Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówili o nas w świecie

Sabina Waszczuk
Przez kilka tygodni obserwowaliśmy, w jaki sposób korespondenci jednej z największych stacji informacyjnej przedstawiali nasz kraj. Możemy spać spokojnie - nie zrobiono nam krzywdy.

Przez kilka tygodni obserwowaliśmy, w jaki sposób korespondenci jednej z największych stacji informacyjnej przedstawiali nasz kraj. Możemy spać spokojnie - nie zrobiono nam krzywdy.

Filmy, wywiady, artykuły, quiz z wiedzy o Polsce, materiały nadesłane przez internautów, zdjęcia - dziennikarze CNN odwiedzili wiele miejsc w naszym kraju, aby pokazać światu, ile osiągnęliśmy po 1989 roku, kiedy to w Polsce skończył się komunizm.

Jak Polska uniknęła recesji

Podkreślano fenomen polskiego wzrostu gospodarczego. Kiedy cała Europa tonęła w długach, nasz kraj jako jedyny w Unii Europejskiej utrzymał głowę ponad wodą. Stało się tak za sprawą niskiego długu narodowego, dużego popytu oraz elastyczności złotego. Wzrost PKB w ubiegłym roku wyniósł 1,7, w czasie gdy wszystkie pozostałe państwa Europy, poza Maltą, zanotowały spadek. Amerykański dziennikarz dowiedział się tego od, między innymi, Leszka Balcerowicza, byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego, którego przedstawił jako architekta głębokich reform ekonomicznych po upadku komunizmu w 1989 roku. Wspomniano też o gazie łupkowym, dzięki któremu Polska gospodarka mogłaby uzyskać ogromne korzyści. Jego poszukiwanie już się rozpoczęło, a międzynarodowe firmy wierzą, że odkryją wielkie zasoby tego surowca.

Podnosimy się z tragedii

Przygotowano też materiał o zakończonej właśnie kampanii prezydenckiej. Podkreślano, że była ona krótka i przyspieszona z powodu śmierci w wypadku lotniczym Lecha Kaczyńskiego. - Prezydent wraz z małżonką oraz 95 innych członków delegacji wybierało się 10 kwietnia na obchody upamiętniające 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, w której 22 tysiące polskich więźniów wojennych zostało zamordowanych na rozkaz Józefa Stalina. Dochodzenie w sprawie katastrofy jest w toku - relacjonował dziennikarz. - Miesiąc po tej katastrofie, Polską wstrząsnęła kolejna tragedia. Ogromna powódź nawiedziła południowe regiony naszego kraju, pozostawiając po sobie przynajmniej 20 ofiar śmiertelnych i powodując setki milionów dolarów szkód.

- Katastrofa pod Smoleńskiem oraz powódź przyczyniły się do specyficznej, dużo bardziej wyważonej kampanii prezydenckiej niż zwykle - przyznał na antenie CNN prof. Andrzej Rychard, socjolog. Mimo iż prezydent w Polsce sprawuje głownie funkcję reprezentacyjną, ma możliwość wetowania ustaw. To bardzo silny oręż gry politycznej w naszym kraju.

Polska będzie miała Euro 2012!

Dużo miejsca CNN poświęciła też gorączce piłkarskiej, która ogarnęła Polskę - współorganizatora Euro 2012. Boiska pełne są amatorów gry w piłkę, którzy już czują nastrój nadchodzącego sportowego święta. Polska liczy, że mistrzostwa dadzą możliwość pokazania ogromnego postępu, jakiego dokonała w ciągu 21 lat demokracji. Dziennikarze rozmawiali między innymi z Adamem Gierszem, ministrem sportu oraz piłkarzem Piotrem Marczukiem, o rozwoju infrastruktury drogowej przed Euro 2012 oraz tak zwanych orlikach, boiskach dla młodzieży, aby trzymać dzieci z dala od ulic i uzależnień.<!** reklama>

CNN dotarł do Jana i Pawła Modrzejewskich, bliźniaków, którzy w Wielkiej Brytanii specjalizowali się w bankowości i którzy powrócili do kraju, aby otworzyć własny biznes. Ich sieć sklepów na terenie kraju nosi nazwę „Mon Petit Bebe”. Firma oferuje coś zupełnie nowego na rynku - ubrania dla dzieci z materiałów organicznych, szyte ręcznie w małych fabrykach w Polsce.

- Nasz rynek nie jest tak duży jak w Wielkiej Brytanii, ale mamy nadzieję, że wkrótce to się zmieni - mówią bliźniacy. - Widzimy w tym kraju rosnący potencjał - dodają.

Rok Chopinowski

Dziennikarz CNN określił Kraków mianem centrum intelektualnego i artystycznego Polski. Rozmawiano tam między innymi z Olgą Jaros z Muzeum Narodowego o wpływie Jana Pawła II na kształtowanie myśli ideologicznej w naszym kraju. Z Karolem Hordziejem z Centrum Sztuki Wizualnej, Beatą Seweryn - kuratorem z Bunkra Sztuki oraz Arturem Wabikiem z Wydawnictwa Atropos rozmawiano o pomocy rządu dla organizacji non profit. Dużo miejsca poświęcono muzyce poważnej. Dziennikarze wybrali się do Żelazowej Woli, pokazali muzyczne ławeczki i muzeum interaktywne, które ma propagować muzykę Chopina. Marek Bracha, pianista, przyznał na antenie telewizji amerykańskiej, że muzyka Chopina jest jak ścieżka dźwiękowa Polski. To stwierdzenie zwieńczyło całą audycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!