Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O czym warto wiedzieć, zanim zabierzemy się za przetwory z grzybów?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Handlarze sprzedający grzyby przy drodze to dobry znak - w pobliżu są grzybne lasy
Handlarze sprzedający grzyby przy drodze to dobry znak - w pobliżu są grzybne lasy Sławomir Kowalski
Grzybów nie powinny jeść osoby starsze, dzieci, wszyscy, którzy mają kłopoty z układem pokarmowym.

- Byłam w Borach Tucholskich. Żadnego grzyba nie znalazłam. Nawet na poboczach nie widziałam sprzedawców świeżych grzybów. Tylko przetwory mieli. Wolałabym jednak sama je sobie zrobić - nie kryje pani Marzena.

W okolicach Bydgoszczy i Torunia nie brakuje grzybnych lasów. Amatorzy grzybobrania nie tracą nadziei. Wiele wskazuje na to, że jeszcze pojawią się prawdziwki, koźlarze czy gąski.

Poradź się znawcy

Zanim zabierzemy swoje zbiory do kuchni, warto poradzić się grzyboznawcy. Zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu pełnią dyżury, podczas których można skorzystać z ich rad.
- Wśród przyniesionych do naszej stacji grzybów trafiały się trujące i niebezpieczne okazy - przyznaje Krystyna Błażejewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Jak dodaje rzecznik WSS-E, na szczęście w ostatnich latach w województwie kujawsko-pomorskim rzadko dochodziło do zatruć grzybami. W tym roku na razie nie było takich przypadków w ogóle. W zeszłym roku - dwa. W 2012 - żadnego, w 2011 - trzy. W kraju, co do tego roku nie ma danych, w zeszłym było 47, w 2012-30, w 2011 - 32. Wszystkie przypadki zatruć w naszym województwie w ostatnich latach dotyczyły zatrucia muchomorem sromotnikowym.

Zatrucia

Krystyna Błażejewska zaznacza, że zatrucia gastryczne wywołane grzybami jadalnymi mogą być spowodowane przez grzyby niedogotowane, spożywane na surowo, grzyby nadpsute, skażone bakteriami chorobotwórczymi, wtórnie zanieczyszczone substancjami toksycznymi, nieodpowiednio przechowywane, spożywane przez osoby wrażliwe.
- Nie należy stosować grzybów w żywieniu dzieci, ludzi starszych ani cierpiących na choroby układu pokarmowego - wymienia Magdalena Paczkowska, technolog żywienia i żywności. - Trzeba pamiętać, że grzyby należą do organizmów, które odznaczają się zwiększoną zdolnością do pochłaniania i kumulowania metali ciężkich z otoczenia oraz pierwiastków promieniotwórczych, tj. strontu, cezu, rtęci. Są bogate w pierwiastki zasadotwórcze i mogą być polecane jako produkty alkalizujące, neutralizujące działanie większości zakwaszających artykułów spożywczych.

Toksyny

Grzyby możemy suszyć, marynować, kisić w słoikach. Przed bezpośrednim zjedzeniem trzeba je dwukrotnie zagotować w dwóch różnych wodach. Nie można ich przechowywać w nieskończoność. Marynaty przetrwają rok do nowego sezonu. Najlepszy sposób na suszenie grzybów, to użycie specjalnej suszarki do grzybów i owoców (koszt - ok. 100 zł). Grzybów, które chcemy ususzyć, nie powinniśmy myć. One i tak w ok. 90 proc. składają się z wody. Nie ma więc po co dodatkowo ich moczyć.

Jak dodaje rzecznik WSS-E, nieprawdą jest, że suszenie, marynowanie czy wielokrotne gotowanie zabija toksyny. Stężenie toksyn w grzybach poddanych obróbce kulinarnej może się obniżyć, jednak ich dawka groźna dla zdrowia i życia zazwyczaj pozostaje. Pierwsza pomoc przedmedyczna przy zatruciu grzybami polega na sprowokowaniu wymiotów, zabezpieczeniu wymiocin, kału, moczu i resztek potrawy grzybowej do badania mykologicznego. Należy też natychmiast wezwać lekarza albo zgłosić się do szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!