Niemiecki walec rozjechał Polskę

nad, PAP
Polska przegrała z Niemcami 23:30 w czwartkowym meczu grupy C turnieju finałowego mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które odbywają się w Chorwacji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 108024" sub="Częsty widok podczas wczorajszego meczu. Polacy bezradnie przyglądali się (z lewej Karol Bielecki), jak Niemcy zdobywali kolejne bramki. /Fot.PAP">Porażka ta oznacza, że Polacy przystąpią do spotkań rundy zasadniczej z zerowym dorobkiem punktowym, bowiem przegrali ze swoim rywalami grupowymi - Macedończykami i Niemcami. W tej sytuacji nawet trzy zwycięstwa z kolejnymi przeciwnikami Serbią, Danią i Norwegią - o co będzie bardzo trudno - nie zagwarantują podopiecznym Bogdana Wenty zajęcia drugiego miejsca, dającego prawo walki o medale.

Zawiedli

Wicemistrzowie świata z obrońcami tytułu Niemcami zagrali źle.Nie spełnił pokładanych w nim nadziei Bartłomiej Jaszka, który na środku rozegrania zastąpił Damiana Wleklaka. Niczym specjalnym nie zachwycił Krzysztof Lijewski, który powrócił na boisko po kontuzji. Bohater meczu z Tunezją Tomasz Tłuczyński za dużo sobie nie pograł na lewym skrzydle, skutecznie pilnowany przez niemiecką defensywę. I tak zdobył najwięcej goli dla Polski, ale wszystkie sześć trafień zaliczył z rzutów karnych. Dwukrotnie przegrał pojedynek z bramkarzem podczas rzutu z siedmiu metrów. Nic Polakom nie wychodziło, a niektóre ich zagrania coraz bardziej załamywały cały zespół. Marcin Lijewski trzykrotnie w ważnych momentach podawał piłkę do przeciwnika, podobnie czynił Jaszka. Kuriozalny rzut w pierwszej połowie oddał Mariusz Jurasik, który zamiast biec na kontrę, próbował przez całe boisko przelobować niemieckiego bramkarza, co się nie udało.

<!** reklama>Tylko początek wyrównany

Mecz na początku był w miarę wyrównany. Dobrze w tym czasie bronił Sławomir Szmal, ale koledzy w polu nie za często to wykorzystywali. Najlepszy okres gry biało-czerwoni zanotowali między 15 a 22 minutą, kiedy to ze stanu 4:7 wyszli na - ostatnie w tym pojedynku - prowadzenie 9:8. Potem nastąpił festiwal błędów, a dodatkowo sędziowie odgwizdywali faule według klucza tylko im znanego. Pod koniec pierwszej połowy posłali na dwuminutowe kary dwóch Polaków, co rywale skwapliwie wykorzystali i schodzili do szatni prowadząc 14:11.

Inna sprawa, że gdy w drugiej połowie sytuacja taka powtórzyła się, ale w drugą stronę, grający w podwójnej przewadze Polacy nie tylko nie zdobyli gola, ale jednego stracili.

Po przerwie na strzelenie drugiej bramki wicemistrzowie świata potrzebowali aż ośmiu minut. W tym czasie złoci medaliści MŚ 2007 zdobyli ich pięć i w 38 min wygrywali 19:12. Potem już tylko kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku.

Drugi etap, grupa I: Francja, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Szwecja i Korea Południowa.

Grupa II: Niemcy, Polska, Macedonia, Dania, Norwegia i Serbia.

W sobotę (15.30, relacja TVP 2) Polska zagra z Serbią.(nad, PAP)