Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na bydgoskim lotnisku wylądował... kukuruźnik [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 1 GRUDNIA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 1 grudnia w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 1 grudnia w Bydgoszczy. Archiwum Polska Press Grupa
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 1 grudnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1.12 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 1 GRUDNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

1 grudnia 1920 roku w Bydgoszczy powstała Szkoła Lotników (trzy lata później została przemianowana na Szkołę Pilotów, a w 1927 roku na Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa). Działała w Bydgoszczy do 1938 roku, później została przeniesiona do Krosna. Pierwszym komendantem szkoły był ppłk pilot Jan Kieżun.

1 grudnia 1924 roku powstała kuchni ludowej w Bydgoszczy usytuowana w oficynie Miejskiego Urzędu Policyjnego przy ul. Grodzkiej, która wydawała codziennie ok. 1000 obiadów złożonych z zupy jarzynowej i pół funta chleba dla osób biednych. Dwa razy w tygodniu serwowano mięso dodawane do zupy.

1 grudnia 1931 roku w związku z katastrofalną sytuacją finansową większości mieszkańców Bydgoszczy z uwagi na przedłużający się kryzys gospodarczy, Miejska Kasa Oszczędności uruchomiła przy Rybim Rynku tzw. oddział zastawny, czyli pierwszy w mieście w czasach II RP lombard.

1 grudnia 1939 roku przed kościołem pw. Ignacego Loyoli na Starym Rynku przemówienie do bydgoszczan wygłosił minister propagandy III Rzeszy Josef Goebbels. Stwierdził m.in., że Polacy razem z wywiadem angielskim planowali wymordowanie wszystkich Niemców w Bydgoszczy i tylko szybka pomoc Wehrmachtu uratowała ich od zagłady.

Zwiedzając Polskę można spotkać się z nazwami miejscowości, których nazwy wywołują zdziwienie, śmiech, a nawet wstyd. Zresztą nic dziwnego. Przygotowaliśmy dla was galerię ze zboczonymi nazwami wsi i miejscowości w naszym kraju. Te nazwy rozbawią was do łez!

"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...

1 grudnia 1954 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia pracy scenicznej aktorki Natalii Morozowiczowej, od 1920 roku występującej stale na scenie bydgoskiej. Z okazji jubileuszu 75-letnia aktorka wystąpiła w sztuce Józefa Korzeniowskiego „Majątek albo imię” w roli sędziny o nazwisku... Bydgoska.

1 grudnia 1955 roku powstał w Bydgoszczy Zespół Lotnictwa Sanitarnego, umożliwiający szybki transport ciężko chorych i rannych do specjalistycznych klinik w Polsce. Pierwszy samolot, popularny kukuruźnik, pojawił się w mieście 12 grudnia i stacjonował na lotnisku szybowcowym w Fordonie, a od 1956 roku na lotnisku wojskowym.

1 grudnia 1956 roku miało miejsce otwarcie po długotrwałym remoncie popularnego w Bydgoszczy baru mlecznego „Pod Arkadami” przy ówczesnym pl. Zjednoczenia.

1 grudnia 1959 roku do Bydgoszczy przyjechał jeden z najwybitniejszych polskich poetów Mieczysław Jastrun. W Wojewódzkim Domu Kultury wziął udział w „Estradzie poetyckiej” poświęconej jego twórczości.

Tego samego dnia otwarto w pomieszczeniach PSS „Społem” przy ul. Dworcowej 3 – wzorcowy sklep cukierniczy PC 22 Lipca d. E. Wedel. Był on najpopularniejszym miejscem zakupów słodyczy w mieście aż do początku lat 90., kiedy to wolny rynek spowodował najpierw zmianę profilu sklepu, a potem jego likwidację.

1 grudnia 1961 roku w Filharmonii Pomorskiej z udziałem 17 pianistów rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym przewodniczącym jury był Henryk Sztompka, a główną nagrodę otrzymał Jerzy Maksymiuk. Konkurs trwał do 10 grudnia.

1 grudnia 1965 roku w związku z rosnącą liczbą tzw. gapowiczów bydgoskie Miejskie Zakłady Komunikacyjne wprowadziły obok tradycyjnie stosowanych kontroli przez konduktorów w mundurach także kontrole dokonywane przez osoby ubrane „po cywilnemu”. Liczba przyłapanych gapowiczów natychmiast znacząco zwiększyła się.

1 grudnia 1970 roku został oddany do użytku nowy most Pomorski w ciągu ówczesnej ul. Szerokiej (dziś alei Stefana Kardynała Wyszyńskiego) wraz z rondem Fordońskim i rondem Toruńskim.

1 grudnia 1977 roku w narożnym budynku Starego Rynku i ul. Mostowej otwarto sklep „Mody Polskiej”, 24. tego typu salon firmowy w kraju. Przez długie lata placówka należała do najpopularniejszych placówek handlowych w mieście. Zlikwidowana został w połowie lat 90.

W ostatnich latach rodzice w naszym kraju dają swoim dzieciom coraz bardziej oryginalne imiona. Są jednak imiona, których nie zaleca się nadawać. Przypomnijmy, w 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom. Obecnie rodzice mogą nadać swojemu dziecko również imię obcojęzyczne. Rada Języka Polskiego przygotowała listę imion, których nadawania się nie zaleca z uwagi na dbałość o poprawność języka polskiego. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że imiona te są zakazane. Zobaczcie listę tych imion! Szczegóły na kolejnych slajdach >>>

Lista zakazanych imion w Polsce. Nie dawaj tych imion swoim ...

1 grudnia 1977 roku we wszystkich bydgoskich sklepach Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem” weszły w życie nowe zasady zakupu poza kolejnością: osoby uprzywilejowane mogły nabywać towary bez kolejki w dni powszednie do godz. 15 z wyjątkiem czwartków – wówczas przez cały dzień. System funkcjonował na zasadzie: jedna osoba z kolejki normalnej – jedna osoba z kolejki osób uprzywilejowanych.

1 grudnia 1981 roku Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy, powstała najpierw w 1974 jako filia Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 1979 samodzielna uczelnia, została przekształcona w Akademię Muzyczną.

1 grudnia 1997 roku sieć telefoniczna w Bydgoszczy przeszła na system siedmiocyfrowy; przed dotychczasowe sześciocyfrowe numery weszła cyfra 3.

1 grudnia 1998 roku w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej otwarto pierwszy w mieście punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich.

Wykrywanie tętniaka aorty brzusznej w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo