Najpóźniej jesienią będziemy mogli spacerować alejkami w...

Najpóźniej jesienią będziemy mogli spacerować alejkami w parku Jana Kochanowskiego

Małgorzata Pieczyńska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Park Jana KochanowskiegoPark Jana Kochanowskiego

Park Jana Kochanowskiego Park Jana Kochanowskiego ©Tomasz Czachorowski

Pogoda sprzyja spacerom. Bydgoszczanie chętnie więc całymi rodzinami zaglądają do parków miejskich. Nie wszędzie jednak można wejść, bo trwają remonty.
Park Jana KochanowskiegoPark Jana Kochanowskiego

Park Jana Kochanowskiego Park Jana Kochanowskiego ©Tomasz Czachorowski

W parku Jana Kochanowskiego już na pierwszy rzut oka uwagę mieszkańców przykuwa rzeźba Łuczniczki... owinięta folią, podobnie jak kosze na śmieci czy urządzenia na placu zabaw. Symbol Bydgoszczy wrócił tu w maju br. po renowacji, którą wykonała firma konserwatorska Meander z Torunia.

Łuczniczka owinięta


- Posąg Łuczniczki został owinięty, bo w parku trwają prace rewitalizacyjne i nie chcemy, by odnowiona rzeźba została zniszczona - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
- W większości ułożone już zostały nowe ścieżki z kostki i płyt. Do wykonania są jeszcze ścieżki żwirowe. Trwa montaż elementów placu zabaw oraz nasadzenia. Koszt tych prac to około 4,5 mln złotych. Zgodnie z umową, remont powinien się zakończyć do października br., ale zrobimy wszystko, aby szybciej udostępnić park mieszkańcom - dodaje Marta Stachowiak.

Muzyczne akcenty


Nowe drzewa i krzewy mają zachować naturalistyczny charakter parku. Powstaną kompozycje roślinne, które będą stanowić urozmaicenie istniejącego już drzewostanu. Zaplanowano posadzenie, m.in., takich drzew i krzewów, jak: graby, brzozy, magnolie, platany, daglezje, odmiany berberysów, rokitnika, pięciorników czy bzów. Projekt przewiduje też posadzenie bylin oraz kwietniki dywanowe z roślin jednorocznych, które będą podkreślały reprezentacyjne części parku, np. wokół posągu Łuczniczki. Park zyska nowe oświetlenie i monitoring. Z uwagi na jego lokalizację, w tzw. dzielnicy muzycznej, będzie do tego nawiązywać np. wzór nawierzchni, inspirowanej klawiszami fortepianu czy opisy rzeźb kompozytorów, umieszczone na tabliczkach stylizowanych na pulpity na nuty.

Wariant z muszlą czy bez


Prace trwają też w parku Kazimierza Wielkiego. - Aktualnie modernizowany jest górny staw. Zbiornik będzie oczyszczony i uszczelniony - mówi Marta Stachowiak. - Odnowione zostaną brzegi oraz posadzona nowa roślinność wodna. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Ich koszt to prawie 270 tysięcy złotych - podkreśla rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W najbliższym czasie rozpocznie się natomiast przygotowanie projektu kompleksowej rewitalizacji parku Wincentego Witosa, który poprzedzony zostanie powstaniem koncepcji. - Zostanie ona poddana konsultacjom społecznym. Wytyczne dla projektantów będą obejmowały też dwa warianty zagospodarowania parku - z zachowaniem muszli koncertowej i bez muszli - wyjaśnia Marta Stachowiak.

W wieloletnich planach jest dalsza rewaloryzacja znacznego obszaru (ok. 65 ha) parku nad Starym Kanałem. Miałaby ona polegać, m.in., na przebudowie ciągów pieszych i infrastruktury parkowej, budowie oraz montażu drobnych form architektonicznych, w tym kładek nad Starym Kanałem, czy realizacji tematycznych placów zabaw. Dotychczas dzięki pozyskaniu funduszy unijnych w ramach programu REURIS w 2011 roku udało się wykonać prace na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do ul. Wrocławskiej.

Ich koszt to 3,8 mln zł. Posadzono wtedy nowe rośliny, dobudowano schody, tarasy, a nad zawężonym korytem kanału przerzucono trzy niewielkie kładki. Balustrady początkowo zostały wypełnione transparentnym, hartowanym szkłem. - Niestety, to rozwiązanie się nie sprawdziło ze względu na powtarzające się dewastacje - mówi Marta Stachowiak. - Szkło zastąpiono więc elementami metalowymi. Część balustrad zostanie przemalowana na kolor zbliżony do nowego wypełnienia.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

banas (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jest w remontowanym parku J Kochanowskiego mały pikuś: NIE ma żadnej prostej alejki!!! Gdy dojdzie do otwarcia podniesie się szum!!! GWARANTUJĘ!!! Ktoś jak zwykle nie pomyślał o pieszych!!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

do banasa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Proste i kanciate alejki i rogi charakteryzuja parki powstale za komuny a fikusne i secesyjnie za lepszych czasow Kajzera Wilusia kiedy nadal byslismy czescia Europy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wybe (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Skoro nie było zimy mozna było sie postarać i udostępnić ludziom park na wiosnę i lato. Bardzo sie cieszę, że zostanie otwarty przed kolejnazimą. Czy pomyślano może o mini scenie letniej dla...rozwiń całość

Skoro nie było zimy mozna było sie postarać i udostępnić ludziom park na wiosnę i lato. Bardzo sie cieszę, że zostanie otwarty przed kolejnazimą. Czy pomyślano może o mini scenie letniej dla teatru i filharmonii ? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jest już położona od marca jak byś nie zauważył

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wielomiesięczny remont, krzaki i wąziutkie żwirowe alejki zamiast szerokich asfaltowych deptaków za 4,5mln. To jakiś żart jest?!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrowskiego (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Park Witosa w CENTRUM miasta od dawna nie miał remontów - fontanna jak tako jeszcze działa (choć śmierdząca woda w niej), Muszla Koncertowa ledwo co stoi, trawa wypłowiała, alejki dziurawe...brawa...rozwiń całość

Park Witosa w CENTRUM miasta od dawna nie miał remontów - fontanna jak tako jeszcze działa (choć śmierdząca woda w niej), Muszla Koncertowa ledwo co stoi, trawa wypłowiała, alejki dziurawe...brawa dla niedowidzących 'włodarzy' miasta!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Greg (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy ten park naprawdę wymaga tak długiego remontu. To są chyba jakieś jaja i kpiny. Może przy okazji jest budowane metro pod spodem?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BDG33 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Oby tylko "rewitalizacja" zaniedbanego od lat Parku Witosa nie polegała na wycięciu połowy tamtejszych drzew...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

to co zrobiono od Grunwaldzkiej do Wrocławskiej powinno się pokazywać w całej Europie jako przykład jak łatwo i prosto zmarnować duże publiczne pieniądze!!przy czym szklane balustrady to akurat...rozwiń całość

to co zrobiono od Grunwaldzkiej do Wrocławskiej powinno się pokazywać w całej Europie jako przykład jak łatwo i prosto zmarnować duże publiczne pieniądze!!przy czym szklane balustrady to akurat jeden z mniejszych problemów...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

do mausa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jestem dumny ze Bydgoszcz ma wiecej i ladniejsze parki niz ten arogancki Torun. W Parku Witosa powinna byc koniecznie wyremontowana i powiekszona muszla koncertowa aby moc tam organizowac festiwale...rozwiń całość

Jestem dumny ze Bydgoszcz ma wiecej i ladniejsze parki niz ten arogancki Torun. W Parku Witosa powinna byc koniecznie wyremontowana i powiekszona muszla koncertowa aby moc tam organizowac festiwale piosenki na miare Opola. Jezeli takie male Opole , miasto nawet mniejsze od Trollunia moze, to my tez mozemy miec taki prestizowy festiwal! zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo