Mój Prąd 4.0, czyli dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii i innych urządzeń. Jak skorzystać z programu? Oto zasady i terminy

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Fotowoltaika jest dziś montowana nie tylko na domach jednorodzinnych. Coraz częściej pojawia się także na blokach czy urzędach.
Fotowoltaika jest dziś montowana nie tylko na domach jednorodzinnych. Coraz częściej pojawia się także na blokach czy urzędach. Janusz Wójtowicz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Program Mój Prąd 4.0 pozwala zdobyć 4000 zł na fotowoltaikę. Osoby, które wraz z panelami kupią dodatkowe urządzenia takie, jak magazyn energii, magazyn ciepła lub system zarządzania energią, mogą liczyć nawet na 20,5 tys. zł. Jednak, żeby skorzystać z dofinansowania, należy rozliczać się za prąd w systemie net-billingu. Wyjaśniamy zasady Mojego Prądu 2022.

Spis treści

Mój Prąd 4.0: jak wygląda składanie wniosków?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0 w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wnioski można składać do 22 grudnia lub do wyczerpania środków. Do rozdania NFOŚiGW ma 350 mln zł, z możliwością powiększenia tej puli pieniędzy.

Nabór wniosków odbywa się wyłącznie elektronicznie (papierowe wnioski będą odrzucane). Składa się je przez Portal Beneficjenta, do którego można zalogować się na stronie swojego wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW.

Do wniosku należy dodać wymagane załączniki:

 • potwierdzenie przejścia na net-billing, wydawane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
 • potwierdzone przez OSD zaświadczenie z datą przyłączenia instalacji PV do sieci energetycznej wraz z numerem Punktu Poboru Energii,
 • faktury dokumentujące płatności za dofinansowywane urządzenia,
 • w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika – potwierdzenie pełnomocnictwa,
 • w przypadku zakupu magazynu energii lub systemu HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie o samodzielnym montażu.

Kto może wziąć udział w Moim Prądzie 2022?

Z programu mogą skorzystać zarówno właściciele domów, którzy dopiero rozważają zakup fotowoltaiki, jak i tacy, którzy już posiadają instalację PV. Jest tylko jeden warunek: o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie osoby rozliczające się w systemie net-billingu. Przypomnijmy, że chodzi o nowe zasady rozliczeń obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r.

Prosumenci (użytkownicy fotowoltaiki), którzy korzystają z dotychczasowego systemu opustów (tzw. net-metering) i chcą skorzystać z Mojego Prądu 4.0, muszą przejść na net-billing. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć swojemu dostawcy prądu odpowiednie oświadczenie na piśmie. Trzeba jednak pamiętać, że po przejściu na net-billing nie można już wrócić do systemu opustów. Kwestię tę wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Warto wiedzieć, że prosumenci mogą liczyć na różne kwoty dofinansowania w zależności od tego, czy już korzystali z programu Mój Prąd – ci, którzy w przeszłości już uzyskali dofinansowanie do fotowoltaiki, teraz otrzymają mniej. Tu również temat omawiamy szczegółowo dalej.

Jak zapewnia rząd, osoby, które nie otrzymały dofinansowania w poprzedniej edycji, podobnie jak tej pory mogą wnioskować o pieniądze w nowej edycji.

Na co przyznawane są dotacje? Nie tylko fotowoltaika

Czwarta edycja programu mocno różni się od poprzednich. W Moim Prądzie 4.0, podobnie jak w poprzednich edycjach, można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie nie obejmuje zwiększenia mocy już posiadanej instalacji.

W ramach tegorocznego programu można jednak uzyskać także dotację na zakup urządzeń pozwalających zużywać wyprodukowany prąd na miejscu. Chodzi o:

 • magazyny ciepła,
 • magazyny chłodu,
 • ładowarki do samochodów elektrycznych,
 • systemy zarządzania energią elektryczną w domu czy mieszkaniu,
 • przydomowe magazyny energii.

– Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, w rozmowie z Newserią Biznes.

Poniżej znajduje się dokładna lista urządzeń, na które można otrzymać pieniądze. W przypadku magazynów ciepła i chłodu są to:

 • zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
 • zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną,
 • bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
 • bufory ciepła z grzałką elektryczną,
 • bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno urządzenie,
 • pompa ciepła typu powietrze/woda, tj. pomp ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.

Z kolei w przypadku magazynów energii elektrycznej dofinansowaniu podlega każdy magazyn o pojemności minimum 2 kW.

Dodatkowo pieniądze można otrzymać także na zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Kwoty dofinansowania w Moim Prądzie

Maksymalna kwota dofinansowania, jaką prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, to 20 500 zł. To, ile pieniędzy uzyska prosument, zależy od tego, jaki zakres inwestycji planuje. Im jest on większy, tym wyższe kwoty można otrzymać.

– Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji, np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa cytowana przez enerad.pl.

Nowi prosumenci oraz dotychczasowi prosumenci, którzy przejdą na net-billing i nie korzystali przedtem z rządowego dofinansowania na zakup fotowoltaiki, mogą otrzymać:

 • do 4000 zł – jeśli chcą kupić samą fotowoltaikę,
 • do 5000 zł – jeśli chcą kupić fotowoltaikę plus inne urządzenia.

Ci, którzy wybiorą drugą opcję (szerszy zakres inwestycji), mogą uzyskać dodatkowe pieniądze:

 • do 5000 zł na magazyn ciepła,
 • do 7500 zł na magazyn energii elektrycznej,
 • do 3000 zł na inteligentny system zarządzania energią HEMS/EMS (tylko dla tych, którzy kupią magazyn ciepła i/lub magazyn energii).

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku dotychczasowych prosumentów, którzy już kiedyś uzyskali dofinansowanie na zakup instalacji z któregoś z rządowych programów. Oni również mogą starać się o pieniądze (pod warunkiem, że przejdą na net-billing), ale uzyskają niższe kwoty:

 • do 2000 zł na samą fotowoltaikę (rozbudowa instalacji),
 • do 5000 zł na magazyn ciepła (tylko dla tych, którzy kupują również fotowoltaikę),
 • do 7500 zł na magazyn energii elektrycznej (tylko dla tych, którzy kupują również fotowoltaikę),
 • do 3000 zł na inteligentny system zarządzania energią HEMS/EMS (tylko dla tych, którzy kupią magazyn ciepła i/lub magazyn energii).

Kluczowe zasady programu. Jak wziąć udział?

Inwestor biorący udział w Moim Prądzie najpierw realizuje inwestycję, podpisuje umowę kompleksową ze sprzedawcą energii i montuje licznik dwukierunkowy, a następnie rozlicza inwestycję i otrzymuje zwrot kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r. Posiadacz kilku instalacji może uzyskać osobne środki na każdą z nich (dla każdej można złożyć oddzielny wniosek).

Dofinansowywana instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana zarówno na budynku, jak i na gruncie. Inwestor, który otrzymał dofinansowanie, ma obowiązek korzystać z instalacji przez minimum 5 lat od daty wypłaty pieniędzy. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Net-billing a system opustów – czym się różnią?

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 r. znika funkcjonujący dotąd system opustów w przypadku nowych prosumentów. Do tej pory posiadacze paneli fotowoltaicznych mogli za darmo oddawać nadwyżkę wytworzonej energii do sieci, traktując ją jak bezpłatny magazyn prądu.

– System opustów polegał na tym, że oddawaliśmy całą niewykorzystaną część energii, natomiast 80 proc. tego, co oddaliśmy, mogliśmy później odebrać bez dodatkowych opłat – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW cytowany przez Newserię Biznes.

Teraz każda nowa instalacja będzie automatycznie podlegała pod system net-billingu. Nowy system będzie mniej atrakcyjny finansowo dla posiadaczy fotowoltaiki. Zamiast odzyskiwać za darmo większość energii z sieci, będą oni musieli ją sprzedać, a następnie z powrotem odkupić. W efekcie opłacalność fotowoltaiki nieco spadnie, choć produkcja własnego prądu nadal będzie korzystna finansowo.

Zmiana dotyczy jednak tylko nowych prosumentów, którzy podłączą instalację po 31 marca. Dla dotychczasowych prosumentów nic się nie zmienia i mogą oni jeszcze przez 15 lat korzystać z systemu opustów. Jeśli jednak chcą skorzystać z czwartej edycji Mojego Prądu, muszą przejść na nowy system rozliczeń.

Sięgnij po energię ze słońca

miejsce #1

Azo Digital

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-3Kw-24 Mppt 6Xpv 8ESB220203

10 999,00 zł7 850,00 zł-29%
miejsce #2

Azo Digital

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-6Kw-24 Mppt 8Xpv 8ESB220204

13 699,00 zł11 799,00 zł-14%
miejsce #3

Azo Digital

AZO Digital Hybrydowy Inwerter Solarny Off-Grid ESB 3KW-24 ...

3 449,00 zł3 022,91 zł-12%
miejsce #4

Azo Digital

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 6xPV Kingdom Solar 410w

8 798,00 zł7 770,00 zł-12%
miejsce #5

Azo Digital

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 1650W MPPT 4xPV

6 359,00 zł5 958,00 zł-6%
miejsce #6

Azo Digital

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-10Kw-48 Mppt 10Xpv 8ESB220205

16 999,00 zł16 880,00 zł
miejsce #8

CE

Ogniwo słoneczne 18 V/40 mA

58,99 zł
miejsce #12

Hamron

HAMRON PANEL SŁONECZNY 50 W

429,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz

Materiał oryginalny: Mój Prąd 4.0, czyli dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii i innych urządzeń. Jak skorzystać z programu? Oto zasady i terminy - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie