Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum uchyla rąbka tajemnic codzienności sprzed wieków

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Będzie można utkać kawałek materiału na ubrania średniowiecznymi metodami, upleść fragment rycerskiej kolczugi, spróbować podpłomyków i jajek po bretońsku.

Będzie można utkać kawałek materiału na ubrania średniowiecznymi metodami, upleść fragment rycerskiej kolczugi, spróbować podpłomyków i jajek po bretońsku.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196219" sub="Zabawy z... katem podczas ubiegłorocznej Nocy Muzealnej. Fot. Tadeusz Pawłowski">

Najmłodsi będą malowali kafle na sposób holenderski i snuli „Marmurkowe fantazje”.

Oglądanie muzealnych wystaw w towarzystwie opowiadających o nich kuratorów to już stały punkt programu takich festynów. Tym razem będzie wyjątkowo - oprowadzanie po jednej z wystaw odbywać się ma po staropolsku.<!** reklama>

To tylko część atrakcji, przygotowanych przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego na Bydgoską Noc Muzealną w sobotę, 15 września, w ramach XX Europejskich Dni Dziedzictwa. Ogólnopolskim hasłem dni są „Tajemnice codzienności”, dlatego w programie dominują pokazy codziennych zajęć ludzi sprzed wieków.

Na podpłomyki, do warsztatu tkackiego, dawnej kuźni i szkoły fechtunku zaprosi Bractwo Rycerskie „Maximus”, które rozgości się wśród zbiorów archeologicznych przy ul. Mennica 2. Tam też będzie można poznać techniki konserwacji malarstwa z użyciem nowo zakupionego sprzętu i posłuchać staropolskiego komentarza do wystawy.

Kto wybierze się do Europejskiego Centrum Pieniądza, pozna tajemnice warsztatu mincerza i własnoręcznie wybije żeton. A kto pójdzie do Galerii Sztuki Nowoczesnej, zgłębi sekrety komputerowych animacji graficznych. Tam też odbędą się poświęcone holenderskim kaflom warsztaty dla dzieci, na które jednak trzeba wcześniej zgłosić pociechę (tel. 52 58 59 910 lub 914). Podobne zgłoszenie obowiązuje w przypadku zajęć pt. „Z szafy naszych babć” w spichrzach nad Brdą. Bez wcześniejszych zapisów dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach pt. „Marmurkowe fantazje” w Domu Leona Wyczółkowskiego.

Dla tych, którzy od babcinych szaf wolą zbroje, Bractwo Rycerskie „Maximus” kilkakrotnie da w spichrzach pokazy fechtunku. Tu też będzie można przywdziać rycerski strój. Zainteresowani bronią i walką z pewnością skorzystają też z zaproszenia do „Exploseum”, gdzie poznawać będą już dużo późniejsze uzbrojenie - z czasów II wojny światowej. Zostanie tam też udostępniona strzelnica sportowa.

Nowe Muzeum Mydła i Historii Brudu natomiast zaprasza na pokazy chemiczne pod wszystko mówiącym tytułem „Wybuchowe zabawy” (godz. 17.30, 18.30, 19.30).

  • Sobota, 15 września, godz. 17-24.Godziny rozpoczęcia pokazów na www.muzeum.bydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!