Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na naukę nigdy nie jest za późno

Maria Warda
Zabiegów pielęgnacyjnych, w tym cewnikowania i badania ciśnienia, adepci kierunku opiekuńczego uczą się na fantomie kobiety
Zabiegów pielęgnacyjnych, w tym cewnikowania i badania ciśnienia, adepci kierunku opiekuńczego uczą się na fantomie kobiety Maria Warda
Centrum Kształcenia Ustawicznego prowadzi nabór do szkół ponadgimnazjalnych i policealnych. Joanna Purczyńska zachęca do podwyższania swych kwalifikacji, bez względu na wiek. W placówce, którą kieruje, wiedzę można zdobyć bezpłatnie.

Trwają zapisy do szkół prowadzonych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sienkiewicza w Żninie. Nauka rozpocznie się po feriach.
Osoby, pragnące podnieść swe kwalifikacje, lub zdobyć nowe zawody, mogą uczyć się w 3-letnim Liceum Ogólnokształcącym, lub kształcić na kierunkach na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych.
- Nasi absolwenci, którzy ukończyli kierunki „Opiekun Domu Pomocy Społecznej” i „Opiekunka Dziecięca”, dostają świadectwa w dwóch językach, angielskim i polskim, które są ważne w krajach Unii Europejskiej - mówi Joanna Purczyńska, dyrektorka CKU - Mam kontakt z osobami, które skończyły u nas naukę, wyjechały za granicę, dostały pracę i dobrze zarabiają. Niestety, w Polsce o pracę dla nich trudno, ale uważam, że to zawód z przyszłością także u nas, bo przybywa nam ludzi starszych.
Zajęcia na kierunku „Opiekun w Domu Pomocy Społecznej” są bardzo ciekawe. Lekcje prowadzi między innymi Anna Słomkowska, naczelna pielęgniarka Pałuckiego Centrum Zdrowia, oraz Alicja Wiczewska, dyrektorka SPZOZ w Barcinie. Absolwenci tego kierunku mogą podejmować pracę nie tylko w DPS-ach, ale również w domach prywatnych. Opieki nad chorym uczą się, między innymi, na zakupionych przez szkołę fantomach kobiecych, które wyposażone są we wszystkie atrybuty anatomii, dzięki czemu uczniowie mogą praktycznie uczyć się, np. zakładania cewnika. Mają również wagę dorosłego człowieka. - Chcieliśmy także kupić fantomy mężczyzny, ale, niestety, są za drogie - mówi dyrektorka.
Kierunek „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy” jest od niedawna dostępny także dla osób posiadających wykształcenie ogólne. - Do niedawna ten kierunek był przeznaczony tylko dla chętnych, którzy ukończyli szkoły techniczne - mówi Joanna Purczyńska - Wówczas nauka trwała rok, teraz trwa 1,5 roku, ale za to jest otwarta dla szerszej grupy.
Warto podkreślić, że naukę w CKU mogą podejmować także osoby, które ukończyły studia, ale nie stać ich na płatne „podyplomówki”.
W żnińskim CKU można także skorzystać z kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Procedurę naboru do wszystkich szkół CKU rozpoczyna wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej CKU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!