Od lipca przyszłego roku radcy będę mieli takie same...

Od lipca przyszłego roku radcy będę mieli takie same uprawnienia jak adwokaci

(aa)

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Zbigniew Pawlak, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych, tłumaczy, na jaką pomoc mogą liczyć bydgoszczanie.
Od lipca przyszłego roku radcy będę mieli takie same uprawnienia jak adwokaci

Krajowa Rada Radców Prawnych, jako pierwszy samorząd w Polsce, rozpoczęła w tym roku ogólnopolski program informacyjny pn. „Z radcą prawnym bezpieczniej”. Na czym on dokładnie polega?


Poprzez tę akcję chcemy uzmysłowić ludziom, kto to jest radca prawny, jakie ma obowiązki i w czym może pomóc społeczeństwu. Od 1 lipca 2015 roku otrzymamy prawne kompetencje do obrony karnej. W ten sposób będziemy działać we wszystkich obszarach prawnych, podobnie jak adwokaci.

Czy z tak profesjonalnej pomocy bydgoszczanie będą mogli korzystać bezpłatnie?


Za miesiąc będziemy znali konkretne miejsca, do których będzie można się udać na rozmowę prawną we wrześniu.
Wtedy właśnie mieszkańcy Bydgoszczy i okolic będą mogli przyjść do wyznaczonych miejsc po poradę radcy prawnego. Program „Niebieski parasol” umożliwi im bezpłatną konsultację, na którą nie stać niektórych mieszkańców. Na co dzień trudno jest znaleźć instytucje, które udzielają bezpłatnych porad, dlatego wychodzimy potrzebującym naprzeciw. Przez tydzień będzie można zaczerpnąć wiedzy u specjalistów i zapytać, co należy zrobić z danym problemem prawnym. W trakcie roku organizujemy także inne akcje, które mają pomóc ludziom. Przykładowo w lutym odbył się „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, który miał na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa.

Organizujecie akcje, które mają pomóc obywatelom, a są jakieś programy, które promują Was samych? Tak, żeby ludzie wiedzieli, czym dokładnie się zajmujecie?


Owszem, radcy prawni, którzy działają bezpłatnie i bezinteresownie, pomagają swojej lokalnej społeczności, otrzymują ogólnopolską nagrodę Kryształowe Serce. Jest to statuetka, którą zdobywa osoba najbardziej zaangażowana w pomoc prawną na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, rodzin dotkniętych klęskami, jak również wspierający swoją działalnością innych. Wybierana jest jedna osoba z każdej izby radców prawnych. Następnie przeprowadzany jest plebiscyt, który wyłania zwycięzcę. Niedawno obchodziliśmy także Święto Radcy Prawnego, które, jak co roku, spędziliśmy w naszym zawodowym gronie. Zorganizowaliśmy piknik, na który przyszli pracownicy z osobami towarzyszącymi. Razem było nas około 150 osób. Głównym celem wydarzenia była integracja radców prawnych i dobra zabawa.(aa)

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tak parkują

Tak parkują "mistrzowie" z Bydgoszczy [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]