Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na „Partyjkę literacką” do Pałacu Starego w Ostromecku

Justyna Tota
Justyna Tota
Co wspólnego może mieć Bydgoszcz z Krakowem? Twórczość pisarzy takich jak Marcin Karnowski (na perkusji) i Maciej Miłkowski, którym nie zależy na komercyjnym sukcesie za cenę spłycenia, lecz na przekazaniu tego, co dla nich ważne
Co wspólnego może mieć Bydgoszcz z Krakowem? Twórczość pisarzy takich jak Marcin Karnowski (na perkusji) i Maciej Miłkowski, którym nie zależy na komercyjnym sukcesie za cenę spłycenia, lecz na przekazaniu tego, co dla nich ważne Materiały organizatorów
Na „Rozmowy w Pałacu…” zapraszani będą nietuzinkowi ludzie, by dyskutować z nimi na różne tematy. To w wielkim skrócie idea nowego cyklu, który już jutro zainauguruje „Partyjka literacka” - karty na stół wyłożą goście z Krakowa i Bydgoszcz. A to nie koniec kulturalnych nowości w Pałacu Starym w Ostromecku, bowiem swe progi otwiera Mała Bydgoska Czytelnia Pałacowa.

Spotkania mają być intrygujące, bo ich bohaterami będą pisarze, muzycy, podróżnicy... – Słowem, ludzie, którzy są pasjonatami, autentyczni, dużo przeżyli i robią rzeczy wartościowe, nieraz wbrew falom – wyjaśnia Alicja Dużyk z Pracowni Pałacowej w Ostromecku, organizatorka spotkań nowego cyklu „Rozmowy w Pałacu”.

Na dobry początek będzie dwóch autorów i dwóch prowadzących. Spotkanie to nazwano „Partyjką literacką”, bo ten podwójny duet nie bez powodu kojarzyć ma się z grą w brydża, gdyż o niej właśnie jest w tytułowym opowiadaniu, wydanej w tym roku książki „Wist” Macieja Miłkowskiego z Krakowa. Pisarzowi towarzyszyć będzie Grzegorz Wałęsa - przyjaciel ze studenckich lat (obydwaj kończyli psychologię na Uniwersytecie Łódzkim). Drugą parą w tej partyjce będą bydgoszczanie Marcin Karnowski - poeta, prozaik, perkusista m.in. Variété, bibliotekarz i animator kultury - oraz Radek Drwęcki. Obaj nie tylko wspólnie grają w zespołach, ale są też współautorami wydanej w zeszłym roku „Brudnej formy”. A co łączy pisarzy z Krakowa i Bydgoszczy?

- Są z tego samego pokolenia, napisali dobre książki i nie sprzedali się skomercjalizowanej banalności. Maciej Miłkowski jest psychologiem, Marcin Karnowski obserwuje ludzi - mają zatem wiele wartościowych przemyśleń - mówi Alicja Dużyk, której bardzo spodobało się też podejście obu autorów do literatury. - Maciej Miłkowskie podporządkował literaturze bardzo wiele w życiu, czego owocem jest zbiór opowiadań „Wist”, które ujrzały w tym roku światło dzienne dzięki Fundacji Zeszyty Literackie. Z kolei Marcin Karnowski napisał dwie świetne książki - „Notatki z podróży” (Bydgoszcz 2011) i „Brudna forma” (Bydgoszcz 2013). Ta ostania została wydana przez Fundację Wolnej Myśli w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy, trudno więc oczekiwać tu komercyjnego sukcesu, który nie jest jednak celem ani Marcina, ani Michała. Obaj piszą z poczucia własnej potrzeby przekazania czegoś, co jest dla nich ważne.

Panowie zatem wyłożą karty na stół, by rozliczyć się z naszą polskością - taka właśnie jest ich twórczość, która stawia pytanie, dokąd w naszej głupocie zmierzamy. Kto nie zna jeszcze książek gości, ten tym bardziej powinien się wybrać na „Rozmowy w Pałacu...”, bo fragmenty tekstów Miłkowskiego czytać będą uczniowie z kółka polonistycznego Arety Rewińskiej-Łanoch z Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, a Karnowskiego - młodzież z Gimnazjum w Ostromecku z klas Danuty Węgierskiej i Hanny German (znów jak w meczu brydża!).

