Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pięciu bydgoskich osiedlach powstają grupy antysmogowe. Co to za projekt?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W ramach projektu powstanie pięć grup antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach w Bydgoszczy: w Starym Fordonie, Śródmieściu, na Miedzyniu, Okolu oraz osiedlu Wilczak/Jary.
W ramach projektu powstanie pięć grup antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach w Bydgoszczy: w Starym Fordonie, Śródmieściu, na Miedzyniu, Okolu oraz osiedlu Wilczak/Jary. Dariusz Bloch
W Bydgoszczy wystartował nowy projekt Bydgoski Włącznik Antysmogowy, który ma na celu aktywne zaangażowanie mieszkańców w oddolne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w ich najbliższej okolicy. Właśnie trwa rekrutacja do osiedlowych grup antysmogowych.

Zobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów.

od 16 lat

Jednym z głównych zadań projektu jest praca 5 grup antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach w Bydgoszczy: w Starym Fordonie, Śródmieściu, na Miedzyniu, Okolu oraz osiedlu Wilczak/Jary.

- Grupa na Okolu jest już zamknięta, ale są jeszcze miejsca w czterech pozostałych grupach - mówi Kamila Gawrońska-Dickson, koordynatorka projektu z ramienia Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. - Jeśli ktoś chciałyby do nich dołączyć, to wystarczy wysłać wiadomość na [email protected].

Montaż czujników jakości powietrza na osiedlach i nie tylko

Projekt potrwa do końca kwietnia 2023 r.

- Przy wsparciu ekspertów grupy zajmą się analizą sytuacji smogowej na osiedlach i opracują narzędzia, które odpowiedzą na problemową sytuację na danym osiedlu - podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson, która działa także w Bydgoskim Alarmie Smogowym. - W jednym miejscu będą to celowe działania informacyjno-edukacyjne, w innym nasadzenia zieleni na ruchliwej ulicy, gdzieś indziej montaż dodatkowych czujników jakości powietrza czy działania edukacyjne w szkołach. W ramach projektu każda z grup otrzyma dofinansowanie wspólnie zaplanowanych działań.

Kluczowym elementem projektu jest stworzenie bazy informacji o stanie powietrza w Bydgoszczy, również z aktywnym udziałem mieszkańców.

- Planujemy zainstalowanie na terenie miasta około 30 niskokosztowych czujników zanieczyszczenia powietrza - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Do ich złożenia, w ramach warsztatów organizowanych ze Stowarzyszeniem Otwarta Sieć Rzeczy, zaprosimy bydgoszczan oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wyrażą chęć włączenia się w obywatelski monitoring jakości powietrza i zamontują czujnik w swoim miejscu zamieszkania lub na wybranej instytucji.

W I kwartale 2022 r. powstanie specjalny raport

Liderem projektu jest Pracownia Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu, która zainicjowała współpracę z Miastem Bydgoszcz i Bydgoskim Alarmem Smogowym. Oficjalnie ratusz i Bydgoski Alarm Smogowy są partnerami w projekcie, który finansowany jest z funduszy norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

W ramach projektu przygotowywany jest też raport dotyczący ewaluacji dotychczasowych działań antysmogowych podejmowanych przez Miasto Bydgoszcz i diagnoza ubóstwa energetycznego wśród bydgoszczan. Chodzi o identyfikację grup najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym i ustalenie przyczyny jego występowania.

- Raport z wynikami diagnozy ukaże się w pierwszym kwartale 2022 roku i będzie podstawą dalszych działań projektowych - zaznacza Kamila Gawrońska-Dickson. - Ponadto stworzony zostanie 15-osobowy Miejski Zespół Antysmogowy, spośród urzędników, ekspertów, ekodoradców, liderów, aktywistów i zainteresowanych tematem mieszkańców, którego zadaniem będzie zaprojektowanie działań systemowych w zakresie jakości powietrza dla innych obszarów miasta oraz planowanie narzędzi wzmacniających działania zaplanowane w ramach Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Bydgoszczy.

O tym, że jakość powietrza np. w centrum w Bydgoszczy jest zła, można się było przekonać chociażby na przełomie stycznia i lutego 2021 r., gdy na ul. Gdańskiej stanęła instalacja sztucznych płuc w ramach kampanii „Zobacz, czym oddychasz” organizowanej przez Polski Alarm Smogowy. Niedawno - tuż po świętach Bożego Narodzenia w 2021 r. - mieszkańcy dostali też SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by ograniczyć aktywność na zewnątrz, właśnie z uwagi na zły stan powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo