Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początek można by zbudować trzy kamienice mieszkalne dla bydgoszczan. BTBS nie mówi „nie”

(wom)
Odbudowa zachodniej pierzei Starego Rynku wiązałaby się z zasłonięciem ratusza
Odbudowa zachodniej pierzei Starego Rynku wiązałaby się z zasłonięciem ratusza Dariusz Bloch
Rysuje się szansa na odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku bez specjalnego zbierania wielkich pieniędzy. Pomysł jest prosty - jej część może zbudować Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Nie wygasa dyskusja nad sensem odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Wciąż też nie wiadomo, czy ma być zrekonstruowana w idealnie pierwotnym kształcie, czy może nie... Projekty architektów na razie budzą więcej kontrowersji niż pozytywnych odczuć. Dlatego do ataku przystępuje grupa działaczy ze... Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop.

- Podczas uroczystości odsłaniania „Potopu” wspominaliśmy także o pomyśle odbudowy zachodniej pierzei w jej dawnym kształcie - mówi Stefan Pastuszewski, społecznik i radny. - Tej wypowiedzi towarzyszył aplauz publiczności. Traktujemy to jako pozytywny głos w społecznej dyskusji. Przy „Potopie” zgromadziły się osoby żywotnie zainteresowane historią i dawnym wyglądem miasta. To właśnie one powinny decydować o tym, czy podejmować nowe wyzwania. Patrząc na reakcję, uznaliśmy, że tak.

Oczywiście na odbudowę pierzei nie ma pieniędzy. Ułatwieniem jest jednak fakt, że wszystkie działki w tym obszarze należą już do miasta - przypomnijmy, że diecezja oddała teren, na którym stał kiedyś kościół, stanowiący część pierzei w zamian za działkę w Fordonie.

- Powinniśmy budować pierzeję etapami, nie wszystko od razu - mówi Stefan Pastuszewski. Pomysł na początek jest prosty: trzy kamienice, znajdujące się na południowym krańcu dawnej pierzei może odbudować Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Tam powinny być normalne mieszkania, bo oddawanie takiej lokalizacji instytucjom nie zdaje egzaminu w żadnym mieście - mówi Pastuszewski.

- Instytucje po południu się zamykają, a tu chodzi o ożywienie centrum. Na parterze kamienic byłyby lokale użytkowe. Po drugiej stronie obiekt ratuszowy. Otwarta pozostaje rekonstrukcja kościoła. W każdym razie z dawnymi planami budowlanymi problemu nie ma żadnego.

Stowarzyszenie zaproponuje takie rozwiązanie ratuszowi. Wszystko jest w rękach samorządu.

Magdalena Kwiatkowska, prezes BTBS, także nie przekreśla pomysłu. - Chcemy włączyć się w odnowienie i ożywienie centrum miasta, szukamy dobrych lokalizacji, mamy także kilka źródeł finansowania - mówi „Expressowi”. - Pomysł z pierzeją do nas jeszcze nie dotarł. Może być wart rozważenia.(wom)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!