A skoro mowa o czytaniu. Również w sobotę otwarta zostanie Mała Bydgoska Czytelnia Pałacowa, w której książki zajmują na razie jeden regał, jednak księgozbiór powiększa się.

- Liczymy na to, że bydgoscy pisarze będą chcieli podarować nam po jednym egzemplarzu swoich książek i z czasem zbiory tej czytelni będą naprawdę bogate - dodaje Alicja Dużyk. Do Małej Bydgoskiej Czytelni Pałacowej przychodzić można codziennie w godzinach otwarcia Pałacu Starego, czyli 10-16. Z jej zasobów może korzystać każdy, np. dla młodzieży może stać się ona miejscem ciekawych zajęć pozalekcyjnych. A kto w domu posiada bydgoskie wydania, którymi chciałby się podzielić, może je przekazać MBCP.

Na „Partyjkę literacką” do Pałacu Starego w Ostromecku
Alicja Dużyk Kot dokonał już rekonesansu zbiorów Małej Bydgoskiej Czytelni Pałacowej, teraz czas na wizyty czytelników

Już teraz zaczytać można się w książkach, podarowanych przez: Biuro Kultury Bydgoskiej - Radosław Chmara, Instytut Wydawniczy „Świadectwo” - Stefan Pastuszewski, Pracownię Literacką MCK - Michał Tabaczyński i Bogdan Prus, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oddział bydgoski - Wojciech Banach, Fundację Wolnej Myśli - Daria Mędelska-Guz, Marek Maciejewski oraz pisarzy indywidualnych jak Jarek Jakubowski, Tomasz Owczarzak i Grupa Et Cetera - Jerzy Świetlik.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
06.12. (sob.) godz. 17.30 (Pałac Stary w Ostromecku) - Partyjka literacka: Maciej Miłkowski (Kraków) - Grzegorz Wałęsa oraz Marcin Karnowski (Bydgoszcz) - Radek Drwęcki; czyli inauguracja cyklu „Rozmowy w Pałacu…” i otwarcie Małej Bydgoskiej Czytelni Pałacowej. Wstęp wolny.

Dojazd samochodem ze znajomymi lub autobusem z PKS. Z Bydgoszczy o g. 16.30. Powrotny z Ostromecka g. 19.27 lub 19.47, koszt ok. 4 zł.

Krótkie biogramy pisarzy, oprc. ZPP

Maciej Miłkowski - ur. 1980 w Łodzi. Prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorem kilkunastu przekładów książkowych z języka angielskiego. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Książkach”, „Zeszytach Literackich”, „Dekadzie Literackiej", „Studium”, „Krakowie". Na antenie internetowego Radia Studnia prowadzi poświęcony literaturze program „Mól książkowy". Mieszka w Krakowie. W 2014 nakładem Fundacji Zeszytów Literackich ukazał się jego debiut literacki, zbiór opowiadań „Wist".

Marcin Karnowski – ur. 1974 w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, perkusista, bibliotekarz, animator kultury. Publikował m.in. w pismach „Fa-art”, „Ha!art”, „Korespondencja z ojcem”, „Fabularie”. Laureat ogólnopolskiego konkursu i współautor pokonkursowej publikacji „Pisz do Pilcha” (W-wa 2005). Wydał książki Notatki z podróży (Bydgoszcz, 2011) i Brudna forma (Bydgoszcz 2013). Nagrał kilkanaście albumów, zagrał ponad sto koncertów w Polsce i za granicą. Współtwórca festiwali Liberatak i Adaptacje oraz Czytelni Liberatury. Perkusista i autor tekstów w zespołach 3moonboys, Brda i Mara. Od 2012 r. perkusista Variété i George Dorn Screams.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!