Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy umarli za wcześnie...

rob
Ponad 480 tys. byłych robotników przymusowych i innych ofiar nazizmu w Polsce otrzymało wypłaty od niemieckiego rządu.

Ponad 480 tys. byłych robotników przymusowych i innych ofiar nazizmu w Polsce otrzymało wypłaty od niemieckiego rządu.

Na wypłaty dla Polaków strona niemiecka przeznaczyła 926,46 miliona euro.

Wypłaty odszkodowań podsumował wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie członek zarządu niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” Guenter Saathoff. Poinformował m.in., że świadczenia przyznane osobom, które zmarły w trakcie realizacji programu, rozdysponowano pomiędzy około 250 tys. ich prawnych spadkobierców.

<!** reklama left>Program wypłat na rzecz polskich robotników niewolniczych i przymusowych realizowany był latach 2000-2006. Administrowała nim niemiecka Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Ustawowy termin realizacji świadczeń upłynął 30 września, program wypłat będzie teraz zamykany, po zakończeniu trwających jeszcze ostatnich postępowań. Partnerem ze strony polskiej jest Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” (FPNP).

Przewodniczący zarządu FPNP Mariusz Muszyński podkreślił, że nie wszystkie przeznaczone dla Polski środki zostały wykorzystane. Złożyły się na to m.in. sytuacje, kiedy osoba uprawniona do świadczeń zmarła, a do polskiej fundacji nie zgłosili się jej spadkobiercy. W niektórych przypadkach osoby, które otrzymały część świadczeń, zmieniły miejsce zamieszkania lub numer konta nie informując o tym fundacji. Muszyński podkreślił, że pozostałe w fundacji środki, jak i odsetki od kwot przeznaczonych Polsce zostaną przeznaczone na projekty humanitarne na rzecz szczególnie potrzebujących pomocy ofiar nazizmu. Programy takie już funkcjonują - w ich ramach w latach 2004-2006 FPNP przekazała na rzecz ofiar nazizmu ponad 27,5 miliona złotych.

Budżet na rok 2006 wynosi 20 mln złotych. Liczba wnioskodawców sięgnęła już blisko 125 tys. osób, w tym ponad 43 tys. to osoby powyżej 80. roku życia. Pieniądze z programów humanitarnych przeznaczane są w większości na pomoc socjalną, refundację opieki lekarskiej, leków, sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego oraz leczenia uzdrowiskowego.

Muszyński poinformował też o liście, jaki w imieniu polskiej fundacji skierował do burmistrzów i wójtów z prośbą o współpracę na rzecz pomocy byłym robotnikm przymusowym. Argumentował, że to właśnie władze samorządowe mają bezpośrednią możliwość dotarcia do osób potrzebujących wsparcia, które z różnych przyczyn same nie mogą wystąpić o pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!