Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz planów na najbliższe dni? Oto propozycje

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Na Barce Lemara odbędzie się jutro wykład Piotra Piętkowskiego Rok Rzeki Wisły: "Rzeki pomorskie w świetle źródeł historycznych i archeologicznych do końca XII wieku".
Na Barce Lemara odbędzie się jutro wykład Piotra Piętkowskiego Rok Rzeki Wisły: "Rzeki pomorskie w świetle źródeł historycznych i archeologicznych do końca XII wieku". Dariusz Bloch
Dziś w Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej 2017, ale to nie jedyne ciekawe wydarzenie kulturalne w naszym mieście. Z jakich jeszcze atrakcji warto skorzystać?

Opera Nova zaprasza jutro na spektakl pt. "Magiczne zabawki", który odbędzie się w sali kameralnej. Spektakl zostanie pokazany o godzinie 13.00 i 16.00. Przedstawienie w dwóch aktach. Łączny czas trwania z przerwą: ok. 100 minut.

Rozpoznasz znany film po jednym kadrze? [quiz]

Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy Mag; towarzyszy mu w pracy Pomocnik. Dzieci zachwycają się zabawkami, z których każda pragnie zwrócić na siebie ich uwagę. Mag-sprzedawca rządzi nie tylko zabawkami: potrafi przy pomocy czarodziejskiej różdżki równie łatwo przywoływać przerażające grzmoty jak i latające piórka. Owa różdżka jest wielką pokusą dla Chłopca... Gdy zapada zmrok, Chłopiec wymyka się z domu i powraca do sklepu, w którym zabawki budzą się do życia : Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg i inne, zamieszkujące w przedstawieniu ów tajemniczy sklep, tańczą... Chłopiec kradnie Magowi różdżkę i próbuje rządzić życiem lalek. Jednak rzeczywistość przerasta go: różdżka potrafi być niesforna i krnąbrna, władanie nią nie jest takie proste.

Dom Edukacyjno-Kulturalny Regnum przy ul. Adama Grzymały Siedleckiego 12 zaprasza dzieci wraz z rodzicami, a także oddzielnie osoby dorosłe na atrakcyjne zajęcia:

DLA RODZIN Z DZIEĆMI

  • Rytmika (dla dzieci od 20 miesięcy do 3 lat) - środa 22 marca godz. 16:45
  • Barwne Nutki (dla dzieci w wieku 2-3 lata) - czwartek 23 marca godz. 17:00
  • Grupa wokalna „Wiolinki” (dla dzieci w wieku 5-6 lat) - środa 22 marca godz. 16:00


DLA DOROSŁYCH

  • Gimnastyka dla Seniora - CZWARTEK 23 marca godz. 17:00

Zajęcia odbywają się w budynku Przedszkola Niepublicznego „Przedszkolna Chatka” (ul. A.G. Siedleckiego 10-12, osiedle Wyżyny). Zapisy pod numerem telefonu 793 101 280 lub mailowo [email protected]

Jedna osoba może uczestniczyć tylko raz w tych samych zajęciach w ramach oferty bezpłatnej.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Vlepvnet zapraszają dzisiaj na spotkanie autorskie i promocję książki „Ziarnko piasku. Rzecz o Annie Jachninie”.

Przeczytaj też: Dziś w MCK rozpoczyna się muzyczne wydarzenie wiosny!

Bohaterka reportażu była jedną z najbardziej zasłużonych postaci bydgoskiej rozgłośni radiowej, kierownikiem redakcji kulturalnej i regionalnej. Pozostawiła po sobie dorobek w postaci ponad 300 audycji radiowych, ponad 800 taśm przekazanych Muzeum Etnograficznemu w Toruniu. Książka skupia się na literackiej działalności Jachniny, autorki słów piosenki „Siekiera motyka”, na jej pamiętnikach i wspomnieniach z okresu okupacji i pobytu w obozach Auschwitz i Ravensbruck. Rozmowę z Justyną Górską, Wojciechem Jachną i Marcinem Karnowskim (odpowiedzialnymi za publikację) poprowadzi Marek Szymaniak.

Spotkanie odbędzie się na Strychu Biblioteki Głównej (II piętro). Potrwa w godz. 19.00-21.00.
Wykład Piotra Piętkowskiego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły, to propozycja na "Barce Lemara". Wykład zaplanowano na czwartek 23 marca na godzinę 17.00, potrwa 2 godziny. Wstęp Wolny.

Rok Rzeki Wisły: "Rzeki pomorskie w świetle źródeł historycznych i archeologicznych do końca XII wieku" - wykład Piotra Piętkowskiego - najstarsze wzmianki źródłowe o rzekach Pomorza Wschodniego są zarazem pierwszymi informacjami historycznymi o ciekach wodnych z terenów dzisiejszej Polski. W znacznej mierze dotyczą one oczywiście Wisły, a swoją metryką sięgają czasów antycznych. W IX w. rejon jej ujścia spenetrował podróżnik Wulfstan działający na zlecenie króla Anglów Alfreda Wielkiego. Również najstarszy Żywot św. Wojciecha przypisywany niegdyś autorstwu Jana Kanapariusza wskazuje na istotną rolę komunikacyjną Wisły. Dopiero jednak w XII w. pojawiają się pierwsze informacja o jej znaczniejszych dopływach jak np. Wda czy Wierzyca. Z innych rzek Pobrzeża Bałtyku nadmieniona jest Łeba, a także przepływająca przez Wrzeszcz - niewielka Strzyża. Porównując ten stan z wiadomościami o rzekach z terenów Pomorza Zachodniego widać znaczącą równicę na niekorzyść Pomorza Wschodniego.

Proponowany referat wyjaśni ten stan rzeczy oraz przedstawi perspektywę badań mediewistycznych dla pomorskich cieków wodnych.
Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbego zaprasza w piątek 24 marca na Muzyczną Drogę Krzyżową Biechowskiego.

Jest to nabożeństwo drogi krzyżowej w formie muzycznego wydarzenia sakralnego, charakteryzujące się całkowicie autorskim materiałem w płaszczyźnie tekstowej i muzycznej, bogactwem stylów muzycznych i harmonii, napisane na chór mieszany i orkiestrę – flet, kwintet smyczkowy i pianino.

Zobacz też: Święto Starego Fordonu. Jakie czekają nas atrakcje?

Teksty do utworów zostały napisane przez Dorotę Barwińską. Muzykę napisał Michał Biechowski, a opiekę artystyczną i muzyczną nad całym wydarzeniem i przygotowanie zespołu (chór i orkiestra) objął dyrygent Mateusz Lewandowski. W projekcie biorą udział chóry i zespoły muzyczne z Bydgoszczy i Niemcza (m. in. Zespół Muzyczny Effatha z parafii Św. Trójcy, Schola Śpiewajmy Panu z parafii Św. Maksymiliana Kolbego, zespół popgospelowy Quadrans, Chór z parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu, Chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego), instrumentaliści (uczniowie Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, studenci Akademii Muzycznej) oraz inne osoby chętne, które chcą wziąć udział.

Wydarzenie zyskało charakter cykliczny, będzie odbywać się trzeci rok z rzędu.

Terminy:

  • 24.03.2017 r. godz. 18.30 w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy (Osowa Góra),
  • 31.03.2017 r. godz. 18.30 w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu,
  • 7.04.2017 r. godz. 18.30 w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!