Na zawsze w naszej pamięci

Na zawsze w naszej pamięci

Jerzy Drozdowski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Życie jest nieubłagane. W kolejnym roku pożegnaliśmy grono wspaniałych ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię naszego miasta.
Na zawsze w naszej pamięci

Życie jest nieubłagane. W kolejnym roku pożegnaliśmy grono wspaniałych ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię naszego miasta.


Odeszli zasłużeni dziennikarz, działacze, sportowcy, lekarz medycyny sportowej. Byli naszymi przyjaciółmi, kolegami, współpracownikami. Żegnaliśmy ich z wielkim żalem. Jak co roku w myślach pochylamy się nad ich grobami. Jak co roku przypominamy Ich sylwetki, by pamięć nie zaginęła.


Redaktor Zbigniew Urbanyi w Bydgoszczy zmarł 6 listopada 2004 r. Przeżył 74 lata. W zawodzie dziennikarskim funkcjonował od 1 września 1949 do 31 grudnia 1996 r. Najdłużej w Ilustrowanym Kurierze Polskim, na stanowisku m. in. kierownika działu sportowego i sekretarza redakcji. W latach siedemdziesiątych przeszedł do Gazety Pomorskiej, w której pracował do chwili przejścia na emeryturę. Pasją Jego życia pozazawodowego było żeglarstwo.


Za pracę zawodową, społeczną i wyczyny żeglarskie, Z. Urbanyi był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, kilkakrotnie uhonorowany medalem „Za wybitne osiągnięcia sportowe”.


Dr Eugeniusz Temlak zmarł 4 grudnia 2004 r. w Bydgoszczy, wieku 81 lat. Przez wiele lat związany z WKS Zawisza, jeden ze współtwórców przychodni sportowo - lekarskiej w wojskowym klubie. Studia medyczne oraz w zakresie wychowania fizycznego, ukształtowały w Nim bardzo dobrego i cenionego lekarza sportowego.


Aleksander Leszczak, zmarł 28 listopada 2004 r. Był nauczycielem wychowania fizycznego, trwale związanym ze szkolnictwem rolniczym. Niezwykle aktywny także jako działacz sportowy, m. in. w Radzie Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych pełnił funkcję koordynatora ds. sportu w szkołach rolniczych Pomorza i Kujaw. Zasiadał również we władzach Kujawsko -Pomorskiego Związku Lekkoatletycznego.


Józef Rembecki zmarł 6 listopada 2004 r. w Bydgoszczy, w wieku 76 lat. Zasłużony piłkarz regionu, pierwszy reprezentant Polski z Pomorza i Kujaw. W 1955 r. został piłkarzem Zawiszy z którym w 1960 r. awansował do I ligi. Karierę zawodniczą zakończył dwa lata później.Jerzy Żurawicz zmarł w Janikowie 7 grudnia 2004 r., przeżywszy 59 lat. Zasłużony działacz sportów motorowodnych.


Był m. inn. szefem komitetu organizacyjnego najbardziej prestiżowych imprez, przeprowadzanych w Janikowie oraz w Kruszwicy.


Stanisław Łuszczyński zmarł 23 lutego 2005 r., w wieku 47 lat. Uprawiał pięściarstwo. Pochodził z Torunia, na przełomie lat 70. i 80. przeszedł do bydgoskiego Zawiszy. Należał do czołowych zawodników Pomorza i Kujaw.


Jan Radomski zmarł 8 marca 2005. W latach 60. jeden z czołowych polskich średniodystansowców. M. in. w 1969 r., podczas europejskich igrzysk halowych (potem już Halowych ME) w Belgradzie zdobył złoty medal w sztafecie 4x2 okrążenia oraz w sztafecie szwedzkiej. Po zakończeniu kariery, pracował jako nauczyciel wf w bydgoskich szkołach, był także trenerem średniodystansowców Zawiszy.


Jan Walczak (lat 72) zmarł 29 maja 2005 r. w Inowrocławiu. W latach 50. i 60. znakomity pięściarz, występował m. in. w Goplanii, Zawiszy, Brdzie i Astorii. Po zakończeniu kariery pracował z młodzieżą.


Henryk Kocerka (lat 81) zmarł 22 czerwca 2005 w Bydgoszczy. Człowiek wielce zasłużony dla wioślarstwa Pomorza i Kujaw oraz kraju. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski, uczestnik mistrzostw Europy. Przez ponad pół wieku (59 lat) był aktywnym działaczem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W uznaniu ogromnych zasług odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Andrzej Feddek (lat 56) zmarł 5 października 2005 r. w wyniku obrażeń, odniesionych w wypadku samochodowym. W Polonii Bydgoszcz był podstawowym zawodnikiem, grającym w obronie. W 1975 roku wraz z kolegami wywalczył awans do II ligi. Po zakończeniu kariery zajmował się szkoleniem młodzieży.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo