Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka w duecie z biznesem

red
Tomasz Czachorowski
Polska gospodarka nie jest innowacyjna. Pod tym względem wyprzedzamy jedynie kilka krajów ze wschodu Europy. W Bydgoszczy spotkano się, aby to zmienić.

Także nasze województwo znajduje się wśród mało innowacyjnych regionów Europy Wschodniej i Południowo- Wschodniej.

Czy większy rozwój innowacyjny przedsiębiorców i jednostek naukowych jest możliwy? Współpraca nauki i biznesu to fundament dla gospodarki opartej na wiedzy. Naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o tym niedawno podczas wydarzenia "Partnerstwo nauki i biznesu. Jak wykorzystać szanse dla rozwoju innowacyjnego?”. To pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Pracodawców Pomorza i Kujaw.

Organizatorzy, poprzez prezentacje dotyczące możliwości finansowania innowacji z funduszy unijnych oraz sesję networkingową, stworzyli przestrzeń do wymiany wiedzy oraz współpracy nauki i biznesu.

Pozytywne aspekty przenikania się nauki i praktyki biznesowe, to przede wszystkim rozwój potencjału przedsiębiorstw, które zdecydowały się zaangażować naukowców do opracowania koncepcji innowacyjnych. Pojawiły się dzięki temu nowe produkty i technologie. Wiedza dająca początek tym innowacjom jest jednak często poza zasięgiem firm bez współpracy z jednostkami naukowymi.

Wdrażanie nowych koncepcji w biznesie rozwija umiejętności naukowców. Mają oni możliwość praktycznego zweryfikowania swojej wiedzy. Wzrastają ich kompetencje, a prowadzona działalność dydaktyczna jest bardziej użyteczna dla studentów. W tej współpracy pojawiają się również minusy. To zwłaszcza biurokracja, tak po stronie uczelni, jak i instytucji dysponujących środkami unijnymi wspierającymi wprowadzanie innowacji. O niepowodzeniu wielu koncepcji z dużym potencjałem innowacyjnym decyduje także brak strategii rozwoju w firmach. Brakuje profesjonalnego planowania wspierającego opracowanie i wdrażanie innowacji. Przedsiębiorcy często oczekują, że naukowiec określi wizję ich rozwoju. A to raczej niemożliwe, bo przecież to przedsiębiorca prowadzi biznes i zna swój rynek. Niestety firmy często nie przechodzą płynnie od koncepcji do realizacji. Brakuje im profesjonalnego wsparcia w działaniach innowacyjnych.

Tylko podnoszenie potencjału innowacyjnego może przyspieszyć rozwój naszej regionalnej gospodarki. Potencjał regionalnych uczelni jest spory. Przedsiębiorcy nie widzą jednak prostej ścieżki prowadzącej ich do kontaktu z naukowcem posiadającym wiedzę, której potrzebują. Poszukaniu tych możliwości służą właśnie spotkania informacyjne z elementami networkingu. Chociażby te, które organizują Centrum Transferu Technologii UTP i Pracodawcy Pomorza i Kujaw. Na tym nie kończy się oferta tych instytucji. Mogą pomóc w poszukiwaniach koncepcji rozwoju, wesprzeć w pozyskiwaniu dotacji unijnych, czy też doradzić przy uzgadnianiu warunków współpracy z naukowcami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera