Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jest ważne gdzie, ale jak żyjemy

Katarzyna Idczak
Z dr. TOMASZEM MIERZWĄ, kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, rozmawia Katarzyna Idczak.

Z dr. TOMASZEM MIERZWĄ, kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, rozmawia Katarzyna Idczak.

Na jakie nowotwory chorują najczęściej mieszkańcy naszego regionu?

W tej sprawie nie ma wyjątku, a statystyki w regionie są zbliżone do wyników ogólnopolskich. W przypadku mężczyzn 28 procent wszystkich zachorowań stanowi rak płuc, a na drugim i trzecim miejscu są nowotwory jelita grubego i prostaty
- średnio po 10 procent przypadków. Kobiety najczęściej chorują na raka piersi - 23 procent zachorowań nowotworowych, raka jelita grubego - 10 procent i na raka płuc - 9 procent wszystkich zachorowań. Niepokojąca jest szczególnie ta ostatnia statystyka, gdyż do niedawna rak płuc u kobiet utrzymywał się na 9 miejscu wśród najczęściej występujących nowotworów. Obecnie diagnozujemy kobiety z roczników powojennych, przede wszystkim palące, które za swój nałóg płacą teraz wysoką cenę.<!** reklama>

Czy jest w Kujawsko-Pomorskiem miejscowość, gdzie dominuje konkretny rodzaj nowotworu?

Zagłębiem onkologicznym raka piersi u kobiet jest Inowrocław i wyprzedzając pani pytanie dlaczego, powiem, że naukowcy nie potrafią wytłumaczyć tego zjawiska. W czołówce epidemiologicznej nowotworu piersi w regionie są też powiaty świecki, rypiński, żniński i miasto Bydgoszcz.

Z jakim rakiem najskuteczniej podejmujemy walkę?

Nie ma reguły, ale warto zaznaczyć, w jakich przypadkach najczęściej występują opóźnienia w rozpoznawaniu choroby. Kobiety zaniedbują badania ginekologiczne, w związku z czym późno wykrywamy raka szyjki macicy. W dość późnych stadiach choroby diagnozujemy też raka jelita grubego i raka płuc. Najprawdopodobniej ze względu na to, że pacjent dość późno zauważa objawy.

A jakie są wyniki leczenia? Który z nowotworów najłatwiej wyleczyć, a który jest najtrudniejszy do pokonania?

Nawet 70 procent przypadków zachorowań na raka piersi jest uleczalnych, a techniki medyczne chronią pierś kobiety przed amputacją. Natomiast najtrudniejszy jest rak płuc, który daje się wyleczyć tylko w 12 procentach przypadków.

Czy to, gdzie mieszkamy, ma wpływ na zachorowalność na choroby onkologiczne?

Największy wpływ ma środowisko, jakim się otaczamy, a nie w jakim żyjemy. A czynniki ryzyka zachorowań określa Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi. Warto do niego zajrzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!