MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa składka zdrowotna a wysokość emerytur. Tyle mogliby stracić seniorzy - wyliczenia

Ryszard Petru chciałby, aby składka zdrowotna była ryczałtowa i uzależniona od rocznych przychodów ubezpieczonego.Zobacz, jak zmiany w składce zdrowotnej wpłynęłyby na wysokość emerytur >>>
Ryszard Petru chciałby, aby składka zdrowotna była ryczałtowa i uzależniona od rocznych przychodów ubezpieczonego.Zobacz, jak zmiany w składce zdrowotnej wpłynęłyby na wysokość emerytur >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Składka zdrowotna wynosi obecnie 9 proc. i jest pobierana wszystkim emerytom co miesiąc niezależnie od wysokości świadczenia. Rocznie z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne emerytom potrąca się nawet kilka tysięcy złotych. Ryszard Petru z Trzeciej Drogi proponuje zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, a projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu. Sprawdziliśmy, jak propozycja posła Petru wpłynęłaby na emerytury milionów Polaków. Zobacz, czy emeryci mogliby zyskać na zmianach w składce zdrowotnej - mamy szczegółowe wyliczenia.

Spis treści

Czym jest składka zdrowotna?

Składka zdrowotna wynosi obecnie 9 procent podstawy, którą stanowi wynagrodzenie pomniejszone o składki społeczne opłacone przez pracownika. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają zarówno pracownicy posiadający umowę o pracę, jak i ci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych. Wysokość składki obliczana jest przez pracodawcę, a pieniądze potrącane są z wynagrodzenia zatrudnionego.

- W przypadku gdy pracownik uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu, składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi opłacać z każdego z tych tytułów odrębnie - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Składkę zdrowotną muszą opłacać również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wysokość składki zdrowotnej w tym przypadku uzależniona jest od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Renta wdowia - tyle mogą zyskać osoby po stracie współmałżonka. Mamy wyliczenia dwóch możliwych wariantów

Taką składkę zdrowotną płacą emeryci

Emerytom, podobnie jak osobom zatrudnionym na etacie bądź umowie cywilnoprawnej, potrącana jest składka zdrowotna w wysokości 9 procent. Dotyczy to również osób, które zwolnione są z podatku PIT. Co więcej, po zmianach w Nowym Ładzie, składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może odliczyć od podatku.

Seniorzy są zobowiązani odprowadzać składkę zdrowotną od "trzynastek" i "czternastek", a to oznacza, że w ciągu roku aż czternaście razy opłacają składkę zdrowotną. W przypadku emeryta otrzymującego miesięczne świadczenie w wysokości 2500 złotych brutto, rocznie państwo zabierze mu 3150 złotych z tytułu składki zdrowotnej. Osoba pobierająca 4000 zł brutto emerytury, za składkę na ubezpieczenie zdrowotne w skali roku zapłaci aż 5040 zł.

Zwolnienia ze składki zdrowotnej

Część emerytów jest zwolniona z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to świadczeniobiorców prowadzących działalność gospodarczą, których miesięczna emerytura brutto nie przekracza kwoty pensji minimalnej, wynoszącej od 1 lipca 2024 roku 4300 złotych.

Zwolnieni ze składki zdrowotnej są także samozatrudnieni emeryci, których przychód z działalności gospodarczej nie przekracza miesięcznie 50 proc. minimalnej emerytury, wynoszącej 1780,96 zł brutto.

Składki zdrowotnej opłacać nie muszą również świadczeniobiorcy rozliczający podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

- W przypadku gdy przychód osiągany przez emeryta jest zmienny, może zdarzyć się, że w poszczególnych miesiącach przekroczy wysokość przychodu zwalniającego z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. W tej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany do odprowadzenia składki zdrowotnej tytułem prowadzonej działalności - czytamy na stronie internetowej ZUS-u.

Będą zmiany w składce zdrowotnej?

Zmian w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne domaga się Ryszard Petru z Trzeciej Drogi. Poseł chciałby, aby składka była ryczałtowa i uzależniona od rocznych przychodów ubezpieczonego. Osoby osiągające przychody w skali roku do 85 tys. złotych płaciłyby 300 złotych składki. W przypadku przychodów od 85 tys. zł do 300 tys. zł składka miałaby wynieść 525 zł miesięcznie, natomiast osoby z przychodem powyżej 300 tys. zł musiałyby opłacać składkę zdrowotną w wysokości 700 złotych.

Jak wylicza Fakt.pl taka zmiana byłaby korzystna przede wszystkim dla osób dobrze zarabiających, m.in. dla posłów i senatorów, którzy obecnie opłacają składkę w wysokości ok. tysiąca złotych. Po zmianach składka na ubezpieczenie zdrowotne byłaby niemal dwukrotnie niższa.

Wysokość emerytury a nowa składka zdrowotna

A jak nowy system naliczania składki zdrowotnej mógłby wpłynąć na wysokość emerytur? Jak podaje Fakt.pl zdecydowana większość emerytów straciłaby na zmianach. Obecnie osoby otrzymujące minimalną emeryturę odprowadzają składkę zdrowotną w wysokości 160,29 zł, a zatem propozycja Ryszarda Petru oznaczałaby dla nich stratę ok. 140 złotych w skali miesiąca.

Sprawdziliśmy, jak zmieniłyby się emerytury osób pobierających wyższe świadczenia emerytalne. Zobacz, czy zyskasz czy stracisz, jeśli proponowana zmiana w składce zdrowotnej weszłaby w życie. Szczegółowe wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski