O wodzie przy wodzie: Jak zmieniała się jakość wody w Bydgoszczy?

Materiał informacyjny MWiK w Bydgoszczy
Dziś mieszkańcy Bydgoszczy mogą bez obaw pić wodę prosto z kranu, ale nie zawsze tak było. Jak na przestrzeni lat zmieniała się jakość wody w bydgoskich wodociągach? Odpowiadamy w kolejnym odcinku programu „Przy wodzie... o wodzie”.

Jakość wody ma znaczenie. Bydgoskie wodociągi mają już 120 lat!

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy obchodzi w tym roku 120-lecie, ale historia bydgoskich wodociągów sięga czasów znacznie wcześniejszych, bo XVI wieku. Obchodzony w tym roku jubileusz to dobra okazja, by poznać historię zmian jakie na przestrzeni wieków zachodziły w jakości naszej wody.

Pierwsze drewniane wodociągi powstały w Bydgoszczy już w 1523 roku. Wtedy też już istniały przepisy mające zapewnić odpowiednią jakość wody pobieranej z Brdy. Niestety z tą jakością nie było najlepiej i już po 20 latach zmieniono źródło czerpania wody. Przeniesiono je do Doliny Pięciu Stawów, gdzie woda była zdecydowanie czystsza. Z tego miejsca doprowadzano wodę do miasta przez ponad 200 lat - opowiada Stanisław Drzewiecki, prezes MwiK.

Woda w Bydgoszczy – co powinieneś o niej wiedzieć?

Wraz z rozwojem miasta ta jakość zaczęła się jednak zmieniać, a same źródło okazało się niewystarczające. Potrzebne były nowe rozwiązania. Jakie? O tym opowiadamy w najnowszym odcinku „Rozmów przy wodzie... o wodzie”.

W programie odpowiadamy na pytania:

  • Dlaczego pogorszyła się jakość wody w Brdzie?
  • Jak na jakość wody wpłynął wzrost liczby mieszkańców?
  • Jak na jakość wody wpłynął przemysł i wojny ?
  • Kiedy rozpoczęła się modernizacja wodociągów?
  • Jakie działania sprawiły, że dziś można pić wodę z kranu?
  • Na jak długo mamy zagwarantowaną czystą wodę?

Chcecie wiedzieć więcej o zmianach jakie zaszły w bydgoskiej kranówce? Zachęcamy do oglądania!

Wideo