Od karnawału przez jazz po Moniuszkę. Bydgoska Akademia...

Od karnawału przez jazz po Moniuszkę. Bydgoska Akademia Muzyczna zaprasza w 2019 roku

jt

Express Bydgoski

Express Bydgoski

Szymon Nehring 24 marca z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykona III Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa

Szymon Nehring 24 marca z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykona III Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa ©Bartek Syta

Oprócz znanych cykli jak Bydgoskie Wtorki Muzyczne czy Koncerty Organowe, bydgoska Akademia Muzyczna zaprasza w tym roku na koncerty Krzysztofa Herdzina, Szymona Nehringa czy nowość - występ Big-Badu, solistów i zespołów Katedry Jazzu AM. A to jeszcze nie wszystkie propozycje muzyczne sezonu artystycznego.
Szymon Nehring 24 marca z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykona III Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa

Szymon Nehring 24 marca z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykona III Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa ©Bartek Syta

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy rok rozpoczyna tradycyjnie od koncertów karnawałowych (13 stycznia o godz. 16.00 i 19.00, w Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej).

- Koncerty te niezmiennie od wielu lat przyciągają rzesze melomanów. Magnesem jest atrakcyjny repertuar - znane i lubiane utwory orkiestrowe oraz arie z oper i operetek, jak również utalentowani młodzi muzycy, prezentujący tenże repertuar z niezwykłym entuzjazmem - jak również utalentowani młodzi muzycy - zapowiada Anna Cudo z Działu Artystycznego bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Bilety na koncert można nabywać w Dziale Artystycznym Akademii Muzycznej oraz (w przypadku dostępności) godzinę przed koncertem w Filharmonii Pomorskiej. Bilet normalny kosztuje 25 zł, bilet ulgowy – 20 zł (emeryci, renciści, studenci, uczniowie).

Innym ważnym wydarzeniem muzycznym w styczniu będzie Krzysztof Herdzin Piano Solo. - Po sukcesie swojej płyty „Look Inward” z 2017 zawierającej swobodne improwizacje na fortepian solo, Herdzin coraz częściej koncertuje jako pianista - solista. Jego recitale są połączeniem jazzu, muzyki klasycznej i filmowej, w nastroju wyciszonej medytacji - opisuje Anna Cudo. Podczas koncertu 15 stycznia usłyszymy kompozycje Herdzina, jak i jego autorskie opracowania utworów Chopina, Komedy i Tomasza Stańko. - Artysta często improwizuje na tematy zaproponowane przez publiczność, włączając w swoje tworzone na gorąco impresje przeróżne style muzyczne i techniki kompozytorskie - podkreśla Anna Cudo.

24 marca jako solista zaprezentuje się Szymon Nehring - laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie (2017) – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie, a także finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015). - Szymon Nehring wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej pod batutą Michała Dworzyńskiego, wykonując III Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa. Dodatkową atrakcją tego wieczoru będzie orkiestrowe wykonanie Obrazków z wystawy M. Musorgskiego - informuje Anna Cudo z Działu Artystycznego bydgoskiej AM.

Natomiast 28 kwietnia propozycja, która jest nowością: standardy jazzowe wykona Big-Bad, soliści i zespoły Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Z kolei na przełomie kwietnia i maja na Operowym Forum Młodych podczas XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego w 2019 - jak przystało na Rok Moniuszkowski - odbywać się będzie pod znakiem Stanisława Moniuszki. - Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego, wsparci instrumentalną warstwą kolegów z Wydziału Instrumentalnego, przygotują operę Verbum nobile Moniuszki, powtórzą także wykonywane już w grudniu 2018 operetki: Nocleg w Apeninach oraz Nowy Don Kiszot, czyli Sto Szaleństw. W ramach OFM odbędzie się także sesja naukowa poświęcona Moniuszce - zapowiada nasza rozmówczyni.

W maju koncertów dyplomatów. Jako solistów podziwiać będzie można wyróżniających się studentów roku dyplomowego, wyłonionych podczas przesłuchań. Jedni wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FP pod batutą Jakuba Chrenowicza (17 maja), kolejni przy współudziale Orkiestry Symfonicznej AM prowadzonej przez Michała Dworzyńskiego (19 maja).

Przez całe lato (w lipcu i sierpniu) bydgoszczanie (i nie tylko) będą mogli delektować się muzyką w ramach znanego i lubianego cyklu Akademia w zabytkach Bydgoszczy. - Każdego lata muzycy opuszczają mury swej Alma Mater, by zaprezentować się w przepięknych wnętrzach bydgoskich zabytków - kościołach, Muzeum Wodociągów czy w Domu Polskim. Ciekawe miejsca, znakomici muzycy oraz różnorodny repertuar sprawiają, że koncerty te wrosły już w wakacyjny muzyczny pejzaż Bydgoszczy - przypomina Anna Cudo.

Ponadto, w roku 2019 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy nadal będzie współorganizatorem wielu cyklicznych imprez, jak:
  • MUSICA SPIRITUS MOVENS (wraz z Diecezją Bydgoską),
  • KONCERTY PAŁACOWE W LUBOSTRONIU (wraz z Pałace Lubostroń),
  • AKADEMIA W PAŁACU W OSROMECKU (wraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy),
  • KONCERTY W "WIATRKU" (wraz z Fundacją "Wiatrak").


Oczywiście, nie zabraknie też audycji dla dzieci prowadzonych w Akademii Muzycznej, Pałacu w Ostromecku oraz w Domu Jubileuszowym przy ul. Bołtucia w Fordonie.


Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo