Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy podatek. W górę pójdą ceny jedzenia. Rząd przekonuje, że to dla naszego zdrowia [podatek cukrowy, 16.12.2019 r.]

online za PORTAL SPOŻYWCZY, RP.PL, TVN24.PL, BEZPRAWNIK.PL
Rząd planuje wprowadzić nowe obciążenie fiskalne. To tzw. podatek cukrowy.
Rząd planuje wprowadzić nowe obciążenie fiskalne. To tzw. podatek cukrowy. pixabay
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że planowane jest wprowadzenie nowego podatku. - Do końca 2022 roku chcielibyśmy wprowadzić podatek cukrowy - poinformował wiceminister. Resort Dzięki temu resort chce ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków.

- Podatek ma być wprowadzony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej - mówi Łukasz Szumowski i zaznaczył, że otyłość ma wpływ m.in. na wzrost zachorowań na nowotwory. Łukasz Szumowski wskazał też, że nad rozwiązaniem sprawy podatku cukrowego trwają prace, wiec na razie nie jest możliwe przedstawienie dokładnej formy nowego rozwiązania fiskalnego.

Podatek cukrowy ma chronić zdrowie Polaków

- Spożycie cukru drastycznie rośnie - podkreśla wiceminister zdrowia. - GUS opublikował ostatnio badania „100 lat polskiej statystyki”. Z zestawień wynika, że w latach 50. konsumowaliśmy „na głowę” ok. 25 kg cukru rocznie. Dane za 2017 rok mówią już o 44 kg. W roku 2018 było to 51 kg - mówił Łukasz Szumowski.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz wprowadzenie tzw. podatku cukrowego?

Podatek cukrowy w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

Podatek ma zostać wprowadzony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, że otyłość ma widoczny wpływ na wzrost zachorowań na choroby onkologiczne oraz na rozwój chorób nowotworowych. Nałożenie podatku na produkty zawierające cukier ma - w teorii - wpłynąć na ograniczenie zachorowalności i śmiertelności Polaków na nowotwory.

Podatek cukrowy zwiększy wpływy do budżetu i nic więcej?

Wprowadzenie podatku cukrowego budzi kontrowersje. Zdaniem dietetyków, to nie cukier powoduje wzrost zachorowań na nowotwory, ale brak odpowiedniej edukacji na temat odżywiania. Otyłość Polaków nie wiąże się bezpośrednio ze spożyciem cukru - twierdzą przeciwnicy wprowadzenia nowego obciążenia fiskalnego. Polacy wciąż nie mają wiedzy na temat zdrowego odżywiania i spływu aktywności fizycznej na zachowanie zdrowia. "Co z tego, że przeciętny Kowalski nie kupi słodzonego napoju, jak na obiad i tak zje utopionego w garnku oleju panierowanego schabowego z ziemniakami z sosem?" - zauważa portal bezprawnik.pl.

Pozorowane działanie? Eksperci nie mają złudzeń

Gdyby chodziło faktycznie o zdrowie Polaków, rząd powinien wprowadzić podatek, który ograniczyłby dodawanie szkodliwych substancji chemicznych do żywności, stosowania konserwantów i polepszaczy - mówi Arletta Mikołajczyk, dietetyk. - Można byłoby również obniżyć stawki VAT dla świeżych owoców i warzyw, a te wynoszą od 5 do 8 proc.

W latach 50. konsumowaliśmy „na głowę” ok. 25 kg cukru rocznie. Dane za 2017 rok mówią już o 44 kg. W roku 2018 było to 51 kg cukru.

Tymczasem WHO zaleca ograniczenie cukru

Ograniczenie spożycia cukru zaleca m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Walka z jego nadmierną konsumpcją ma bowiem uzasadnienie w zapobieganiu cywilizacyjnym chorobom przewlekłym, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe (m.in. arterioskleroza) i nowotwory. Zgodnie z rekomendacjami WHO z 2015 r. z cukrów prostych powinno pochodzić do 10 proc. energii dostarczanej organizmowi, ale najkorzystniej byłoby ograniczyć ich udział w diecie do 5 proc. Eksperci oceniają, że Polacy, w tym również dzieci, spożywają co najmniej dwa razy więcej cukru niż rekomenduje WHO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera