Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto bez barier architektonicznych

Jarosław Hejenkowski
Dramatyczny apel inowrocławskich niepełnosprawnych, którzy nie chcą być skazani na zamknięcie w czterech ścianach. Jego treść poznali już radni miejscy, a jutro usłyszą powiatowi.

Dramatyczny apel inowrocławskich niepełnosprawnych, którzy nie chcą być skazani na zamknięcie w czterech ścianach. Jego treść poznali już radni miejscy, a jutro usłyszą powiatowi.

Inowrocław miastem bez barier, miastem przyjaznym ludziom niepełnosprawnym - taką wizję kreślą ludzie zrzeszeni w sześciu organizacjach popierających tę ideę. Oceniają oni, że w inowrocławskich obiektach użyteczności publicznej nieustannie łamane są ich prawa.

<!** reklama left>- Pragnę, aby nasz gród był dla mieszkańców i kuracjuszy wzorem na skalę ogólnopolską. Chcemy uzmysłowić zarówno architektom, jak i osobom odpowiedzialnym za kreowanie infrastruktury miejskiej, o konieczności przystosowania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówił podczas sesji Rady Miejskiej niepełnosprawny Wiesław Szczepański.

W swoich ostrych ocenach powołuje się on na prawo budowlane, które mówi, że wszystkie budynki użyteczności publicznej postawione i remontowane po 1995 r. muszą zapewnić dostęp osobom niepełnosprawnym.

- Pomimo istnienia tej ustawy oraz wielokrotnie poruszanej przez media tematyki barier architektonicznych, wiele obiektów w Inowrocławiu jest wciąż niedostępnych dla ludzi niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sytuacja ta uniemożliwia im samodzielne funkcjonowanie, prowadzenie aktywnego życia. Ma wpływ na izolację tej grupy społecznej - ocenia Wiesław Szczepański.

Jako winnych tych zaniedbań wskazuje architektów i biura, które zatwierdzają ich projekty.

Ideę „miasta bez barier” popiera sześć inowrocławskich organizacji: Flandria, Ex-Aequo, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Uszkodzeniem Mózgu, Polski Związek Niewidomych, Koło Emerytów i Rencistów oraz Stowarzyszenie Pomocy Upośledzonych Umysłowo.

Proponują powołanie rady programowej, złożonej ze specjalistów prawa i nadzoru budowlanego, architektów i osób niepełnosprawnych. Drugi pomysł to powołanie komitetu konsultacyjnego przy Naczelnym Architekcie Miasta, którego zadaniem byłaby analiza projektów wszystkich inwestycji i remontów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!