Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto płaci rocznie ponad siedem milionów złotych za nauczanie religii w szkołach i przedszkolach

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W wielu bydgoskich placówkach oświatowych istnieje możliwość wybrania zajęć z etyki zamiast religii. Nie znaczy to, że jest wybierana.

W wielu bydgoskich placówkach oświatowych istnieje możliwość wybrania zajęć z etyki zamiast religii. Nie znaczy to, że jest wybierana.
<!** Image 3 align=none alt="Image 221170" >

- Ksiądz katecheta raził nas radykalnymi poglądami dotyczącymi praktykowania wiary, a przy tym ostentacyjną wręcz zamożnością - opowiada Marta, uczennica jednego z bydgoskich liceów. - Dlatego w końcu rodzice złożyli w moim imieniu oświadczenie o rezygnacji z udziału w lekcjach religii. Mimo to, na początku tego roku, gdy zmienił się katecheta, wzięłam udział w pierwszej lekcji. Ten zapowiedział jednak wiele sprawdzianów i surowe ich ocenianie. Jestem w klasie maturalnej, nie mam czasu na dodatkowe zajęcia, z tego samego powodu nie skorzystam z lekcji etyki, którą moja szkoła też zapewnia. Zwłaszcza że nie martwię się o swoją formację duchową. Przez dziewięć lat chodziłam do szkół wyznaniowych.

<!** reklama>

W klasie Marty z religii zrezygnowało około 40 procent uczniów.

Tylko świeccy

W bydgoskich szkołach organizowana jest nauka religii nie tylko Kościoła katolickiego, ale także innych kościołów np. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła zielonoświątkowego oraz etyki. Religia odbywa się w przedszkolach i szkołach w oparciu o rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nim nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Liczbę godzin etyki ustala dyrektor szkoły.

- Nauczanie religii Kościoła katolickiego odbywa się na terenie przedszkoli i szkół. Uczą jej katecheci - 157, księża - 52 oraz siostry zakonne -13 (są to liczby pełno- i niepełnozatrudnionych). Nauka religii innych Kościołów odbywa się w pozaszkolnych punktach katechetycznych - informuje Teresa Baranowska z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Zajęcia z etyki realizowane są w 14 placówkach różnego typu; od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej np.: SP nr 2, ZSO nr 1, ZSO nr 3, ZSO nr 4, ZSO nr 6, ZSO nr 7, ZS nr 1, ZS nr 12, ZS nr 25 MS, ZS nr 27. We wszystkich przypadkach uczą w Bydgoszczy osoby świeckie, z wyższym wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym, legitymujące się studiami podyplomowymi z etyki i filozofii. Nauczający otrzymują wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami, zależne od poziomu wykształcenia i stopnia awansu zawodowego.

- Zajęcia z etyki w I LO prowadziłam już w latach 1992-2003. Potem była krótka przerwa, ale zainteresowanie etyką powróciło w roku szkolnym 2009/2010. Na zajęciach pojawiają się uczniowie z różnych klas. W tym roku szkolnym, tak samo jak poprzednio, została utworzona u nas jedna grupa - opowiada Elżbieta Bsufka, ucząca w I LO w Bydgoszczy filozofii i etyki. Na tę ostatnią przeznaczono tam w piątek ósmą godzinę lekcyjną. - Jeżeli młodzieży zależy, to nie zwraca uwagi na porę organizacji zajęć. W tym roku młodzi ludzie sami dokonali wyboru dnia i godziny - tłumaczy nauczycielka. - Kiedy zaczynałam uczyć etyki, na zajęciach pojawiały się również osoby chodzące na religię. Teraz sytuacja jest inna i mam kontakt z uczniami poszukującymi, znajdującymi się na rozdrożu lub niewierzącymi.

Kwadrans dla nauczyciela

Z doświadczeń Elżbiety Bsufki wynika, że na pierwszych lekcjach młodzi ludzie są nieśmiali, ale potem, dzięki sprzyjającym warunkom (liczebność grupy i panująca atmosfera), nabierają pewności siebie i zaczynają wyrażać swoje zdanie. - Przez cały czas zachęcam do wypowiadania się, gdyż etyka to nade wszystko rozmowa, wymiana poglądów połączona z refleksją. Do mnie należy 10-15 minut zajęć, gdy wprowadzam młodych ludzi w tematykę, która będzie poruszana. Potem oni swoimi wypowiedziami nadają kształt lekcjom. Ja jestem tylko duchem pobudzającym ich do myślenia i dyskutowania - wyjaśnia pedagog z „jedynki”. - Treści nauczania dobrałam w oparciu o podstawę programową i koncentrują się one wokół 3 bloków tematycznych: etyka jako dziedzina filozofii (przykładowy temat: Normy moralne i ich pochodzenie), wybrane zagadnienia z historii myśli etycznej (np: Świat idei Platona) i wybrane problemy etyki szczegółowej (dla przykładu: Wybór między cierpieniem a śmiercią). Ponadto pojawiają się tematy zaproponowane przez młodzież. Lubię prowadzić zajęcia z etyki, ponieważ stwarzają niepowtarzalną okazję do prawdziwego poznania uczniów i ich poglądów.

W tym roku w I LO na etykę zapisało się 4 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!