Jej budowę z kamienia rozpoczęto zapewne zaraz po założeniu miasta w 1346 roku. Wielokrotnie była palona i odbudowywana oraz przebudowywana, kształt podobny do dzisiejszego nadano jej w XVI wieku. Styl późnogotycki.
Tomasz Czachorowski
Pierwsze bydgoskie kościoły, podobnie jak inne obiekty były budowane z drewna. Po takich obiektach jak świątynie pod wezwaniami św. Idziego czy św. Stanisława nie pozostały już żadne widoczne ślady. Inne były wielokrotnie wznoszone na nowo na skutek pożarów i zniszczeń. Dopiero budowle z kamienia pozwoliły niektórym bydgoskim kościołom przetrwać do dziś. Poddawane rozbudowie i modernizacji, nieustannie upiększane, czasami zatraciły swój pierwotny wygląd.
Na naszej liście umieściliśmy 10 najstarszych bydgoskich świątyń spośród obecnie czynnych. Jak się okazuje, „najmłodszy” obiekt na tej liście pochodzi z nie tak odległych czasów, jak mogłoby się wydawać, bo z 1913 roku. Kościoły prezentujemy w kolejności ich powstawania. Zobacz galerię:
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
G
Gość
Szkoda, że pod zdjęciami kościołów nie podano chociaż ulicy, przy kórej się znajdują, nie wspomnę o patronacie. Ja np. nie rozpoznaję świątyń ze zdjęć nr 9 i 10. Do pracy należy się przyłożyć. Przynajmniej kiedyś tak było.