Od 1 listopada 2018 roku obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Na liście pojawią się nowe leki, które wcześniej nie były refundowane. Istotne zmiany czekają chorujących na m.in. na szpiczaka mnogiego, nadciśnienie tętnicze płucne czy łuszczycę. Niekorzystne zmiany czekają na osoby chore na padaczkę, stosowany przez nie lek podrożeje nawet o kilkaset złotych. [lista leków refundowanych]

Lista leków refundowanych listopad 2018 - które leki nie będą już refundowane?

Już w czwartek wejdzie nowa lista leków refundowanych. Chociaż ponad 200 leków stanieje, czekają nas również podwyżki. Na zmianie najbardziej ucierpią osoby chore na padaczkę. Przeznaczony dla nich lek podrożeje nawet o kilkaset złotych. Powodem jest pojawienie się na liście zamiennika tego leku. Lekarze jednak ostrzegają przed jego zmianą.

- To jest właśnie przyczyna podwyżki, że na listę refundacyjną wszedł odpowiednik tego oryginalnego leku, dostępny w cenie 3,20 zł – zapewnia Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Lista leków refundowanych listopad 2018 - jakie leki będą refundowane?

Korzystnych zmian mogą spodziewać się osoby chorujące na szpiczaka mnogiego. Lek Imnovid (pomalidomid) został objęty refundacją w ramach programu lekowego Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego.

Nowa lista leków refundowanych przyniesie dobre zmiany dla osób chorych na nadciśnienie tętnicze płucne. Wprowadza na listę leków refundowanych Veletri (epoprostenol) w ramach programu lekowego Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny oraz Adempas (riocyguat) w ramach programu lekowego Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP).

Również lek Cosentyx (sekukinumab) znalazł się na liście leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 listopada 2018 roku. Wprowadzenie tego leku na listę to korzystna zmiana dla osób chorujących na łuszczycę.

Na listę leków refundowanych wchodzi też Praluent (alirokumab) w ramach programu lekowego Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem.

Więcej informacji na temat leków refundowanych można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: Lista leków refundowanychFlesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?