Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogórki małosolne - przepis. Ile soli dodać? Składnik i sposób przygotowania

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
W artykule podajemy przepis na ogórki małosolne
W artykule podajemy przepis na ogórki małosolne Pixabay/Emilia_Baczynska - zdjęcie ilustracyjne
Czerwiec i lipiec to czas, w którym wielu z Was przygotowuje ogórki małosolne. W tym artykule znajdziecie szybki i łatwy przepis na pyszne ogórki małosolne. Poniżej lista składników oraz sposób przygotowania. Zaczynamy.

Zanim zaczniemy przygotowywać ogórki małosolne, zastanów się w jakim naczyniu je umieścisz. Najlepszy będzie kamienny garnek, słoik, albo inne naczynie większych rozmiarów. Jeśli nie masz nic takiego pod ręką, możesz niżej podaną ilość ułożyć do kilku standardowych dużych słoików.

POLECAMY

Logo wielu z tych marek widujesz na co dzień. Wiele z nich dobrze pamiętasz i byłbyś w stanie odtworzyć. Ale czy przyjrzałeś się im dokładnie i dostrzegłeś wszystkie szczegóły? Zobacz zdjęcia i opis ▶▶

Ukryty przekaz w logo znanych marek. Czy Ty też to widzisz?

Ogórki małosolne - składniki

Składniki:

  • 1 kilogram świeżych ogórków. Kupując, wybierz te nieduże
  • 4-5 gałązek kopru
  • 4 ząbki czosnku
  • korzeń chrzanu (15-20 cm)
  • sól (dobrze, jeśli wybierzesz sól kamienną)
  • 1,5 litra wody

Przepis na ogórki małosolne. Sposób przygotowania

Ogórki przesyp do zlewu (albo miski), zalej zimną wodą i mocz je przez 3-4 godziny. Po tym czasie dobrze je umyj i opłucz. Koper pokrój, albo połam tak, by zmieścił się do naczynia, które wybrałeś. Ząbki czosnku kroimy na pół (wzdłuż) korzeń chrzanu na pół wzdłuż i jeszcze na kilka mniejszych kawałków. 1,5 litra wody wlej do garnka i podgrzej. Kiedy woda zrobi się ciepła dodaj soli i wymieszaj. Proporcje wyglądają następująco: 1 łyżka soli na każdy litr wody. W naszym przypadku będzie to 1,5 łyżki soli. Są osoby, które stosują nieco więcej soli (1,5 łyżki na 1 litr) - próbuj, eksperymentuj i wybierz opcję, która bardziej przypadnie ci do gustu.

Jeśli wybrałeś większe naczynie - ogórki, koper, czosnek, chrzan układaj na przemian. Jeśli są to zwykłe słoiki, powkładaj ogórki pionowo a między nie powciskaj koper, czosnek i chrzan. Wszystko zalej posoloną wcześniej wodą (może być ciepła, ale nie zalewaj wrzątkiem).

Nie zamykaj naczynia. Możesz je przykryć na dwa sposoby - gazą, albo mniejszym talerzykiem, który dociśniesz czymś ciężkim (np. kamieniem). Ogórki odstaw w ciemne miejsce. To, jak szybko będziesz mógł je jeść, zależy m.in. od temperatury, w której będziesz je przechowywać. Przeważnie pierwsze są już do zjedzenia po trzech dniach (jeśli woda zaczęła mętnieć - możesz spróbować, czy już się nadają). Smacznego!

POLECAMY

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Sklasyfikowany został w latach 40. ubiegłego stulecia, nazwę nosi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Na kolejnych stronach znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej toksycznej rośliny, która powoduje bolesne oparzenia. Zamieszczamy też zdjęcia oraz odnośnik do mapy.▶▶

Barszcz Sosnowskiego w Polsce [mapa, zdjęcia]. Oparzenia - j...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera