Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska rada i jej przewodniczący

Sławomir Łaniecki
O tym, kto wkrótce obejmie urząd burmistrza w Nakle, zdecyduje dogrywka. Takich problemów nie mieli włodarze Nakła powoływani na ten urząd po 1945 roku.

O tym, kto wkrótce obejmie urząd burmistrza w Nakle, zdecyduje dogrywka. Takich problemów nie mieli włodarze Nakła powoływani na ten urząd po 1945 roku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 38114" sub="W 1973 roku naczelnikiem gminy Nakło został Eugeniusz Rotkiewicz (pierwszy z lewej z pracownikami urzędu)">Pierwszym powojennym tymczasowym burmistrzem miasta został Jan Wilk, członek 14-osobowego Komitetu Obywatelskiego, a jego zastępcą Eugeniusz Sitkiewicz. Rządy Wilka nie trwały długo, gdyż z końcem kwietnia złożył rezygnację. Na jego następcę wybrano członka Stronnictwa Demokratycznego, Mariana Kubiszewskiego. Ten z kolei urząd sprawował przez pięć lat.

Nie ma już burmistrza

Organem samorządu miejskiego stała się Miejska Rada Narodowa pod przewodnictwem Józefa Wołosza. Członkowie Rady nie byli wybierani w wolnych wyborach, lecz desygnowani przez działające w Nakle partie: Stronnictwo Demokratyczne, Stronnictwo Ludowe (na krótki okres do Rady weszło także Polskie Stronnictwo Ludowe, natomiast od 1950 roku SL, która wchłonęła większość PSL, działała jako ZSL), Polska Partia Socjalistyczna i Polska Partia Robotnicza (w 1948 roku PPS i PPR połączyły się w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą), a także przez jakiś czas Stronnictwo Pracy. Również skład rady wahał się w różnych okresach od 16 do 48 członków. Ten swoisty dualizm władzy samorządowej przerwany został w marcu 1950 roku przez Sejm Ustawodawczy, który uchwalił ustawę o terenowych organach jednolitej władzy państwowej. W efekcie czego od połowy czerwca tego roku Nakłem rządziła już tylko Miejska Rada Narodowa z przewodniczącym Rady na czele.

Mamy naczelników

<!** reklama left>Urząd burmistrza zlikwidowano. Przewodniczącymi MRN byli: w latach 1950-1951 Longin Zalewski, 1951-1955 Zdzisław Ptaszyński, 1955-1958 Władysław Strzelecki, 1955-1960 Marian Biela, 1960-1961 Jan Paleczny, 1965-1971 Brunon Klimek, 1971-1973 Ksawery Ryń, który pełnił jednocześnie funkcję Sekretarza Miejsko-Gminnego Komitetu PZPR. Kolejne reformy organów władzy i administracji z lat 1973-1975 powołały osobno urząd Naczelnika Miasta jako organ administracyjny i zarządzający wraz z podległymi urzędnikami oraz osobno organ władzy w postaci dotychczasowej MRN. W latach 1973-1990 Naczelnikami Miasta Nakła byli: Eugeniusz Rotkiewicz, Ksawery Ryń, Stanisław Rutkowski, Stanisław Grajek, Roman Pilarski i Bogusław Gałdecki. Ten ostatni był również pierwszym nakielskim burmistrzem odrodzonej III Rzeczypospolitej, wybranym podczas drugiej Sesji Rady Miasta i Gminy Nakło w dniu 19 czerwca 1990 roku.

Autor jest dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!