Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieli zniszczyć lęgi chronionych ptaków na bydgoskim odcinku Wisły. Jest akt oskarżenia

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Zrzut wody w Wiśle sprzed dwóch lat podniósł jej poziom o ponad metr. Zniszczono lęgowiska ptaków. Jest akt oskarżenia
Zrzut wody w Wiśle sprzed dwóch lat podniósł jej poziom o ponad metr. Zniszczono lęgowiska ptaków. Jest akt oskarżenia Dariusz Bloch
Chodzi o sytuację z maja 2018 roku. W nocy woda zrzucona z tamy na Wiśle we Włocławku zniszczyła lęgi chronionych ptaków na piaszczystych łachach. Na bydgoskim odcinku możemy mówić o kilkudziesięciu takich przypadkach. Prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia.

Zarzuty usłyszały trzy osoby. To Daniel Cz., Tomasz P. i Grzegorz W. Pierwszy w 2018 roku pełnił funkcję dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku, drugi był jego zastępcą. Grzegorz W. to były kierownik tzw. Pierwszego Obiektu Hydrotechnicznego.

Są oskarżeni o to, że w okresie od 10 do 26 maja 2018 roku we Włocławku po wpłynięciu z Centromostu Stocznia Rzeczna w Płocku wniosku o alimentację rzeki Wisły poniżej stopnia wodnego w dniu 26 maja 2018 roku Stopnia Wodnego we Włocławku w rozmiarach 1200 m3/s przez okres około 12 godzin w celu zapewnienia przepływu zbiornikowca w asyście pchaczy, mimo, że ten proces alimentacji mógł znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 „Doliny Dolnej Wisły” z uwagi na okres lęgowy ptaków objętych ochroną na tym obszarze, nie wstrzymał tego procesu - informuje prok. Wojciech Fabisiak, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Włocławku.

Mówiąc krótko, chodziło o to, że zrzucono wodę po to, aby umożliwić przepłynięcie barki i towarzyszących jej dwóch jednostek do Gdańska.

POLECAMY

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Sklasyfikowany został w latach 40. ubiegłego stulecia, nazwę nosi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Na kolejnych stronach znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej toksycznej rośliny, która powoduje bolesne oparzenia. Zamieszczamy też zdjęcia oraz odnośnik do mapy.▶▶

Barszcz Sosnowskiego w Polsce [mapa, zdjęcia]. Oparzenia - j...

Dwa razy więcej wody

Przepływ wody został powiększony niemal dwukrotnie, a poziom wody podniósł sie o ponad metr. - Wezbranie zatopiło gniazda ptaków gniazdujących na wiślanych łachach, najpierw na wysokości Włocławka, dzień później, czyli 27 maja, ginęły jeszcze ptasie lęgi na piaszczystych łachach w okolicach Grudziądza – wskazują przedstawiciele Fundacji WWF Polska.

Na stronie internetowej WWF czytamy, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Zarząd Zlewni we Włocławku oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wiedziały o możliwych stratach w lęgach ptaków.

Nic nie powiedzą

RDOŚ w Bydgoszczy, teraz jednak zbyt wiele nie chce mówić... Pytaliśmy, o ew. pomoc prawna dla prokuratury np. dotyczącą przeliczenia zniszczonych miejsc lęgowych na bydgoskim odcinku Wisły. - Prowadzone jest obecnie postępowanie karne.
W związku z powyższym do czasu jego rozstrzygnięcia, dla dobra tego postępowania, organ nie będzie udzielał odpowiedzi w przedmiotowego sprawie - informuje Dariusz Górski, naczelnik Wydziału Informacji o Środowisku i rzecznik prasowy RDOŚ. - Zgodnie z prawem Władze publiczne mogą odmówić udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie po rozważeniu interesu publicznego przemawiającego za udostępnieniem informacji w konkretnym przypadku, jeżeli udostępnienie tych informacji może naruszyć przebieg toczącego się postępowania sądowego, dyscyplinarnego lub karnego.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na bydgoskim odcinku chodzi o zniszczenie kilkudziesięciu miejsc lęgowych. Największe straty są jednak na odcinku w okolicach Grudziądza. W sumie w akcie oskarżenia mowa o zniszczeniu ponad 130 miejsc lęgów.

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można już obserwować z terytorium Polski. Należy jej wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie - w pierwszej dekadzie lipca jakieś około 2,5 godziny przed wschodem Słońca do 1 godziny przed wschodem (z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać, ale blask komety będzie malał). Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie. Media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. ▶ Zapraszamy do ich obejrzenia - na następnych stronach osadzamy najciekawsze fotografie. ▶

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...

Nic nie zrobiono?

Jak twierdzi WWF, wszystkie te instytucje zostały ostrzeżone, że w wyniku zrzutu zostaną złamane m.in. art. 33 i 52 ustawy o ochronie przyrody, gdyż zagrozi gatunkom ptaków objętych ochroną ścisłą i przedmiotom ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. Mimo alarmistycznych informacji od licznych organizacji pozarządowych. - Instytucje odpowiedzialne za zrzut wody nie odstąpiły od sprokurowania sztucznego wezbrania w samym środku sezonu lęgowego. Wystarczyło poczekać kilka tygodni by do tego nie doszło – podsumowuje WWF Polska.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 20

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera