Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpóźniej jesienią będziemy mogli spacerować alejkami w parku Jana Kochanowskiego

Małgorzata Pieczyńska
Park Jana KochanowskiegoPark Jana Kochanowskiego
Park Jana KochanowskiegoPark Jana Kochanowskiego Tomasz Czachorowski
Pogoda sprzyja spacerom. Bydgoszczanie chętnie więc całymi rodzinami zaglądają do parków miejskich. Nie wszędzie jednak można wejść, bo trwają remonty.

W parku Jana Kochanowskiego już na pierwszy rzut oka uwagę mieszkańców przykuwa rzeźba Łuczniczki... owinięta folią, podobnie jak kosze na śmieci czy urządzenia na placu zabaw. Symbol Bydgoszczy wrócił tu w maju br. po renowacji, którą wykonała firma konserwatorska Meander z Torunia.

Łuczniczka owinięta

- Posąg Łuczniczki został owinięty, bo w parku trwają prace rewitalizacyjne i nie chcemy, by odnowiona rzeźba została zniszczona - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W większości ułożone już zostały nowe ścieżki z kostki i płyt. Do wykonania są jeszcze ścieżki żwirowe. Trwa montaż elementów placu zabaw oraz nasadzenia. Koszt tych prac to około 4,5 mln złotych. Zgodnie z umową, remont powinien się zakończyć do października br., ale zrobimy wszystko, aby szybciej udostępnić park mieszkańcom - dodaje Marta Stachowiak.

Muzyczne akcenty

Nowe drzewa i krzewy mają zachować naturalistyczny charakter parku. Powstaną kompozycje roślinne, które będą stanowić urozmaicenie istniejącego już drzewostanu. Zaplanowano posadzenie, m.in., takich drzew i krzewów, jak: graby, brzozy, magnolie, platany, daglezje, odmiany berberysów, rokitnika, pięciorników czy bzów. Projekt przewiduje też posadzenie bylin oraz kwietniki dywanowe z roślin jednorocznych, które będą podkreślały reprezentacyjne części parku, np. wokół posągu Łuczniczki. Park zyska nowe oświetlenie i monitoring. Z uwagi na jego lokalizację, w tzw. dzielnicy muzycznej, będzie do tego nawiązywać np. wzór nawierzchni, inspirowanej klawiszami fortepianu czy opisy rzeźb kompozytorów, umieszczone na tabliczkach stylizowanych na pulpity na nuty.

Wariant z muszlą czy bez

Prace trwają też w parku Kazimierza Wielkiego. - Aktualnie modernizowany jest górny staw. Zbiornik będzie oczyszczony i uszczelniony - mówi Marta Stachowiak. - Odnowione zostaną brzegi oraz posadzona nowa roślinność wodna. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Ich koszt to prawie 270 tysięcy złotych - podkreśla rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W najbliższym czasie rozpocznie się natomiast przygotowanie projektu kompleksowej rewitalizacji parku Wincentego Witosa, który poprzedzony zostanie powstaniem koncepcji. - Zostanie ona poddana konsultacjom społecznym. Wytyczne dla projektantów będą obejmowały też dwa warianty zagospodarowania parku - z zachowaniem muszli koncertowej i bez muszli - wyjaśnia Marta Stachowiak.

W wieloletnich planach jest dalsza rewaloryzacja znacznego obszaru (ok. 65 ha) parku nad Starym Kanałem. Miałaby ona polegać, m.in., na przebudowie ciągów pieszych i infrastruktury parkowej, budowie oraz montażu drobnych form architektonicznych, w tym kładek nad Starym Kanałem, czy realizacji tematycznych placów zabaw. Dotychczas dzięki pozyskaniu funduszy unijnych w ramach programu REURIS w 2011 roku udało się wykonać prace na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do ul. Wrocławskiej.

Ich koszt to 3,8 mln zł. Posadzono wtedy nowe rośliny, dobudowano schody, tarasy, a nad zawężonym korytem kanału przerzucono trzy niewielkie kładki. Balustrady początkowo zostały wypełnione transparentnym, hartowanym szkłem. - Niestety, to rozwiązanie się nie sprawdziło ze względu na powtarzające się dewastacje - mówi Marta Stachowiak. - Szkło zastąpiono więc elementami metalowymi. Część balustrad zostanie przemalowana na kolor zbliżony do nowego wypełnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpóźniej jesienią będziemy mogli spacerować alejkami w parku Jana Kochanowskiego - Express Bydgoski