Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet prezydent naszego kraju lubi kasztany

Ren
Tylko na obszarach należących do nadleśnictwa rośnie co najmniej sto kasztanowców. Większość drzew w regionie zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek.

Tylko na obszarach należących do nadleśnictwa rośnie co najmniej sto kasztanowców. Większość drzew w regionie zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek.

Uschnięte latem liście na kasztanowcach to pierwszy z widocznych objawów, świadczący o tym, że drzewo zostało zaatakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Z każdym rokiem drzewa stają się coraz słabsze.

<!** reklama left>Problemy ze szkodnikiem pojawiły się nie tylko w Polsce, ale i pozostałych krajach Europy i do walki z wrogiem numer jeden kasztanowców przystąpiła cała Unia Europejska. Nadleśnictwo Gniewkowo zostało lokalnym koordynatorem programu „Pomóżmy kasztanowcom”, który został zapoczątkowany w całej Polsce.

- Najskuteczniejszą i najtańszą metodą walki z tym szkodnikiem jest grabienie i utylizacja liści, które zostały zaatakowane przez szrotówka. Aby jednak ta akcja przyniosła efekty, musi być przeprowadzona wszędzie tam, gdzie rosną kasztanowce - mówi szef Nadleśnictwa Gniewkowo Stanisław Słomiński.

Tylko na obszarach będących własnością nadleśnictwa rośnie ponad sto drzew z rodziny kasztanowcowatych. W całej gminie Gniewkowo jest ich o wiele więcej. Kasztanowce stoją przy drogach, zdobią parkowe alejki i prywatne posesje. Ile ich jest w rzeczywistości, trudno to nawet w przybliżeniu oszacować.

- Chcemy zainteresować naszą akcją wszystkie szkoły. Trzeba wygrabiać liście spod drzew i to najlepiej zaraz po ich opadnięciu, bo w ciągu kilkunastu dni larwy szrotówka wypadną na ziemię, a wiosną stamtąd z powrotem wejdą na drzewa. Po zebraniu najlepiej je zakopać pod co najmniej trzydziestocentymetrową warstwą ziemi - tłumaczy nadleśniczy Słomiński.

Zakażone liście można też spalić. Jak twierdzą specjaliści od ochrony środowiska, sposób ten jest bardziej skuteczny od zakładania na drzewach opasek.

Program „Pomóżmy kasztanowcom” zainicjowały Fundacja Nasza Ziemia oraz firma Clean Channel Poland.

Od 2006 roku jego partnerem są także Lasy Państwowe, a od jesieni walka ze szkodnikiem toczy się pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!