Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczarniejszy scenariusz powodzi. Jak zalane zostałyby miasta w Kujawsko-Pomorskiem?

(wixad)
Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 r. była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Pod wodą znalazło się prawie 40 procent Wrocławia, w niektórych miejscach Polski spadło nawet do 500 litrów wody na metr kwadratowy. Na terenie całego kraju straty oszacowano na 12 mld zł. W Bytomiu w 2020 (na zdjęciu) straty były bez porównania mniejsze
Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 r. była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Pod wodą znalazło się prawie 40 procent Wrocławia, w niektórych miejscach Polski spadło nawet do 500 litrów wody na metr kwadratowy. Na terenie całego kraju straty oszacowano na 12 mld zł. W Bytomiu w 2020 (na zdjęciu) straty były bez porównania mniejsze Patryk Osadnik
Obszar województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się w szczególnym miejscu w układzie sieci wodnej Polski. Co pozostanie z naszego regionu w razie największej od 500 lat powodzi? Jakie spustoszenie spowodowałaby katastrofa włocławskiej tamy. Te symulacje działają na wyobraźnię.

Skala powodzi w Kujawsko-Pomorskiem zależy od nas

Przez teren województwa przebiega linia podziału dorzecza Wisły i Odry. Rzeki te zostały połączone Kanałem Bydgoskim, w niewielkim stopniu wykorzystywanym obecnie gospodarczo.

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego mamy wiele obszarów narażonych na ewentualne niebezpieczeństwo powodzi. Dlatego tylko utrzymywanie we właściwym stanie cieków i zbiorników minimalizuje zagrożenie powodziowe.

Zobacz na szczegółowych mapach[b] czy wielka powódź zagrodzi również twojemu domowi - szczegóły w poniższej galerii.

Zaleje osiedla i żyzne gleby

Tereny zagrożone powodzią w naszym województwie to ogółem 40 tys. ha. Obszar ten chroniony jest przez 178,7 km wałów przeciwpowodziowych oraz przez 29 stacji pomp. Wały i stacje zlokalizowane są w dolinach rzek: Wisły, Wdy, Osy i Drwęcy. Obszar chroniony obejmuje tereny wysoko zurbanizowane, zamieszkałe przez około 40 tys. osób, oraz tereny wiejskie o dużej kulturze użytków rolnych.

Na terenie województwa mamy 524 budowli hydrotechnicznych. Szczególnie istotną rolę pełni 71 budowli przystosowanych do piętrzenia wody powyżej 1,0m.

Dyrektywa powodziowa a życie

W listopadzie 2007 roku weszła w życie „dyrektywa powodziowa” Parlamentu Europejskiego w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim. Zobowiązuje ona wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do planowania działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Chodzi o ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej, poprzez realizacje działań minimalizujących zdefiniowane zagrożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska