Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niskie zarobki, nieuregulowane normy zatrudnienia i nowe obowiązki niepokoją pielęgniarki

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
ping pong między lekarzem pierwszego kontaktu a szpitalemizba przyjeć w szpitalu dziecięcym - Marta i Andrzej Mucha z synem Jankiem
ping pong między lekarzem pierwszego kontaktu a szpitalemizba przyjeć w szpitalu dziecięcym - Marta i Andrzej Mucha z synem Jankiem Sławomir Kowalski
Od 2016 roku pielęgniarki będą mogły wypisywać pacjentom recepty na niektóre leki. - Mamy i tak dużo papierkowej roboty, a dokłada nam się kolejne zadania - twierdzi samorząd pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, pielęgniarki i położne będą miały prawo wystawiać recepty na leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe.

- Problem w tym, że w ustawie brakuje definicji substancji silnie działającej - mówi Ewa Kowalska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy.

- Obarcza się nas dużą odpowiedzialność, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo pacjentów, a nie daje nic w zamian. Zarabiamy mało. Pielęgniarki nie mają uregulowanych norm zatrudnienia. Niektóre w związku z niskimi zarobkami są zmuszone przejść na kontrakty, aby pracować więcej godzin i dzięki temu więcej zarobić. Ministerstwo Zdrowia pominęło nasze uwagi. Ustawa została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta RP, mimo że Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wystosowała wotum nieufności do premiera i prosiła prezydenta, aby zawetował ustawę - dodaje.

Jak podkreśla Ewa Kowalska, przepisy mówią, że pielęgniarka pracująca w przychodni może odmówić wypisywania recept. - Większość z nas się na to nie odważy w obawie o utratę pracy - zapewnia Ewa Kowalska.

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 5,4 pielęgniarki, w Czechach 8,1. - Sporo naszych młodych koleżanek wyjechało zagranicę - do Anglii i Niemiec. W tym roku wydaliśmy już ponad 60 zaświadczeń. Jest nas za mało, a średni wiek pielęgniarek to około 50 lat. To odbije się na pacjentach - mówi Ewa Kowalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!