Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet milion złotych kosztować może termomodernizacja wieżowca, nieco mniej bloku z wielkiej płyty

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dariusz Bloch
Niemal 500 milionów złotych otrzyma Dolny Śląsk na termomodernizację bloków z wielkiej płyty. Jak się szacuje, wystarczy to na ocieplenie połowy bloków w tym regionie.

W Bydgoszczy większość spółdzielni dociepliła już swoje nieruchomości, ale dla niektórych to dopiero początek koniecznych inwestycji. Spółdzielcy z nadzieją patrzą na Urząd Marszałkowski - czy uda się wynegocjować w Regionalnym Programie Operacyjnym odpowiednią pulę dla spółdzielni mieszkaniowych?

- Zasadnicze prace termomodernizacyjne mamy już ukończone we wszystkich naszych budynkach. Ale problemy z tzw. wielką płytą to sprawa o wiele poważniejsza niż samo docieplenie - zauważa Marek Magdziarz, prezes SM „Budowlani”.

Docieplali, a w środku...

- Na początku część dociepleń była wykonywana bez sprawdzenia, czy haki łączące część konstrukcyjną z częścią elewacyjną są zardzewiałe, a takie zagrożenie może wystąpić chociażby w naszych wieżowcach. Ponadto chcielibyśmy zająć się w ramach rewitalizacji nie tylko termomodernizacją, ale również inwestycjami w instalacje cieplne i wod.-kan., które również nie były nigdy remontowane. Szacuję, że całościowe zmodernizowanie wieżowca to koszt około miliona złotych. A mamy łącznie w spółdzielni około 200 budynków - zauważa prezes. Mamy więc nadzieję, że w ramach RPO będą dostępne środki na nasze inwestycje. Poprzednio skorzystaliśmy z niemal 3 milionów złotych z programów rewitalizacyjnych.

- Właściwie wszystkie nasze budynki przeszły termomodernizację, więc większych pieniędzy na ten cel nie szukamy. Co innego, gdyby udało się dofinansować na przykład budowy placów zabaw, remonty ulic osiedlowych czy inwestycje w zieleń - do takich programów na pewno byśmy się zgłosili - zapewnia Jarosław Skopek, prezes SM „Zjednoczeni”.

Nie zawsze jednak pieniądze na docieplenia pochodzić muszą z pieniędzy samorządowych.

Ciepło z banku

Od kilku lat ADM minimalizuje straty ciepła w zarządzanych przez siebie budynkach wspólnotowych i stara się pozyskiwać nawet 25-procentowe dofinansowanie na inwestycje, zmierzając do maksymalnego ograniczania ubytków ciepła. Bezzwrotne premie na ten cel przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś brakująca kwota pochodzi z kredytu. Zrealizowanie inwestycji gwarantuje oszczędności ciepła rzędu 15-30 proc. w skali roku. A za zaoszczędzone pieniądze wspólnoty spłacają zaciągnięty kredyt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera