Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milicyjne radiowozy i pacyfikacja strajku. "Polska droga do wolności" w bydgoskiej samochodówce [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowali, m.in., inscenizację nawiązującą do wydarzeń sprzed 40 lat. Były zatrzymania, kontrole i pacyfikacja strajku. Nie zabrakło też pokazu pojazdów wojskowych i milicyjnych z tamtych lat.
Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowali, m.in., inscenizację nawiązującą do wydarzeń sprzed 40 lat. Były zatrzymania, kontrole i pacyfikacja strajku. Nie zabrakło też pokazu pojazdów wojskowych i milicyjnych z tamtych lat. Arkadiusz Wojtasiewicz
"Polska droga do wolności" - pod takim hasłem w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy zorganizowano we wtorek (14 grudnia) wiele ciekawych wydarzeń, które upamiętniły 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.

W szkole uczniowie przygotowali przedstawienie teatralne i wcielili się w protestujących robotników i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

- Przedstawienie odbyło się w języku angielskim ze względu na obecność przedstawicieli Jednostki NATO z Bydgoszczy - mówi Janusz Tomas, dyrektor samochodówki. - W ten sposób w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego chcieliśmy przybliżyć naszym gościom wydarzenia, jakie miały miejsce 13 grudnia 1981 r. Próby do przedstawienia trwały od dwóch miesięcy. Scenariusz w języku angielskim napisała nasza nauczycielka wraz z mężem, który jest oficerem NATO. Całość także w języku polskim była wyświetlona na ekranie.

Zatrzymania, kontrole i pokaz sprzętu sprzed 40 lat

Potem na terenie szkoły odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń sprzed 40 lat. Były zatrzymania, kontrole i pacyfikacja strajku. Nie zabrakło też pokazu sprzętu z tamtych lat.

- W organizacji tego przedsięwzięcia wsparło nas wiele osób i instytucji - mówi dyrektor Janusz Tomas. - Muzeum Wojsk Lądowych udostępniło nam pojazdy wojskowe i milicyjne. Podobnie Adam Niedzwiecki, nasz absolwent, który kolekcjonuje wozy z dawnych lat.

Z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej przygotowano też wystawę "PRL-Stan wojenny". Będzie ją można zwiedzać w szkole do 17 grudnia br.

- Z kolei Urząd Miasta Bydgoszczy wypożyczył nam wystawę poświęconą wydarzeniom Bydgoskiego Marca 1981" - mówi Janusz Tomas. - Przy okazji przypomnieliśmy uczniom, jak istotne znaczenie miało to, co wydarzyło się 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy.

Cenna lekcja historii dla młodzieży

Szkołę odwiedzili też uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat - Jan Rulewski , Jan Perejczuk z małżonką, Andrzej Mazurowicz i Jan Raczycki. Zarząd NSZZ Solidarność Region Bydgoski reprezentował Sebastian Gawronek.

- Dla młodzieży to była cenna lekcja historii w bardzo interesującej formie - podkreśla Janusz Tomas. - Nasze przedsięwzięcie zostało też wpisane do programu obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizowanych przez NSZZ Solidarność Region Bydgoski.

Patronat nad wydarzeniem "Polska droga do wolności" w Zespole Szkół Samochodowych objął Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto