Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieudany protest rolników - milicja zatrzymywała ciągniki i wystawiała mandaty. Kalendarium bydgoskie, 22 stycznia

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 22 stycznia.

22 stycznia 1769 roku pod Bydgoszczą doszło do potyczki pomiędzy konfederatami wielkopolskimi a wojskami rosyjskimi, zakończonej zwycięstwem strony polskiej. Reakcją Rosjan było znaczące wzmocnienie stacjonującej w mieście załogi wojskowej.

22 stycznia 1864 roku Rada Miasta po analizie kosztów trzech przedstawionych wariantów przebiegu ulicy i mostu przez Brdę w okolicach dawnej wyspy zamkowej zdecydowała się na wariant budowy dwuprzęsłowego mostu i ulicy od Zbożowego Rynku do ul. Grodztwo (dzisiejsza Bernardyńska).

22 stycznia 1913 roku w 50. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w nowo wybudowanym kościele pw. Św. Trójcy w Bydgoszczy odbyła się uroczysta msza żałobna za poległych w powstaniu Polaków.

22 stycznia 1920 roku miała miejsce wielka manifestacja na Starym Rynku w Bydgoszczy z okazji przybycia naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego wraz z oficerami wojsk alianckich z Francji, Anglii i Włoch, którzy przyjechali specjalnym pociągiem z Poznania. Uroczysta msza polowa odbyła się na Starym Rynku, a defilada wojsk garnizonu bydgoskiego na pl. Wolności. Wieczorem w Teatrze Miejskim odbył się wieczór polski – wystawiono III cz. „Dziadów” i „Warszawiankę”.

22 stycznia 1945 roku wobec informacji o zajmowaniu przez Armię Czerwoną przedmieść Bydgoszczy miasto opuścili okupacyjny nadburmistrz Ernst i kreisleiter Rampf. Wcześniej podjęli oni decyzję o wysadzeniu magazynów amunicji w tzw. Munie na Osowej Górze.

22 stycznia 1947 roku na Starym Rynku odbył się wielki wiec z okazji zwycięstwa tzw. sił demokratycznych w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. Przemówienia wygłosili czterej nowo wybrani posłowie z okręgu, dwóch z PPR, po jednym z PPS i SD.

22 stycznia 1948 roku zmarł w Bydgoszczy Franciszek Siemiradzki, pochodzący z Nowogródka wizytator szkolnictwa zawodowego w ministerstwie oświaty, dyrektor Państwowej Szkoły Przemysłowej w Bydgoszczy (od 1924 roku).

22 stycznia 1958 roku podczas walnego zgromadzenia z udziałem 20 osób zdecydowano o utworzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”. Jeszcze w tym samym roku do bloku przy ul. Kaliskiej 9 wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Obecnie spółdzielnia ma ponad 100 budynków z 30 tys. mieszkańców.

22 stycznia 1962 roku nastąpiło przekazanie do użytku stacji retransmisyjnej TV i programów Polskiego Radia - Pomorskiego Ośrodka Telewizyjnego w Trzeciewcu koło Bydgoszczy. O godz. 17.25, wraz z rozpoczęciem emisji, stacja rozpoczęła przekazywanie programu na kanale pierwszym.

22 stycznia 1981 roku w Bydgoszczy odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy zorganizowany przez NSZZ „Solidarność”. Tego samego dnia miała miejsce nieudana akcja protestacyjna „Solidarności Chłopskiej": zdążające do miasta ciągniki i maszyny rolnicze z flagami narodowymi i transparentami z hasłami domagającymi się rejestracji chłopskiego związku zostały powstrzymane przez milicję, która dzień wcześniej ustawiła na szosach wokół Bydgoszczy zakazy ruchu ciągników i wystawiła liczne patrole karzące mandatami.

22 stycznia 1982 roku wznowiono działalność rad narodowych, które nie zbierały się od 13 grudnia poprzedniego roku. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej spotkało się z m.in. wojskowym komisarzem miasta Czesławem Ratajczakiem oraz pełniącym obowiązki prezydenta Bydgoszczy Andrzejem Barkowskim i wydało odezwę do mieszkańców Bydgoszczy o poparcie działań WRON i tworzenie obywatelskich komitetów ocalenia narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera