Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie samochody na minuty

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
W systemie car-sharing klient płaci tylko za przejechane kilometry i za czas korzystania z auta
W systemie car-sharing klient płaci tylko za przejechane kilometry i za czas korzystania z auta Polska Press Grupa
Latem w Warszawie ruszyć ma miejski system wypożyczania samochodów. W wielu polskich miastach działają już firmy, które oferują takie usługi. Na czym polega car-sharing?

Car-sharing to system, który działa w wielu miejscach na świecie (szacuje się, że jest to już więcej niż 600 miast) od kilkunastu lat, choć jego początki sięgają 1948 roku. Wtedy to w prasie w Zurychu w Szwajcarii opisano program wspólnego użytkowania samochodów pewnej spółdzielni mieszkaniowej. W latach 80. ubiegłego wieku wiele europejskich aglomeracji próbowało - z mniejszym lub większym skutkiem - realizować projekty współdzielenia samochodów. Car-sharing - w dużym skrócie - ma zachęcać kierowców do pozostawienia prywatnych aut i do korzystania z miejskich wypożyczalni pojazdów, by w ten sposób m.in. rozładować korki w mieście.
W Polsce pierwszym miastem, które wprowadzi system car-sharingu, jest Warszawa. Ma to nastąpić w połowie tego roku. Stołeczne władze chcą, by do publicznego użytku trafiło do 500 pojazdów, a koszt użytkowania takiego samochodu miałby wynosić około 70 złotych za godzinę. Oczywiście, będzie możliwość wypożyczenia samochodu na krótszy czas. Zdaniem warszawskich urzędników jeden publiczny samochód może zastąpić nawet 10 prywatnych pojazdów. Jeśli system się przyjmie (a całkiem możliwe, że tak się stanie), stolica powinna być mniej zatłoczona - po wprowadzeniu podobnego rozwiązania w Berlinie ruch samochodów w tym mieście spadł o około połowę.
Car-sharing powoli zdobywa popularność w Polsce. O podobnym rozwiązaniu do warszawskiego, myślą także władze Trójmiasta. Za rok miejska usługa ruszyć ma we Wrocławiu, a do dyspozycji mieszkańców miasta i turystów oddanych ma zostać przynajmniej 200 elektrycznych samochodów, których koszt użytkowania ma wynieść nie więcej niż 1 zł za minutę. W wielu miastach działają już firmy, oferujące dostęp do samochodów. System najczęściej nie jest skomplikowany, choć może różnić się w zależności od zastosowanych rozwiązań. Najczęściej, by wypożyczyć pojazd, trzeba wcześniej zarejestrować na stronie usługodawcy i otrzymać elektroniczną kartę klienta. Samochód można znaleźć i zarezerwować przez internet, za pomocą komputera lub dedykowanej aplikacji na smartfon. W miejscu postoju auta klient przykłada elektroniczną kartę do czytnika, podaje PIN i uzyskuje w ten sposób dostęp do pojazdu, który jest zatankowany i gotowy do jazdy (dbają o to pracownicy wypożyczalni). Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję, by ruszyć w trasę. Po dojechaniu na miejsce, auto należy pozostawić we wskazanym przez operatora miejscu lub dowolnej lokalizacji, jeśli nie ma innego wymogu. Klient otrzymuje rachunek i płaci tylko za wykorzystany czas i przejechane kilometry. W ten sposób podróżować autami oferowanymi przez komercyjne firmy można już między innymi w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie. Klienci do dyspozycji mają małe dwuosobowe smarty, rodzinne combi i duże samochody dostawcze. Z tego typu usług bardzo często korzystają osoby, które chcą przewieźć duże przedmioty - takie, których nie da się transportować autobusem lub tramwajem lub dojechać na przykład na lotnisko przed wylotem na wakacje.
Jak car-sharing wygląda na świecie? W Niemczech z tej formy transportu korzysta ponad milion osób rocznie, a na rynku działa ponad 150 firm, oferujących różnego rodzaju samochody, które często można parkować w miejscach niedostępnych dla aut prywatnych. W ubiegłym roku na całym globie z car-sharingu skorzystało 6 milionów osób. Eksperci szacują, że przez najbliższe 5 lat liczba użytkowników ma zwiększyć się siedmiokrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!