Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się grzybicy! Poznaj objawy i zapobiegaj jej uciążliwym nawrotom

Paula Goszczyńska
pixabay.com.pl
Późna wiosna i lato to pory roku, podczas których częściej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na zarażenie się grzybicą. Wyjaśniamy, gdzie „czyha” na nas ta, przez wielu uważana za wstydliwą, choroba oraz jak sobie z nią radzić, gdy nas zaatakuje.

Poznaj wroga!

Choć grzybica najczęściej atakuje stopy, to może się również pojawić w innych miejscach na naszym ciele. Ale czym tak naprawdę jest to schorzenie? - Grzybica to duża grupa chorób wywoływana przez dermatofity, drożdżaki i grzyby drożdżopodobne oraz pleśniowce. Dermatofity atakują skórę, włosy, paznokcie, kolejne grzyby także błony śluzowe. Najczęstszą odmianą grzybicy jest grzybica międzypalcowa stóp - szacuje się, że z jej powodu cierpi 15-30 procent ludzi. W grupie sportowców to wynik sięgający nawet 70 procent - informuje doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog.

Wszystkie grzyby lubią, gdy jest ciepło, ciemno i wilgotno. Okazuje się jednak, że nie tylko wysoka temperatura może sprzyjać rozwinięciu się choroby. To również popełniane przez nas błędy. - Jednym z głównych jest brak zachowania podstawowej higieny. Bardzo często na basenach, siłowniach, hotelach, szczególnie teraz, gdy wyjeżdżamy na urlopy, chodzimy bez obuwia, bo wydaje nam się, że jesteśmy u siebie, że nic nam tak naprawdę nie grozi. Tymczasem chodzenie na bosaka w takich miejscach może być przyczyną choroby. Nie zapominajmy o noszeniu klapków. Dobrze jest wiedzieć, że grzyby składają się z dwóch części - samego grzyba i jego przetrwalników. Te ostatnie mogą żyć bardzo długo w otoczeniu i ciężko się ich pozbyć. Z tego też względu ta profilaktyka jest tak ważna - podkreśla lekarz.

Powinniśmy zatem uważać wszędzie tam, gdzie grzyb ma dobre warunki do rozwoju, a ludzie chodzą bez ochronnego obuwia.

Rozpoznaj wczesne objawy

Początek choroby jest bardzo dyskretny. Pierwsze objawy są subtelne - delikatne ranki, o których możemy nawet nie pomyśleć, że mogłyby oznaczać grzybicę. - W pierwszej fazie pacjenci często nie wiedzą, że doszło do zagrzybienia. Dopiero gdy pojawiają się większe i bardziej widoczne zmiany, skóra zaczyna swędzieć, być zaczerwieniona, zastanawiamy się, czy aby na pewno nic się z nią złego nie dzieje - mówi doktor Pyzio-Gutkowska.

Na co więc zwrócić uwagę, by zareagować odpowiednio wcześnie? Najczęściej grzybica międzypalcowa występuje między czwartym a piątym lub trzecim a czwartym palcem u stóp. Warto bardzo dokładnie obejrzeć te okolice i sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne zmiany, na przykład w postaci nadżerek, łuszczącej się skóry, zmienionego koloru. Jeśli chodzi o grzybice paznokci, które też dotykają dość dużą grupę ludzi, zwracajmy uwagę na wygląd płytki - czy nie zmieniła koloru, czy się nie zmatowiła, czy nie wystąpił stan zapalny.

Jak leczyć grzybicę?

To niestety nie jest takie łatwe i w dużej mierze zależy od objawów. W tej chwili na rynku dostępnych jest dużo różnych preparatów na grzybicę. Jeśli zmiany na skórze są dyskretne i niewielkie, a my mamy pewność, że to grzybica, możemy pokusić się o zastosowanie takiego preparatu. - Natomiast jeśli grzybica przybiera na sile albo zaatakowała paznokcie, skórę głowy, zalecałabym już wizytę u specjalisty. Prawidłowe leczenie, nawet jeśli mamy do czynienia z niewielkimi zmianami, powinno zaczynać się od badania mykologicznego, czyli pobrania materiału z chorego miejsca w celu ewentualnego wykrycia grzybów - zwraca uwagę lekarz.

Nie lekceważ oznak

Z wizyty u specjalisty lepiej nie rezygnować. Zlekceważenie objawów może przynieść różne konsekwencje. - Wszystko zależy od typu grzybicy. Jeśli nabawimy się tej, która występuje najczęściej, to już sam byt pasożyta na naszej skórze negatywnie oddziałuje na organizm - osłabia nas i alergizuje. Co więcej, rany, które tworzą się na skórze, mogą być wrotami zakażenia bakterii. Ciężką chorobą, której często punkt wyjścia stanowi grzybica, jest róża. Oprócz samego leczenia ważna jest także dezynfekcja - butów, skarpetek, rzeczy z otoczenia. Jeśli nabawimy się choroby, profilaktycznie po jej wyleczeniu warto raz na jakiś czas stosować preparaty zapobiegające jej powrotowi. Pamiętajmy, że jest ona zakaźna, dlatego zawsze lepiej korzystajmy wyłącznie z własnego obuwia. Zachęcam także do posiadania skarpetek podczas przymierzania butów - te stanowią dla stopy ochronę - wymienia doktor Maria Pyzio-Gutkowska.

Jak chronić się przed chorobą?

Zawsze lepiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć. W tym celu paznokcie należy regularnie i równo obcinać własnymi nożyczkami, później użyć zdezynfekowanego pilnika. Na basenie, w przebieralni, pod publicznym prysznicem zawsze używajmy klapków. Po każdej kąpieli dokładnie wycierajmy stopy, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami. Najlepiej nosić przewiewne obuwie, wykonane z naturalnych materiałów.

ZOBACZ TAKŻE: Czy powinniśmy obawiać się grzybów w naszym organizmie?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: TVN)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie daj się grzybicy! Poznaj objawy i zapobiegaj jej uciążliwym nawrotom - Echo Dnia Świętokrzyskie