Na Siernieczku w Bydgoszczy ma powstać ośrodek dla bezdomnych. Mieszkańcy boją się nowego sąsiedztwa

Dorota Witt
Dorota Witt
Budynki nowej placówki mają być zlokalizowane u zbiegu ulic Fordońskiej i Kaplicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma tam zabudowy mieszkaniowej, w pobliżu są przystanki autobusowe. Od zachodu działka sąsiaduje z terenami kolejowymi, od wschodu z cmentarzem. Teren jest dobrze skomunikowany i uzbrojony. Najbliższe budynki mieszkalne będą w odległości ponad 200 metrów od placówki.
Budynki nowej placówki mają być zlokalizowane u zbiegu ulic Fordońskiej i Kaplicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma tam zabudowy mieszkaniowej, w pobliżu są przystanki autobusowe. Od zachodu działka sąsiaduje z terenami kolejowymi, od wschodu z cmentarzem. Teren jest dobrze skomunikowany i uzbrojony. Najbliższe budynki mieszkalne będą w odległości ponad 200 metrów od placówki. Tomasz Czachorowski
Kilka dni temu mieszkańców Siernieczka w osłupienie wprawiła zasłyszana w mediach informacja o tym, że na ich osiedlu ma powstać duży ośrodek dla bezdomnych. Boją się tego sąsiedztwa. Co na to bydgoski urząd miasta?

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

  • W Bydgoszczy przy ul. Kaplicznej, na niezagospodarowanych dziś działkach, ma powstać placówka opiekuńcza dla bezdomnych.
  • W czterech energooszczędnych budynkach ma znaleźć pomoc w sumie 220 bezdomnych.
  • W budynku noclegowni będzie mogło przebywać 80 pensjonariuszy: 20 kobiet, 60 mężczyzn.
  • W budynku schroniska dla mężczyzn będzie 80 miejsc (50 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych),
  • 60 miejsc przewidziano w budynku schroniska dla kobiet (30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych),
  • Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Z prośbą o interwencję zwrócili się do nas mieszkańcy osiedla Siernieczek, którzy o planowanej inwestycji dowiedzieli się z mediów. Byli rozżaleni, bo poczuli się pominięci podczas wyboru lokalizacji ośrodka dla bezdomnych.

Znamy stanowisko Iwony Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy w tej sprawie.

Kompleks dla bezdomnych na osiedlu Siernieczek w Bydgoszczy

- Ta inicjatywa jest niezwykle pozytywnym działaniem i raczej powinniśmy się cieszyć, że osoby z takimi trudnościami – z problemem bezdomności oraz niesamodzielności i niepełnosprawności – znajdą tam swoje miejsce i właściwą opiekę. Miarą nowoczesnych społeczeństw i nas wszystkich jako ludzi jest to, jak potrafimy zaopiekować się osobami słabszymi i potrzebującymi - mówi Iwona Waszkiewicz. - Zaprojektowaliśmy nowe Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych. Będzie to nowoczesny kompleks, w którym oprócz schroniska i noclegowni, znajdą się również miejsca z usługami opiekuńczymi, gdzie podopiecznymi będzie się opiekował personel opiekuńczy i medyczny. To jeden z wymogów ustawy. W Centrum będą też realizowane liczne działania edukacyjne i psychologiczne, które mają na celu wyprowadzenie tych osób z bezdomności. Warto zwrócić uwagę, że osób bezdomnych w Bydgoszczy jest coraz mniej.

Co ważne, nowy kompleks ma zastąpić dotychczasowe schroniska dla kobiet i mężczyzn, znajdujące się przy ul. Polanka i Fordońskiej. - Te miejsca działają od wielu lat i również znajdują się w pobliżu domów mieszkalnych. Teraz schroniska dla bezdomnych zostaną przeniesione na ulicę Kapliczną. To miejsce, gdzie miasto ma swoje wolne, niezagospodarowane tereny i może je przeznaczyć na Centrum - precyzuje Iwona Waszkiewicz.

Bydgoszcz z rządowego funduszu dostała mniej pieniędzy niż chciała

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Bydgoszcz otrzyma 3,5 mln złotych. To dofinansowanie do budowy Centrum Pomocy dla Bezdomnych. Wartość tej inwestycji oszacowana jest na 13,5 mln zł.

- Kwota dofinansowania z Krajowego Programu Odbudowy na nową placówkę opiekuńczą jest kilkukrotnie niższa od wnioskowanej przez miasto. Aplikowaliśmy o 20 mln zł, a dofinansowanie to zaledwie 3,5 mln zł - punktuje Iwona Waszkiewicz. - O kolejne środki na to zadanie będziemy aplikować do innych programów. W 2021 roku planujemy dokończyć opracowanie dokumentacji projektowej. Budowę będziemy mogli zlecić po jej zakończeniu i zabezpieczaniu wszystkich środków niezbędnych do realizacji zadania.

Gdzie dokładnie znajdzie się centrum dla bezdomnych?

Budynki nowej placówki mają być zlokalizowane u zbiegu ulic Fordońskiej i Kaplicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma tam zabudowy mieszkaniowej, w pobliżu są przystanki autobusowe. Od zachodu działka sąsiaduje z terenami kolejowymi, od wschodu z cmentarzem. Teren jest dobrze skomunikowany i uzbrojony. Najbliższe budynki mieszkalne będą w odległości ponad 200 metrów od placówki.

- Lokalizacje wszystkich inwestycji skierowanych do osób, które mają trudności adaptacyjne budzą często nieuzasadnione obawy. Realizując je na terenie miasta unikamy tworzenia gett, które się nie sprawdziły i utrwalały niepożądane zachowania. Najem socjalny, ośrodki pomagające osobom bezdomnym, uzależnionym są rozproszone w całym mieście. Również nowe lokale wspomagane tworzymy na różnych osiedlach - mówi Iwona Waszkiewicz.

Dotąd nie wpłynęła do ratusza żadna uwaga mieszkańców co do lokalizacji ośrodka.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoszczanin1977

Czy władze miasta uważają bezdomnych za ludzi gorszej kategorii? Czemu chcą ich ulokować 100m od wysypiska śmieci? Smród w tym miejscu jest niesamowity. Współczuję pracownikom oraz mieszkańcom tego pseudo-ośrodka. Polecam paniom i panom urzędnikom żeby sami sobie dom w tym miejscu wybudowali.

Dodaj ogłoszenie