Chociaż mogłoby się zdawać, że prace nad nowym Kodeksem Pracy stanęły w miejscu, to jego nowelizacja jest nieunikniona. Wiadomo, że pierwsze zmiany nastąpią w urlopach. Prawdopodobnie zaraz po wakacjach do Sejmu trafi projekt nowelizacji prawa pracy. Jakie zmiany może przejść Kodeks Pracy w 2019 roku? [zasady, przepisy]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrezygnowało z całkowitej zmiany Kodeksu Pracy, jednak niektóre rozwiązania przygotowane przez ekspertów etapami będą wchodzić w życie. Zmiany będą dotyczyć głównie spraw związanych z urlopami. Co się zmieni?

Nowa listów refundowanych od 1 listopada. Jakie będą zmiany?

Nowy Kodeks Pracy 2019. Zmiany w urlopach

Istotna zmiana, która zostanie wprowadzona w prawie pracy będzie dotyczyć zmiany liczby dni wolnych, które można będzie wykorzystać w ciągu roku. Bez względu na staż pracy każdy pracownik będzie miał do wykorzystania taką samą liczbę dni wolnych. Będzie to 26 dni. Dla wielu osób to bardzo korzystna zmiana w Kodeksie Pracy, ponieważ pracownicy z mniejszym stażem mogą liczyć na zaledwie 20 dni wolnego.

Mimo rezygnacji z wprowadzenia całkowicie Nowego Kodeksu pracy, niektóre zmiany zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną wejdą w życie. Na razie wiadomo, że zmiany nastąpią w urlopach. Zostanie ujednolicona liczba dni wolnych, niewykorzystany urlop przepadnie, zmienią się również zasady urlopu na żądanie.

To nie koniec zmian w Kodeksie Pracy związanych z urlopami. W niekorzystnej sytuacji znajdą się osoby, które nie wykorzystają całego urlopu za dany rok. Na nadrobienie zaległości będzie czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.

Projekt kontroli szczepień wśród cudzoziemców

Urlop przepadnie nawet w sytuacji, gdy pracownik wielokrotnie będzie składał wniosek o przyznanie urlopu, ale pracodawca, ze względu na ważne i uzasadnione okoliczności go odrzuci. W tym przypadku można ubiegać się o odszkodowanie finansowe. Projekt przewiduje możliwość uzyskania zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

Zasady i przepisy w nowym Kodeksie Pracy

Zmiany mogą dotyczyć również urlopu na żądanie. Nadal pracownikowi będzie przysługiwał krótki, 4-dniowy urlop, jednak trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Do tej pory potrzebę takiego urlopu zgłaszano zazwyczaj tego samego dnia przed rozpoczęciem pracy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, na razie nie wiadomo, które elementy pojawią się w kodeksie. Ministerstwo nie podaje żadnych szczegółowych informacji na ten temat.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?