Olivia Szabelska najlepszą florecistką w najstarszej grupie na Wratislavia Challenge

redex
Ogólnopolski Turniej Dzieci we florecie dziewcząt i chłopców „O Puchar Prezesa Zarządu Apator S.A”Ogólnopolski Turniej Dzieci we florecie dziewcząt i chłopców Sławomir Kowalski
Szermierze z naszego regionu reprezentujący bydgoskie kluby AZS UKW i MDK 5 oraz Budowlanych Toruń i UKS Bohun walczyli o laury z najlepszymi młodymi zawodnikami z całej Europy podczas rozgrywanych we Wrocławiu dorocznych międzynarodowych zawodów.

O Wratislavia Challenge mówi się, że są to nieoficjalne mistrzostwa Europy dla szermierzy w wieku od 6 do 15 lat. I nic dziwnego, bo co roku nad Odrę przyjeżdżają prawdziwe talenty, które wraz z upływem lat podziwiać można na olimpiadach i mistrzostwach świata. Jak co roku do walki o medale stanęli młodzi szermierze z bydgoskich i toruńskich klubów, jak się okazuje z bardzo dobrym skutkiem

Najlepszy występ odnotowała na swoim koncie florecistka Oliwia Szabelska z AZS UKW Bydgoszcz, która w swojej kategorii wiekowej (2000-2001) wygrała wszystko, co było do wygrania. W finałowym pojedynku wychowanka trenera Mariusza Kuźmy pokonała Rosjankę Aleksandrę Sunduchkovą. Wynik 15:7 dał bydgoszczance pierwsze miejsce. W tej samej grupie wystartowały również Magda Różycka z MDK-5 w Bydgoszczy, która uplasowała się na 62. miejscu i jej klubowa koleżanka Pola Steinborn, która zwody zakończyła ze 102 lokatą. W tej grupie walczyła również reprezentantka UKS Bohuna Toruń Wiktoria Jankiewicz, sklasyfikowana na miejscu 115.

W młodszej kategorii, florecistek w wieku 12-13 lat nasz region reprezentowały dwie florecistki. Zosia Brzezińska z UKS Bohun Toruń i Zosia Borzyszkowska z MDK-5 Bydgoszcz. W grupie tej zgłoszonych zostało 133 zawodniczki. Torunianka zakończyła zawody na 22 pozycji. Zosia Borzyszkowska uplasowała się na 42 miejscu. Warto dodać, że zawodniczka ta na koniec przeżyła niemiłą przygodę, podczas walki z Węgierką zniknął zapasowy floret bydgoszczanki i nie odnalazł się, aż do końca zawodów.

Najliczniejszą reprezentację wśród florecistek województwo kujawsko pomorskie miało w najmłodszej grupie wiekowej, zawodniczek z rocznika 2004 i młodszych. Warto zaznaczyć, że wszystkie osiem zawodniczek to florecistki z toruńskich klubów.
Najlepszy występ ma na swoim koncie zdobywczyni drugiego miejsca, Oliwia Kowalska z Budowlanych. Dziewiąte miejsce wywalczyła jej klubowa koleżanka Karolina Żurawska, a 14. walcząca w tych samych barwach Zuzanna Borkowska. Jagoda Olszówkaz UKS Bohuna Toruń została sklasyfikowana na 42 miejscu. Oliwia Stachulak z Budowlanych była 72, a Rozalia Łopuszańska z UKS 35 Bielawy Toruń 98. Zuzanna Karpińska zajęła 102 lokatę, a Anna Świątkowska z UKS 35 zakończyła turniej na 117 miejscu. Tak we Wrocławiu upłynęła niedziela. Dzień wcześniej na planszach zameldowali się floreciści.

W sobotnich zmaganiach szermierzy w wieku 6-11 lat, do której zgłoszonych zostało 130 zawodników, wzięło udział 4 florecistów z Bydgoszczy i Torunia. Najwyższą lokatę wywalczył sobie Mikołaj Olszewski z Budowlanych Toruń, który zawody zakończył na 27 miejscu. Z 33. miejscem z Wrocławia wyjechał Kamil Tomeczek, reprezentant MDK-5 w Bydgoszczy. 73. lokatą zadowolić się musiał Wiktor Kierzkowski, również z MDK. Karol Leszyński z UKS Bohun zajął miejsce 97.

W kategorii 12-13-latków o medale walczyło ponad 220 szermierzy, wśród nich czterech bydgoszczan i trzech torunian. Najlepiej wśród naszych zawodników wypadł Igor Bołdziło z UKS MDK-5 Bydgoszcz, który wywalczył 13 miejsce. Kolejne miejsca naszych zawodników to 74. Filipa Koguca z UKS MDK-5 Bydgoszcz, 94. Adama Chtioui z Budowlanych Toruń, 110. Szymona Mlickiego z UKS MDK-5, 135. Alana Pawskiego z Budowlanych, 138. Pawła Fircha z UKS MDK-5 i 166. Kamila Paczkowskiego z Budowlanych.

Wśród najstarszych 14- i 15-letnich florecistów do zawodów zgłosiło się pięciu torunian i jeden bydgoszczanin. Najwyższą, dziewiątą lokatę zajął Jan Jurkiewicz z Budowlanych Toruń. Kolejny z naszych zawodników uplasował się na 29. miejscu i był nim Jan Brzeziński z z UKS Bohun Toruń. Na 38. miejscu zawody ukończył jedyny bydgoszczanin, Mikołaj Mrozek z UKS MDK-5. Miejsce 43. zajał Kamil Loba z Budowlanych, a na miejscu 51. uplasował się kolejny Budowlany - Micha Chtioui. Z 78. miejscem znad Odry wrócił Wiktor Stachera, również z Budowlanych.