba atomowa? Jaka byłaby liczba zabitych osób, ilu byłoby rannych? Jak duża byłaby fala uderzeniowa?Przerażającą symulację można zobaczyć na stronie outrider.org. Przeprowadziliśmy taką symulację (ładunek o mocy 150 KT) dla największych miast Polski oraz miast woj. kujawsko-pomorskiego, w tym Bydgoszczy.  ➤➤ Zobaczcie* Jak czytamy na stornie outrider.org, celem przedsięwzięcia jest uświadomienie, jak wielkim niebezpieczeństwem dla świata jest możliwość wybuchu wojny nuklearnej. Pomysłodawcy piszą również o niebezpieczeństwie, jakie niosą zmiany klimatu.Zobacz również:Biały Dom: USA rozważają kilka wariantów odpowiedzi na atak chemiczny w Syrii. Nie tylko militarnych (źródło: US CBS/x-news)

Co by się stało, gdyby na Twoje miasto spadła bomba atomowa....

Zobacz:
Spod Ekranu. Recenzja filmu "Kler". Czy warto wybrać się do kina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo